Search
Close this search box.

#329 – Další týden, další rekord

Akciové trhy ovládají býci a klíčové světové akciové indexy si připisují nová maxima. V USA index S&P 500 poprvé překonal hranici 5 200 bodů a týden zakončil se ziskem 2,2 %. Na nový rekord se dostal i technologický Nasdaq Composite, který vzrostl o 2,5 %. Euro Stoxx 50 se díky růstu o 0,7 % vyšplhal nejvýše od roku 2000 a širší panevropský Stoxx Europe dosáhl na své maximum. Historické údaje přepisuje opět i japonský Nikkei 225, když se jeho hodnota přehoupla přes 41 000 bodů a získal 5,6 %. Pozitivní bilanci narušuje čínský Hang Seng, který klesl o 1,3 %.

Fed se sazbami nehýbe. Americká centrální banka (Fed) nikoho nepřekvapila, když ponechala klíčovou sazbu v pásmu 5,25–5,5 %. Úroky tak zůstávají na 23letém maximu, Fed se sazbami nehýbal už 5 zasedání v řadě. Centrální bankéři nadále plánují v letošním roce úrokové sazby třikrát snížit. Pro investory rozhodnutí nebylo žádným překvapením a americké akcie tak navázaly na růsty z předchozích týdnů. 

Japonsko zvedá sazby. Japonská centrální banka po 17 letech zvýšila úrokové sazby, což značí důležitý obrat v tamní měnové politice. Sazbu zvýšila z -0,1 % do pásma 0 až 0,1 %. Od režimu záporných úrokových sazeb upustila jako poslední na světě. Japonsko se v posledních letech zápornými sazbami snažilo probudit stagnující ekonomiku a končí tak éra, kdy se bankéři snažili nakopnout její výkon pomocí levných peněz. Japonsko pravděpodobně čeká návrat k běžnému hospodářskému cyklu.

Nová naděje v EU? Spotřebitelská nálada v EU dosáhla nejvyšší úrovně za více než 2 roky a roste i index nákupních manažerů (PMI). Spotřebitelský sentiment v březnu dosáhl na -15,2 bodu. Zůstává tak v záporných číslech, což naznačuje převahu pesimismu, jedná se ale o zlepšení o 0,6 p. b. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl v březnu nejvyšší hodnoty za posledních 9 měsíců a je těsně pod hranicí, která odděluje očekávání recese a růstu (50 bodů). 

Apple a Gemini. Apple prý nestíhá s vývojem své vlastní AI a chtěl by tak zavést v iPhonech umělou inteligenci Gemini od Googlu. Krok přichází poté, co se Apple po 10 letech definitivně zbavil projektu svého chytrého auta a chce se začít soustředit na AI. Apple chce licenci na Gemini získat pro některé nové funkce v rámci připravovaného systému iOS 18, který má být založený na vlastních Apple modelech umělé inteligence.

Klan Gucci hlásí problémy. Luxusní značka Gucci ohlásila 20% pokles prodejenedaří se jí zejména v Asii. V reakci na to se akcie mateřské společnosti Kering, která vlastní také značky jako Bottega Veneta, Yves Saint Laurent a Balenciaga, propadly o 14 %, což je největší pokles od roku 1992. Akcionáři si však již museli zvyknout. Akcie Keringu za pět let odepsaly čtvrtinu své hodnoty, zatímco konkurenční luxusní skupiny LVMH a Hermés posílily o 170 %, resp. 311 %.

Obří profit Aramco. Minulý týden představil ropný gigant Saudi Aramco své příjmy za rok 2023. Společnost vykázala za loňský rok ohromující zisk ve výši 121,3 miliardy USD, čímž překonala kombinované zisky technologických a spotřebitelských gigantů Meta, Nvidia, Visa, Tesla, McDonald’s a Costco. Přestože se jedná o 25% pokles oproti předchozímu roku, kdy Aramco vydělalo 161,1 miliardy USD, představuje tato částka 2. nejvyšší čistý zisk firmy v historii.

Saudi AI. Saúdská Arábie chce vytvořit vlastní fond umělé inteligence v hodnotě 40 miliard USD. Šlo by tak o největší svého druhu na světě. Byl by financován saúdským státním fondem PIF, jehož cílem je diverzifikovat příjmy království získané těžbou ropy. Pozvat si na pomoc chce i velké VC investory jako známý fond Andreessen Horowitz.

USA žalují Apple. Podle Ministerstva spravedlnosti USA a několika amerických států si Apple udržuje monopolní postavení. Spotřebitelé prý kvůli tomu platí vyšší ceny, a proto se na technologického giganta rozhodli podat žalobu. Apple u iPhonů blokuje aplikace pro zasílání zpráv napříč platformami, omezuje kompatibilitu s chytrými hodinkami třetích stran nebo znevýhodňuje aplikace odjinud než z App Storu. Akcie Applu v reakci na oznámení ztrácely téměř 3 %, zatímco širší trh vykazoval růst. 

Reddit to the moon? Akcie sociální sítě Reddit zakončily první den obchodování na newyorské burze se ziskem 48 %. Jedná se o první vlaštovku toho, že o primární úpisy akcií (IPO) je opět zájem. Popularita Redditu stoupla do nových výšin hlavně v období tzv. meme-stock v roce 2021. Nadále však platí, že investovat pouze do jedné takové akcie je rizikové a investoři riskují, že o peníze přijdou.

Nvidia ještě silnější. Firma dominující v oboru výrobce čipů pro umělou inteligenci, Nvidia, představila nový výkonnější čip. B200 „Blackwell“ má být až 30x rychlejší než jeho předchůdce. Firma má už teď na tomto trhu 80% podíl a doufá, že si své dominantní postavení upevní. Jen letos si akcie Nvidie připsaly téměř 90 % a za poslední rok přes 240 %. AI šílenství zatím nekončí.

Čínská realitní bublina praská. Další čínský developer, společnost Riadiance, má problémy s nesplácením dluhů. Po krachu Evergrande a problémech Country Garden jde o další důkaz nemocného čínského nemovitostního trhu, jehož bublina splaskává. Radiance nesplatil včas dluhopisy v hodnotě 300 milionů USD. Čínský index Hang Seng na tuto zprávu reagoval poklesem o 2,2 %. Kde udělali soudruzi v Číně chybu?

Konec ruských rohlíků? Evropská komise připravuje cla na některé ruské a běloruské zemědělské produkty. Prý tak chce uklidnit zemědělce, kteří požadují změny planované v Green Dealu zaměřeném na boj proti změně klimatu. Zemědělci také chtějí, aby byla znovu zavedena cla na dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny. 

Z Etiopanů milionáři. Bankomaty v Etiopii vydaly lidem zdarma 41 milionů USD. Technická chyba jim umožnila vybrat výrazně vyšší částky, než měli lidé na účtech. Po tomto incidentu státní Etiopská komerční banka požádala zákazníky, aby peníze vrátili. Jak by řekli naši hokejisté – tak určitě!

Návrat k CDčkám? Čínští vědci vyvinuli nový druh optického disku, na který lze uložit až 125 TB (terabajt) dat. To je zhruba tolik jako 15 tisíc disků DVD. Pro srovnání, některé USB disky pojmou 1 TB a pevné disky (HDD) až 16 TB. Nové optické disky tak několikanásobně překonávají všechny současné alternativy, a to díky vyšší hustotě dat dosažené zápisem na molekulární úrovni. 

ČNB pokračuje ve snižování. Česká národní banka snížila úrokové sazby o 0,5 p. b. a potvrdila tak očekávání trhu. Rozhodnutí pomohl zejména pozitivní vývoj inflace, která v únoru klesla na svůj 2% cíl. Začaly se dokonce ozývat hlasy, že se ČNB uchýlí ke snížení o 0,75 p. b. na 5,5 %. Tyto predikce ale neměly v bankovní radě dostatečně velkou podporu. Klíčová dvoutýdenní repo sazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky, se tak snížila ze 6,25 % na 5,75 %.

Co nového v Portu?

V návaznosti na rozhodnutí České národní banky ze dne 20. 3. o snížení základní úrokové sazby z 6,25 % na 5,75 % dochází od čtvrtka 21. 3. ke snížení úročení hotovostní složky korunové Investiční rezervy o 0,5 procentního bodu. Úročená hotovost v Investiční rezervě je tak nově úročena 5,25 % p. a. Pokud hledáte místo, kam uložit peníze, aby se dlouhodobě zhodnocovaly, doporučujeme využít Portu portfolia. Peníze do nich můžete z Investiční rezervy přesouvat postupně, například pomocí pravidelných převodů.  

Jaro je tu a s ním i čas oslav! Přinášíme trochu zábavy s naší velikonoční soutěží o dárkový poukaz Portu v hodnotě 1000 Kč a dárkový balíček s překvapením. Soutěžíme na Facebooku Portu, kde se dozvíte i více informací, tak nás tam nezapomeňte sledovat!

Hezký víkend!


Představení společnosti Boeing: jeden z vládců nebes

Boeing je jedna z nejznámějších a nejdůležitějších společností v leteckém, obranném a kosmickém průmyslu na světě.

Přejít na článek


ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Klíčová 2T repo sazba klesla na 5,75 %

ČNB tak potvrdila většinová očekávání trhu a pokračuje v razantním snižování díky pozitivnímu vývoji inflace.

Přejít na článek


blackrock

FinTech review – BlackRock spustil tokenizovaný fond na blockchainu a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme