Search
Close this search box.

Představení strategie: Odpovědná budoucnost

Představení strategie – Odpovědná budoucnost

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Odpovědná budoucnost – investování s nejčistším svědomím

Souhlasíte, že se na globálních změnách kliematu podepisuje člověk? Myslíte si, že je čas s tím něco dělat? A co vliv korporací na společnost? Neměl by být především pozitivní, ať už z hlediska environmentálního či ryze lidského? Vždyť již několik let popisuje známý americký profesor Edward Freeman, že jedinou cestou, jak dlouhodobě maximalizovat hodnotu a zisky podniku je působit pozitivně na celé své okolí a všechny zůčastněné strany (tzv. stakeholders). Pokud jste i vy zastáncem této udržitelné teorie, mohla by vás zajímat strategie Odpovědná budoucnost. Podívejme se, do čeho s ní investujete:

Sociálně odpovědné firmy, to je akciové ETF UBS ETF-MSCI World Socially Responsible UCITS, které sleduje index, jehož název najdeme v názvu samotného ETF. Konkrétně jde o MSCI World Socially Responsible 5% Issuer Capped, který je specifický tím, že jednotlivé společnosti mají maximální váhu 5 %. Jde o společnosti z rozvinutých zemí, které jsou velice kladně hodnoceny z hlediska enviromentální a sociální politiky a správy společnosti. A rozhodně to nejsou žádné neznámé značky – najdeme tu třeba Microsoft, Pepsi, McDonald’s či Adobe. Ty všechny v posledních letech představují politiky stále odpovědnějšího přístupu k podnikání. Například interně mění a zefektivňují své procesy a vývoj, snaží se snižovat produkci odpadu i obalového materiálu nebo nebo přistupují transparentněji a férověji k odměňování svých zaměstnanců bez ohledu na jejich geografické umístění. Co se týká zemí, dominují zde Spojené státy, dále ve fondu najdeme společnosti z Japonska, Francie či Německa. Sociálně odpovědné firmy mají ve strategii 30% zastoupení.

Sociálně odpovědné firmy z rozvojových zemí tvoří 24 % strategie a jsou zastoupeny akciovým ETF UBS ETF – MSCI Emerging Markets Socially Responsible UCITS. Jedná se o firmy, které splňují stejné podmínky jako v případě sociálně odpovědných firem z rozvinutých zemí – opět musí excelovat v enviromentální i sociální politice. Ve fondu jsou společnosti z Indie, Taiwanu, Jižní Koreje, Jihoafrické republiky, Brazílie a dalších zemí. V čele fondu najdeme indickou Housing Development Finance Corporation, taiwanskou TSMC a brazilskou Banco Bradesco.

Čistá energie je reprezentována třiceti firmami, které najdeme v akciovém ETF iShares Global Clean Energy UCITS. Najdeme zde hlavně společnosti z USA, Číny a Nového Zélandu zaměřující se na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů – vody, větru a slunce. Tyto společnosti významně investují do vývoje efektivnějších způsobů, jak získávat, distribuovat i uchovávat energii. Z předních společností fondu zmiňme novozélandskou Meridian Energy, americkou SolarEdge Technologies či společnost Verbund, jež je největším poskytovatelem elektřiny v Rakousku, přičemž téměř 90 % její energie pochází z vodních elektráren. Čistá energie tvoří 19 % strategie.

Voda a vodohospodářství se řadí mezi sektory, které se nemusí na první pohled týkat problematiky budoucnosti lidstva, voda přece pokrývá přes 70 % povrchu Země. Opak je však pravdou, velké problémy se suchem má i Česká republika a společnosti, které se extrakcí, úpravou nebo čištěním vod zabývají jsou významným sektorem ekonomiky každé země. Akciové ETF iShares Global Water UCITS obsahuje padesát největších společností, které se zaměřují na úpravu vody a efektivní využití vodních zdrojů. Necelá polovina těchto společností sídlí v USA, významná část je potom ze Spojeného království a Francie. Do fondu patří například akcie American Water Works, Veolia či Halma. Ve strategii má voda a vodohospodářství 15% podíl.

Stárnoucí populace je oblast zaměřená na rostoucí potřeby lidí vyššího věku, která vhodně doplňuje celou strategii. Asi každý z nás by chtěl mít zdravé, aktivní a veselé stáří. Na důchod se mnoho lidí připravuje především finančně, což ostatně bývá jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé začínají investovat. Akciové ETF iShares Ageing Population UCITS sdružuje společnosti z mnoha sektorů a trhů, které spojuje jedno – jejich cílovkou jsou mimo jiné starší občané. Najdeme tu tak firmy z oborů zdravotnictví (Ionis Pharmaceuticals, USA), pojišťovnictví (AIA Group, Hong Kong), či cestovního ruchu (Hilton Grand Vacations, USA). Vzhledem k tomu, že se v posledních letech zvyšuje kupní síla starších, kteří pak více utrácejí, jde o perspektivní investici. V celé strategii zaujímá zbylých 10 % strategie.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

Odpovědná budoucnost není primárně o maximalizaci krátkodobého zisku, ani o známých jménech. Je to strategie pro ty, kterým vadí chování právě některých známých jmen a společností s často ne úplně eticky nabytými obřími zisky. Pro ty, kteří věří, že čistá energie je nutným krokem ke zdravé planetě a že sociální odpovědnost by měla být součástí firemní kultury všech společností. S Odpovědnou budoucností se můžete podílet na čistých a etických zítřcích, ale i na případném boomu těchto odvětví, ke kterému se díky ekologickým tendencím mnoha států schyluje možná rychleji než si myslíme.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #2: Únorový přehled

Druhý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?