Search
Close this search box.

#87 – Zlatá horečka

Čínská ekonomika je nejpomalejší za posledních 27 let. Hrubý domácí produkt rostl ve 2. čtvrtletí meziročně „jen“ o 6,2 procenta. Důvodem je především obchodní válka se Spojenými státy. Nutno podotknout, že řada ekonomů hodnoty udávané Čínou dlouhodobě zpochybňuje. Přesto lze pozorovat klesající trend, který může mít negativní vliv i na světovou ekonomiku.Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa stojí za zpomalením čínské ekonomiky firmy, které kvůli clům zemi opouští a stěhují se do Spojených států. Zároveň uvedl, že může kdykoliv uvalit další cla na čínské zboží, a to bez ohledu na červnovou dohodu o neeskalaci konfliktu. Ochladil tak býčí sentiment na trzích, díky čemuž index S&P 500 v tomto týdnu klesal o 0,6 %.Facebook čelí největší pokutě za dobu své existence. Po dohodě s Federální obchodní komisí zaplatí 5 miliard dolarů (115 mld. Kč) za pochybení při ochraně soukromí uživatelů. Konečně tak dojde k uzavření kauzy týkající se společnosti Cambridge Analytica. Rekordní pokuta ovšem není ani zdaleka likvidační. Spíše se jedná o lehčí plácnutí přes prsty. Pro představu, minulý rok se čistý zisk Facebooku pohyboval okolo 20 miliard dolarů. Není proto velkým překvapením, že pokuta investory příliš nevystrašila a od oznámení akcie Facebooku mírně rostou (+2,5%).

Home Credit se chystá na burzu. Bohužel ne na českou. Místo toho by své akcie mohl upsat v Hongkongu. Z primární veřejné nabídky (IPO) chce firma získat alespoň miliardu dolarů. Aktuálně společnost poskytující úvěry vlastní skupina PPF Petra Kellnera (88,6 %) a Emma Omega Jiřího Šmejce (11,4%).

Naopak pivovar AB Inbev, o jehož chystaném vstupu na hongkongskou burzu jsme psali před dvěma týdny, si své plány rozmyslel. Důvodem jsou „zhoršené tržní podmínky“, které by mohly způsobit upsání za nižší než očekávanou cenu.

Investice do zlata se letos vyplácí. Od začátku roku vzrostla jeho cena o 11 % a je nejdražší za posledních 6 let. Pro růst existuje hned několik důvodů – slabší dolar, nejistota ohledně obchodních jednání USA a Číny nebo i vypjatá situace mezi USA a Íránem. Řada investorů proto sahá po bezpečnějších aktivech, jejichž cena ve výsledku roste. Pro porovnání, americký akciový trh vyrostl za stejné období o 20 %.

Investiční strategie Zlatý přístav

Americká automobilka Tesla snížila cenu masově vyráběného Modelu 3. Aktuálně ho na oficiálním webu prodává za 38 990 USD (890 000 Kč), tedy o 1 000 dolarů levněji. Zdražil naopak luxusnější Model S (z 75 na 80 tisíc) a model X (z 81 na 85 tisíc).

Amazon se chystá spustit projekt Kuiper. V rámci toho vyšle do vesmíru přes 3 tisíce drobných satelitů, díky kterým dokáže poskytovat vysokorychlostní internet komukoliv na světě. Zní vám to povědomě? Na prakticky totožném projektu pracuje Muskův SpaceX (projekt Starlink). Ostatně tomu Amazon přetáhl viceprezidenta a několik členů jeho týmu.
Amazon má zároveň o motivaci navíc – 4 miliardy lidí, kteří aktuálně nemají spolehlivé připojení k internetu = 4 miliardy potenciálních zákazníků Amazonu. Faktorem v dobývání vesmíru můžou být i dostupné finance, kterých má Jeff Bezos (zakladatel Amazonu a nejbohatší muž světa) k dispozici víc než dost.

Apple zjistil, že mu ujíždí vlak. Alespoň v byznysu s podcasty. Zatímco dříve se poslouchaly především přes Apple Music, v poslední době začíná táhnout Spotify. Apple proto mění taktiku a stejně jako Spotify začne tvůrce přesvědčovat k exkluzivitě (podcasty dostupné pouze na dané platformě). V reakci na zprávu klesly akcie Spotify o 2,5 %.

Exkluzivita nebují jenom v hudbě. Americká streamingová platforma Netflix na ní doplácí také. Svědčí o tom středeční výsledky, v rámci kterých Netflix přiznal, že v druhém čtvrtletí ztratil 130 tisíc platících uživatelů z USA. Očekávalo se při tom, že jich 300 tisíc získá. Akcie společnosti na to reagovaly 11% propadem. Jednou z příčin problémů je i vznik konkurenčních platforem, které v rámci získávání nových uživatelů stahují svůj obsah z Netflixu. Těžko říct, jestli si uživatelé začnou předplácet několik služeb najednou, nebo jestli se vrátí zpět k pirátství, které se i díky dostupnosti Netflixu podařilo v posledních letech omezit.

A jaké jsou výhledy na amerických akciích obecně? Rozhodně pozitivní! Minimálně to tvrdí CEO společnosti BlackRock – světově největšího správce peněz – Larry Fink, který očekává další růst. Jako chybu označil vybírat nyní investice a naopak doporučil akcie držet nadále. Americké akcie si prý další růst zaslouží.

Hezký víkend!


Investujete udržitelně?

Udržitelnost hýbá světem. Co je udržitelné, o tom se mluví. A tak je to i s udržitelným investováním. Mnoho lidí začíná myslet na budoucnost i v tomto ohledu. Jste si však jisti, že víte, co to znamená?


Pořádná diverzifikace: 30 akcií už dávno nestačí

Přemýšleli jste někdy, kolik akcií nebo cenných papírů byste měli mít, abyste dosáhli dobré diverzifikace. Pouhá třicítka už dávno nestačí.


Vývoj vybraných instrumentů (12.7. – 19.7.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 999,64
-0,47%
YTD: +19,6%
Euro Stoxx 50
3 503,1
+0,16%
YTD: +17,0%
Nikkei 225
21 466,99
-1,01%
YTD: +7,3%
Ropa
55,47
-7,87%
YTD: +22,2%
EUR/CZK
25,545
-0,18%
YTD: -0,7%
Dow Jones
27 294,74
-0,14%
YTD: +17,0%
Pražská burza
1 065,48
+0,93%
YTD: +8,0%
Bitcoin
10 336,0
-13,06%
YTD: +174,2%
Zlato
1 442,6
+2,15%
YTD: +12,6%
USD/CZK
22,756
+0,06%
YTD: +1,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Představení strategie: Zdraví především

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. V sérii článků si představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.Šestý článek se věnuje strategii „Zdraví především“.


Fintech Review – Neuralink a problémy Airbusu

Neuralink Elona Muska má technologii, pomocí které budeme ovládat počítač a mobil myslí. Airbus má stejný problém jako Boeing Max. Přes digitální asistenty vás poslouchají cizí lidé.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších měn světa se

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

V předchozích článcích jsme shrnuli, jak důležité je plánování dovolených a kontrola přílišných útrat při těchto výletech. Dovolená vždy

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí