Search
Close this search box.

#343 – Volkswagen mění kurz

V posledním týdnu před prázdninami se akciové indexy na směru neshodly. Americký S&P 500 vzrostl o 0,5 %, technologický Nasdaq Composite si připsal 1,2 %. Naproti tomu evropský Euro Stoxx 50 klesl o 0,3 %. Dařilo se japonskému Nikkei 225, který se zvýšil o 2,6 %, což ale neplatilo o čínském Hang Seng, který odepsal 1,7 %. V

Vítej v klubu Amazone. Klub dvoubilionových společností se rozšířil o dalšího technologického giganta – Amazon. Jeho tržní kapitalizace v průběhu týdne poprvé překročila hranici 2 bilionů USD. Tato smetánka je tvořena výhradně americkými technologickými firmami a kromě Amazonu jsou v ní nyní pouze Microsoft, Apple, Nvidia a Google. Pro zajímavost hranici 1 bilionu USD překonal Amazon v roce 2018.

EGiTW-tr-n-kapitalizace-5-nejv-t-ch-spole-nost-

Vrátí se inflace? Centrální banky ve střední Evropě se obávají vysokého tempa růstu mezd, které může opět způsobit vyšší inflaci. Meziroční růst mzdových nákladů se v 1. čtvrtletí pohyboval v celém regionu od 5,9 % v Česku po 16,4 % v Rumunsku. Rychlý růst mezd zvyšuje kupní sílu domácností a může způsobit růst cen, proto centrální bankéři mírní vyhlídky na další snižování sazeb.

SDq1g-st-edn-evropa-za-v-letos-vysok-r-st-mezd

Německá realitní krize. Ceny nemovitostí v Německu klesly v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně v průměru o 5,7 %, a to i po rekordním propadu v roce 2023. To je pro ekonomiku problém, protože sektor nemovitostí tvoří zhruba pětinu HDP. Nejvážnější realitní krize v Německu za poslední desetiletí si již vybrala svou daň v podobě pádu majitele frankfurtského mrakodrapu, v němž sídlí například i německá centrální banka. Její zaměstnanci tak mají zřejmě na krizi nejlepší výhled.

Žádný problém na obzoru. Všechny velké banky v USA prošly zátěžovými testy Fedu. To znamená, že by byly schopny zvládnout těžkou recesi, během níž by mohly i nadále poskytovat úvěry spotřebitelům a podnikům. Fed letos testoval 31 bank a v rámci hypotetického scénáře počítal s 10% nárůstem nezaměstnanosti a 40% poklesem hodnoty nemovitostí.

Slábnoucí jen. Japonská měna se ve vztahu k dolaru propadla na nejnižší úroveň od roku 1986. V letošním roce jen proti americké měně ztratil přes 12 %. Vůči euru klesl na nejslabší hodnotu v historii. Oslabení zvyšuje ceny dovozu, poškozuje japonské spotřebitele a vyvolává rostoucí znepokojení mezi podniky. Na druhou stranu podporuje vývozce, což pomáhá i místnímu indexu Nikkei 225, který si letos připsal již 19,3 %.

3P7Ki-japonsk-jen-je-oproti-dolaru-najslab-za-38-let

Volkswagen mění kurz. Německá automobilka oznámila investici ve výši 5 miliard USD do amerického startupu Rivian, který se zabývá výrobou elektromobilů. Vytvoří s ním společný podnik a díky partnerství bude Volkswagen moci ve svých vozech využívat software Rivianu, čímž ušetří spoustu peněz za vývoj vlastního softwaru. Akcie Rivianu vyskočily o 50 %, ale Volkswagen zůstává v nemilosti investorů. Důvody jsme popsali v našem představení společnosti.

Bulhaři bez eura. Nejenže Bulhaři nepostoupili na Mistrovství Evropy ve fotbale, nepodařilo se jim postoupit ani do eurozóny, alespoň ne v roce 2025. Bulharsko totiž nesplnilo podmínku cenové stability. V květnu 2024 činila průměrná inflace za posledních 12 měsíců 5,1 %. Podle kritérií však inflace nesmí být vyšší než míra inflace ve třech zemích eurozóny s nejnižší inflací. Pokud je tedy Bulharsko vaší oblíbenou letní destinací, mějte s tamními levy trochu více trpělivosti.

Musk ničící. Společnost SpaceX dostane téměř 20 miliard Kč na to, aby zničila Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Firma, kterou vlastní miliardář Elon Musk, má vybudovat zařízení, které by mělo změnit dráhu stanice tak, aby zamířila do atmosféry Země, kde shoří. Změnit cíleně dráhu ISS ale nebude vůbec snadné, celá stanice má hmotnost asi 420 tun. 

Nejbohatší Evropan na nákupech. Bernard Arnault koupil menší počet akcií společnosti Richemont vlastnící luxusní značku Cartier. Jedná se o přímého konkurenta Arnaultova impéria LVMH, které z něj dělá nejbohatšího člověka starého kontinentu. Nákupem podpořil spekulace o tom, že by chtěl firmu v budoucnu převzít celou.

Bankéři milující zlato. Třetina světových centrálních bank plánuje v příštích 12 měsících zvýšit své zlaté rezervy. Loni centrální banky do svých rezerv přidaly 1037 tun zlata, což je druhý nejvyšší roční nákup v historii, a to po rekordních 1082 tunách v roce 2022. Zlato je tak centrálními bankami nadále vnímáno jako pojistka dodávající portfoliu určitou stabilitu. Jako pojistka může mít zlato v portfoliu místo, proč by ale nemělo být jeho základem, jsme psali zde

Vrací se optimismus. Důvěra v českou ekonomiku se vrátila k růstu. Optimismus se zvýšil hlavně u podnikatelů v průmyslu, kteří očekávají v následujících třech měsících mírné zvýšení výrobní činnosti. Snížil se navíc počet spotřebitelů, kteří svou současnou finanční situaci hodnotí hůře než v předchozích dvanácti měsících. Vývoj důvěry v českou ekonomiku ale naznačuje, že letošní hospodářské oživení bude jen opatrné.

duvera-v-ekonomiku-cr

Změny v penzijku. Od 1. července se u penzijního spoření u nižších částek sníží státní příspěvek. Maximální částka příspěvku se sice zvýšila na 340 Kč měsíčně, ale jen pro ty, co přispívají 1 700 Kč a víc. Za rok lze od státu získat maximálně 4 080 Kč. Význam státního příspěvku však klesá s tím, jak roste objem peněz, které člověk v penzijku má. 

Řada lidí si tak raději zakládá letošní novinku Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který sice státní příspěvky nenabízí, ale zato s ním získá člověk větší flexibilitu, uspoří na poplatcích a vydělá tak více. Změny ve spoření na penzi rozebíral v České televizi (v čase 14:30) i náš produktový ředitel Martin Luňáček. 

Další pokles. Česká národní banka rozhodla o snížení své klíčové úrokové sazby o 0,5 p. b. na 4,75 %. ČNB tak pokračuje v cyklu snižování, kdy reaguje na inflaci, která z vysokých úrovní výrazně klesla do blízkosti 2% cíle. Sazba je nyní na nejnižší úrovni od dubna 2022. Klesají tak úroky u spořicích účtů, hypotéky ale příliš zlevňovat nemají. 

Snimek-obrazovky-2024-06-27-150635

Co nového v Portu? 

V návaznosti na rozhodnutí České národní banky o snížení úrokových sazeb klesá i úročení korunové varianty naší Investiční rezervy. Úročená hotovost bude nově úročena sazbou 4,3 % p. a. Jak se v době klesajících úrokových sazeb zachovat, jsme rozebrali v samostatném článku na Portu Magazínu. 

Krásný začátek prázdnin! 


duchod-iig-investovani-jednoduse

Investování jednoduše #9: Jak se finančně zajistit na důchod?

Důchod může být fáze života plná klidu a odpočinku, pokud je dobře naplánován. Jak se na něj finančně připravit?

Přejít na článek


financi-rezerva

Jak vysoká má být finanční rezerva a co dělat, když ji máte dostatečnou

Finanční rezerva je klíčovým prvkem zdravého finančního plánování. Jaká je ale její správná výše?

Přejít na článek


Efektivní investování

FinTech review – Gamifikace tradingu zvyšuje chuť riskovat a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Přejít na článek


Snímek obrazovky 2024-07-01 084937

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších