Search
Close this search box.

Bitcoin, Ethereum a další kryptoměny. K čemu jsou a jaká je jejich budoucnost?

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, ZCash anebo Ripple. Nejen tyto názvy jsou v poslední době skloňovány ve všech médiích. Nejčastěji se o kryptoměnách dočtete ve spojení s jejich raketovým nárůstem. Kdy se ale tyto virtuální peníze objevily, proč jejich cena vzrostla a co vlastně jsou?

Kryptoměna je druh digitální měny. Hlavní myšlenkou digitální měny je její transparentnost a především decentralizace. Decentralizace v případě digitálních měn znamená, že ji nelze nijak kontrolovat vládou či jinými institucemi. To nese své výhody a zcela jistě i své nevýhody

Jak to funguje?

Měna, která neexistuje a není nijak kontrolována může v člověku vyvolat pochybnosti. Přesto mohou být finance v Bitcoinech (či jiných kryptoměnách) hypoteticky bezpečnější než peníze uložené v bance. Může za to databáze, kterou nazýváme Blockchain. Blockchain si můžeme představit jako dlouhý seznam, ke kterému má přístup každý uživatel internetu a na kterém je zapsána každá transakce, která se v historii dané měny udála.

Tento seznam je sdílený mezi všemi uživateli, kteří si automaticky stáhnou kopii seznamu při přihlášení. To a další bezpečností mechanismy znemožňuje tuto databázi pozměnit za účelem vlastního obohacení a připravit tím o peníze jiného uživatele. Vzhledem k tomu, že záznamy v této „účetní knize“ se nijak nemažou, může každý uživatel dohledat aktuální zůstatek jakéhokoliv uživatele. Stejně tak může detailně sledovat veškeré jeho transakce.

Trend jménem Bitcoin

Když se řekne kryptoměna, většinou jde o Bitcoin. V čem je ale Bitcoin speciální a díky čemu se stal nejznámější a nejpoužívanější digitální měnou? Podívejme se na jeho stručnou historii.

Bitcoin se objevil roku 2009, jakožto výtvor neznámého programátora, nebo skupiny programátorů skrývajících se pod jménem Satoshi Nakamoto. V půlce následujícího roku (2010) proběhla první směna Bitcoinu za reálné zboží. Šlo o nákup 2 pizz v celkové hodnotě 25$ výměnou za 10.000 BTC (v době psaní článku se jedná o necelou 1 miliardu českých korun).

Za necelý rok Bitcoin dosáhl parity s americkým dolarem. To znamená, že byl obchodován v poměru 1 BTC = 1 $. Tím začala strmá a velice volatilní cesta Bitcoinu.

Přestože Bitcoin vzrostl z prakticky nulové hodnoty na částky pohybující se ve stovkách dolarů v průběhu několika let, získal si nejvíce pozornosti až v posledních letech. Proč? Po dosáhnutí vrcholu v podobě kurzu 1000$ za 1 Bitcoin roku 2013 začala tato měna klesat a celkově se zastavil její raketový vzestup. Zlom nastal až v půlce roku 2016, kdy hodnota Bitcoinu začala opět stoupat.

GRAF 1: HODNOTA BITCOINU V USD V OBDOBÍ 14.11.2013 – 30.11.2016) | ZDROJ: COINDESK.COM/PRICE

Tentokrát je ale vzestup i přes výkyvy zdánlivě nezastavitelný. Experti se předhání v tom kdo odhadne další vývoj této vysoce nestabilní měny. Na začátku ledna tohoto roku vystoupala cena opět na jednou už ztracenou hodnotu 1000$. A tím začal neuvěřitelný růst, který přilákal další investory, kteří navyšují cenu této digitální měny. Měny, kterou nelze potěžkat, nelze s ní zaplatit nákup v obchodě a hlavně měny, která vlastně neexistuje.

Hodnota Bitcoinu a obecně kryptoměn tak závisí jen na důvěře v měnu samotnou. Dokud investoři měně věří a investují do ní své peníze, její hodnota (i přes obrovské výkyvy) roste. Stačí však malá jiskra nedůvěry, aby zažehla oheň, který bude těžké zastavit.

GRAF 2: HODNOTA BITCOINU V USD V OBDOBÍ 7.10.2016 – 7.10.2017) | ZDROJ: COINDESK.COM/PRICE

 

Investice do kryptoměn

Lehce lze nabýt dojmu, že investice do kryptoměn je receptem na zhodnocení investic o stovky procent za krátkou dobu. Vždyť za poslední rok vzrostl Bitcoin více než 7x, Ethereum dokonce 23x!

Nesmíme ale zapomenout, že se jedná o velice rizikovou investici. Výkyvy v desítkách procent v rámci jednoho dne nejsou nic neobvyklého a nikdo nedokáže odhadnout, jakou cenu bude mít daná kryptoměna zítra, natož v horizontu několika let.

GRAF 3: POROVNÁNÍ HODNOTY BTC A S&P 500 INDEXU V OBDOBÍ 6.9.2017 – 6.10.2017) | ZDROJ: FINANCE.YAHOO.COM

Vyplatí se tedy kupovat Bitcoiny?

Má tedy cenu riskovat a investovat do kryptoměn? Pokud dokážete snést vysoké riziko, které se s kryptoměnami pojí, můžete takovou investici vyzkoušet. Nesmíte však zapomínat na rizika s digitálními měnami spojená a nemělo by jít o majoritní část vašich prostředků, kterou máte k investování vyhrazenou.

Pokud hledáte jistější investici, která se sice nemůže chlubit několikanásobným zhodnocením za rok, můžete vyzkoušet námi nabízený produkt Portu.cz, díky kterému zjistíte svůj investiční profil a na základě toho se můžete rozhodnout, zda jsou pro vás vhodné rizikovější investice, nebo zda bude vhodnější zvolit méně riziková aktiva.

_________________

Image credit to: https://i.imgur.com/0wMEFli.png

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme