Search
Close this search box.

#43 – Za kouřovou clonou

Trhy byly tento týden pod prodejním tlakem, akciový index S&P500 ztratil 0,8 %, rozvíjející se trhy ale poklesly dokonce o 3,2 %. Pesimistický tón obchodování určil středeční výslech představitelů sociálních sítí zákonodárci Spojených států. Slyšení se zúčastnil Jack Dorsey, šéf Twitteru, a Sheryl Sandberg, provozní ředitelka Facebooku. Google odmítl svého zástupce vyslat. Tématem bylo ovlivňování amerických voleb a zneužívání dat. Dorsey ani Sandbergová zákonodárce nepřesvědčili, že dělají pro zlepšení situace maximum. Akcie Twitteru ztratily za týden 12 % své hodnoty, Facebooku 7 % a Googlu (Aplhabet) 6 %.

Kryptoměny výrazně poklesly. Bitcoin ztratil 9 %, ethereum 20 % a ripple 16 %. Goldman Sachs zrušila plán na vytvoření trading desku na kryptoměny, nebude tak s nimi vůbec obchodovat. Virtuálním měnám by přitom nejvíce pomohlo, kdyby je začaly používat a respektovat velké banky, což by bylo důkazem jejich praktického využití. Banky se ale ve větší míře zatím k tomu nemají. Stejně tak se stále nedaří zrealizovat plán na vytvoření ETF na bázi kryptoměn.

Akcie Tesly tento týden mírně oživily ve čtvrtek, po zprávě serveru InsideEVs, že v srpnu automobilka prodala na americkém trhu 17.800 vozů Modelu 3, což je více, než se povedlo celé BMW. Jinak se ale na negativním pohledu na Teslu mnoho nezměnilo, naopak přišly další špatné zprávy, které akcii za týden oslabily o 12 %. Jednak se na Muska začínají hrnout žaloby za manipulaci kurzem v důsledku jeho tweetu o chystaném stažení akcií Tesla z burzy, jednak analytici začínají snižovat doporučení pro akcie automobilky. Goldman Sachs nově radí “prodat” akcie Tesly a věští 30% propad jejích akcií v následujících 6 měsících. Důvodem horší valuace má být zvyšující se konkurence na trhu elektrovozů. Příští rok mají totiž na trh přijít modely jako Mercedes EQC, Porsche Taycan, Audi E-tron, Jaguar I-Pace, nebo právě BMW. Třešničkou na Tesla dortu je potom další vtipný exces Elona Muska, který v pořadu The Joe Rogan Experience experimentuje s marihuanou (kliknutím na obrázek níže přejdete na video).


Akcie Deutsche Bank budou vyřazeny z burzovního indexu Euro Stoxx 50, který je prostřednictvím nástroje SX5EEX GY součástí Portu portfolií. Za vyřazením stojí prudký pokles akcií Deutsche bank (letos o 38 %), resp. pokles její tržní kapitalizace pod 20 miliard eur. V indexu Euro Stoxx 50 je zařazeno 50 nejhodnotnějších burzovně obchodovaných společností eurozóny.

Na český trh vstupuje polská fintechová společnost Conotoxia zprostředkovávající bezhotovostní platby. Cílí na roční obrat 25 miliard korun. Jejími konkurenty budou především směnárny a banky. Do Česka vstoupila i největší čínská platební služba Alipay, zatím však bude obsluhovat pouze čínské turisty.

Britská platforma Funding Circle, která působí ve stejné oblasti peer-to-peer půjček jako česká Zonky, uvede své akcie na londýnské burze. Primární emisí chce získat od investorů 300 milionů liber.

Že může být propad příležitostí k levným nákupům je jasné každému. Proto budeme končit optimisticky. Například analytici investiční banky Credit Suisse očekávají, že index S&P500 do konce roku 2019 vzroste ze stávajících hodnot (2.878 bodů) o 16 % na 3.350 bodů. Známý optimista Tom Dwyer z Canaccord Genuity jde ještě dál, očekává 3.360 bodů na konci příštího roku a dosažení mety 3.200 bodů ještě na konci roku letošního.

Hezký víkend!


Kdy a jak je portfolio rebalancováno?

Každá složka ve vašem portfoliu má stanovenou požadovanou váhu. Když se aktuální váha odchýlí od požadované o více, než je povolená hranice, dojde k rebalanci, aby byla struktura obnovena.


Fintech review

Kofeinová horečka, Google a Mastercard, empatický počítač luštící lidské emoce, umělá inteligence místo finančních poradců, Amazon atakoval tržní hodnotu 1 bilionu dolarů, naopak hodnota kryptoměn během dne o bilion poklesla.


Vývoj vybraných instrumentů (31.8. – 7.9.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 878,05
-0,81%
Euro Stoxx 50
3 279,58
-3,34%
Nikkei 225
22 307,06
-2,44%
Ropa
67,10
-3,87%
EUR/CZK
25,720
-0,08%
Dow Jones
25 917,69
-0,18%
Pražská burza
1 068,34
-0,42%
Bitcoin
6 436,81
-8,62%
Zlato
1 203,70
-0,25%
USD/CZK
22,089
0,00%

Proč s Portu investujete po celém světě?

Často se nás ptáte, proč skrze Portu musíte investovat do evropských nebo japonských firem. Někteří z vás by chtěli své z portfolia jednu ze zemí vyjmout jiní přidat. I přesto, že podobnou personalizaci portfolií zvažujeme, má diverzifikace u Portu svůj důvod.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto