Search
Close this search box.

#88 – Boris vs. Brusel

Brexitová horečka stoupá, jako teploty na kontinentu. O krok blíže k tvrdému brexitu. Tak by šlo shrnout jmenování Borise Johnsona do čela britské vlády. Z Evropské unie chce odejít nejpozději 31. října, a to bez ohledu na to, zda se podaří vyjednat uspokojující dohodu. Hned v prvních dnech radikálně proměnil složení vlády a distancoval se tak od neúspěšných pokusů své předchůdkyně. Plány mu však můžou pokazit předčasné volby, po kterých volají i někteří členové jeho vlastní strany.

Přesto se zdá, že se brexit konečně blíží svému rozuzlení. Stále ale nevíme jakému. Tvrdý brexit by byl ránou jak pro českou, tak světovou ekonomiku. Ve své analýze to zohledňuje i Mezinárodní měnový fond, který poněkolikáté zhoršil výhled světové ekonomiky. Letos má světové HDP růst o 3,2 %, příští rok zrychlí na 3,5 %. Pokud se předpověď pro rok 2019 vyplní, půjde o nejpomalejší růst globální ekonomiky od roku 2009.

V Číně se se rozjíždí burza STAR. Trh, který má být obdobou amerického Nasdaqu, zažil famózní začátek. Během prvního dne posílily akcie všech 25 obchodovaných firem v průměru o 140 %. V budoucnu má burza sloužit k lákání velkých hráčů zpět do Číny. Cílí například na společnosti Alibaba a Tencent, které své akcie upsaly na newyorské a hongkongské burze.

Nejméně na 200 miliard korun vyjde Boeing aféra s letadly 737 MAX. K 100 miliónům dolarů, kterými chce Boeing zlepšit život pozůstalých, musíme připočítat 5,5 miliardy dolarů, které si výrobce letadel schovává na odškodnění leteckých společností. Zapomenout nesmíme ani na 3 miliardy dolarů v podobě letadel 737 MAX, o které nikdo nemá zájem a které Boeingu stojí na parkovišti (a to nejen na tom určeném pro letadla). Neuspokojivé středeční výsledky tak nebyly žádným větším překvapením. Akcie firmy přesto tento týden poklesly o 8 %.



Film Avengers: Endgame se stal nejvýdělečnějším snímkem všech dob. Vydělal 2,79 miliardy dolarů (64 mld. Kč) a překonal tak doposud vedoucí Avatar. Nutno podotknout, že výdělek se měří v nominálních hodnotách a zdražující lístky novým filmům nahrávají (se započtením inflace dosáhne Endgame na 14. místo). Oba filmy mají ovšem společné to, že práva na jejich vysílání a budoucí pokračování vlastní Disney, jehož akcie od začátku roku vzrostly o 30 %.

V uplynulém týdnu zveřejňovalo své výsledky za 2. čtvrtletí hned několik významných společností. V úterý to byl například Snap, kterému se v tomto roce daří. Stále sice pálí peníze, ale méně, než se čekalo. K tomu navíc přidal slušné množství nových uživatelů. Jeho akcie tak v tomto týdnu rostou o 25 %. Od začátku roku se jejich cena ztrojnásobila.

Evropou sice zmítají extrémní horka, zmrzlina se však příliš neprodává. Alespoň po zmrzlinách Magnum a Ben & Jerry’s klesá poptávka, vyplývá ze zveřejněných výsledků společnosti Unilever. Kromě toho se FMCG gigant prý hodlá zbavit „neudržitelných“ značek jako Marmit (výrazná britská pomazánka z kvasnic), Borvil (hutná masová pasta) nebo Pot Noodle (instantní polévky) – značky prý již nekorespondují s odpovědnou politikou firmy.

Výsledky zveřejňovala i další společnost, která se dlouhodobě pohybuje v červených číslech. Automobilka Tesla se na začátku července pochlubila rekordním počtem předaných vozů a potěšila tak především své investory. Středečními výsledky je ovšem vrátila zpátky na zem. Ve 2. čtvrtletí ztratila 400 milionů dolarů (9,2 mld. Kč) a navzdory rekordním prodejům ukázala, že stále není schopná dlouhodobě generovat peníze.
Jeden z hlavních problémů tkví v masově vyráběném Modelu 3. Ten je dostačující i pro některé zákazníky, kteří by jinak sáhli po lepších modelech S a X. Základní model ovšem přináší do pokladny Tesly podstatně nižší marže a firma Elona Muska tak svým způsobem konkuruje sama sobě. Od začátku týdne poklesly akcie Tesly o 11 % a od začátku roku ztratily čtvrtinu své ceny.

Své výsledky zveřejňoval také Facebook (+2,3 %), Twitter (+8,5 %), Starbucks (+ 6,5 %) nebo Google prostřednictvím své mateřské společnosti Alphabet (dokonce +10,8 %). Vesměs pozitivní výsledky vedly k celkovému růstu amerického trhu.

Uber začne v několika amerických městech testovat předplatné spojující jeho služby. Za měsíční poplatek získají předplatitelé slevu na jízdy autem, bezplatné doručení jídla (Uber Eats) a bezplatné využívání elektrických kol (Uber Jump). Podobné předplatné, které se osvědčilo například Amazonu, přináší pro firmu řadu výhod. Krom pravidelného přísunu peněz získá firma také loajální zákazníky, kteří nemají důvod využít některou ze služeb u konkurence.

Evropská centrální banka podle očekávání nezměnila své úrokové sazby. Naznačila však, že se v nejbližší době chystá podpořit ekonomiku. Většina trhu očekává snížení depozitní sazby z -0,4 % na -0,5 % (sazba, za kterou banky u ECB ukládají peníze – v tomto případě sazba, kterou musí centrální bance platit). Zároveň je možné že Evropská centrální banka zapne svou „tiskárnu“ a opět spustí program kvantitavního uvolňování. Ten ukončila v prosinci minulého roku.

Nakonec zpátky k výsledkům. Dobře vypadající čísla ohlásila také Coca-Cola (+4,4%). Přestože slazené nápoje jsou na ústupu, Coca-Cola vydělává na své sázce na diverzifikaci. Krom nedávno koupeného řetězce Costa Coffee vlastní další stovky značek po celé zeměkouli. Díky tomu se jí daří jakožto celku dlouhodobě růst. Nepřipomíná vám to něco?

Hezký víkend!


6 nejčastějších otázek o Portu

Za dobu existence Portu jsme odpověděli na tisíce klientských otázek. Každý den dostaneme desítky dotazů. V rámci tohoto článku bychom vám rádi přinesli odpovědi na nejčastěji pokládané otázky za poslední rok.


Vývoj vybraných instrumentů (19.7. – 26.7.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 017,21
+1,36%
YTD: +20,4%
Euro Stoxx 50
3 519,76
+1,14%
YTD: +17,9%
Nikkei 225
21 658,15
+0,89%
YTD: +8,2%
Ropa
56,16
+0,95%
YTD: +23,7%
EUR/CZK
25,540
-0,02%
YTD: -0,7%
Dow Jones
27 180,63
+0,10%
YTD: +17,9%
Pražská burza
1 070,07
+0,25%
YTD: +8,21%
Bitcoin
9 784,12
-6,89%
YTD: +159,6%
Zlato
1 421,3
-0,38%
YTD: +10,9%
USD/CZK
22,932
+0,77%
YTD: +2,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Představení strategie: Balancovaný růst

Zajistit co nejnižší riziko a přitom maximální výnos je umění. Ve strategii Balancovaný růst mixujeme růstové akcie s globálními dluhopisy a komoditami. Mj. využíváme i smart beta ETF.


Fintech Review – Pokuty pro giganty

Airbnb chce oteplit vztahy s Prahou. Facebook, Google a další budou platiti miliardy. tesla hlásí rekordní prodeje. Panika kolem FaceApp.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme