Search
Close this search box.

Buffettova lekce ve stock-pickingu

Buffett stock picking

Warren Buffett oslavil minulý rok své 90. narozeniny a od práce by si tak mohl už zaslouženě odpočinout. Přesto se muž označovaný jako Věštec z Omahy o pravidelné setkání s akcionáři společnosti Berkshire Hathaway nikdy nenechá připravit a hodiny odpovídá na dotazy zúčastněných. Setkání letos proběhlo už podruhé online a Warren Buffett si na něm neodpustil řadu rad, mířených především na nováčky na akciovém trhu. Ti totiž v rekordním množství, s málo zkušenostmi a o to větší touhou vydělat peníze, zamířili během pandemie na burzovní plac. Pro každého nováčka (ale i pro ostřílené matadory) si Warren Buffett připravil důležitou lekci.

Jaké největší společnosti na trhu vás napadnou? Apple, Microsoft, Google? Ve dvacítce největších firem narazíte především na americké giganty z oblasti technologií, ale taky třeba na Saudi Aramco, Samsung nebo několik čínských společností. Se stejným seznamem vyrukoval i Warren Buffett a zúčastněných se zeptal na důležitou otázku: „Které z těchto firem budou podle vás na stejném seznamu za 30 let?“ A abychom to zjednodušili, tipnete si aspoň kolik?

největší společnosti rok 2021

Aby účastníkům ukázal, jak těžké je na podobnou otázkou odpovědět a jak těžký je ve výsledku stock-picking, promítl identický seznam – akorát z roku 1989. Na první pohled je vidět, že mu nedominují americké společnosti tak jako dnes. Mnohem častěji zahlédnete japonskou vlajku a těch amerických je tu jen šest.

největší společnosti 1989 a 2021 buffett

Tím ovšem Buffettova lekce nekončí. Schválně kolik jmen společností najedete na obou seznamech. Po 32 letech je to přesně nula. Svět dnes vypadá úplně jinak, japonské banky se s americkými giganty nemohou měřit a také geografické rozdělení sil je jiné.

Vybírání akcií má své kouzlo a bezplatné obchodovací platformy (jako je Robinhood) ke stock-pickingu přímo vybízejí. Nováčci na trhu jsou podle Buffetta gamifikací tlačeni k co největšímu množství obchodů, ideálně i v co nejkratším čase. Krátkodobě mohou spekulace vést ke slušným ziskům, dlouhodobě ovšem většina sebevědomých začátečníků prodělá. Každý dnes tuší, že elektromobilita bude zažívat v následujících letech boom, víte ale, která firma ho povede?

Ostatně to 90letý legendární investor popisuje i ve svém dalším příkladu. V roce 1903, kdy se narodil jeho otec, si řada lidí uvědomovala, že automobily jsou budoucnost. V následujících letech vzniklo přes 2 000 firem, které se na růstovém trendu rozhodly svézt, a začaly tak podnikat v automobilovém průmyslu. Jenže trefit tu správnou společnost není jednoduché. Ze dvou tisíc zmiňovaných firem existují podle Buffetta dnes jen 3. Dvě z toho jsou přitom v bankrotu.

Co tedy Věštec z Omahy nováčkům doporučuje? Kdo Buffetta zná, toho odpověď asi nepřekvapí. Takřka každému by doporučil široce diverzifikované portfolio sledující vývoj trhu. V jeho případě je to nejčastěji doporučení nakupovat ETF, které sleduje americký index S&P 500. Příklad s největšími firmami ale ukazuje, že důležitá je i diverzifikace napříč trhy. Nikdo totiž neví, jak stejný seznam bude vypadat za 30 let…

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem ETF vlastníte velké