Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- NÚKIB oznámil zvýšené riziko kybernetických útoků proti Česku (cnews.cz). Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vzhledem k napjatým vztahům s Ruskem varuje před zvýšeným rizikem kybernetických útoků. Finanční sektor řadí NÚKIB mezi ty nejohroženější, jako možný typ útoku uvadí použití malwaru. Těžko říct, zda bude pro útočníky smysluplné napadat přímo koncové klienty, ale hlídat si podezřelé odkazy by měl každý nezávisle na bezpečnostní situaci státu.
- Češi chtějí šetřit, ale nevědí jak. Startup Patron uživatelům po analýze plateb ukáže, za co mohou platit méně (CzechCrunch.cz). Aplikace Patron GO se umí napojit přímo na mobilní bankovnictví, kde analyzuje platby a uživateli doporučí, na čem může ušetřit. V první fázi zvládne aplikace najít výhodnější nabídky v oblasti financí, energií a telekomunikačních služeb. Do budoucna mají přibýt další služby a nákupy.
- Novinky z Octobank (FintechCowboys.cz). Rumunsko-česká digitální banka Octobank měla podle původních informací touto dobou běžet. Fintech Cowboys se pustili do vyšetřování důvodů, proč má banka zpoždění. Co se dozvěděli? Ve zkratce to, že banka rozšiřuje portfolio svých služeb a zahájila onboarding společností na wait listu.
- Mall.cz začíná partnerským e-shopům nabízet půjčky na marketing či skladové zásoby (Lupa.cz). Službu Mall Financing spouští společnost ve spolupráci se startupem Lemonero, který poskytuje skóringový model. Partnerské e-shopy si na růst můžou půjčit až milion korun s úrokem 0,99 procenta měsíčně.
- Další pokus, který Googlu nevyšel. Ruší své mobilní aplikace pro nakupování (MobilMania.cz). Aplikace Google Shopping vyšla na americkém trhu v roce 2019 pro systémy Android a iOS. Nyní se všechny funkce sjednotí pod záložkou Shopping (Nákupy) na webu Googlu. Celá služba funguje podobně jako česká Heureka, tedy sdružuje nabídky od partnerských obchodů a samozřejmě využívá masivního ekosystému Googlu.
- Kryptoměny následují bitcoin jako ovce. Ovšem dogecoin vyje na měsíc (Forbes.cz). Bitcoinu se v posledních dnech moc nedaří a bohužel jeho pohyb kopíruje drtivá většina kryptoměn. Je však jedna světlá výjimka. Dogecoin se ještě před měsícem prodával za necelých 0,06 dolaru, pak zničehonic tento týden vystoupal na skoro půl dolaru. Poté se však i dogecoin vydal cestou ostatních kryptoměn a zbytek týdne ztrácí. Každopádně je jasné, že pes zaštěkal a ukázal, že i kryptoměna vytvořená čistě pro zábavu může z pár tisíc dolarů udělat rodinný dům.
- ČPP umožňuje prohlídky aut na dálku on-line (Měšec.cz). Česká podnikatelská pojišťovna uvedla do ostrého provozu prohlídky aut přes videohovor. Po vzniku zakázky na prohlídku kontaktuje klienta pojišťovny technik, který pošle klientovi odkaz na videohovor, skrze který jej instruuje, jaké části vozu má vyfotit. K absolvování prohlídky stačí připojení k internetu a zhruba 10 minut času.
- Obliba online nakupování v Česku roste, lidé si na něj zvykli (Novinky.cz). Další zpráva o popularitě e-commerce, tentokrát z pohledu zákazníků. Podle průzkumu agentury Ipsos pro Shoptet více než polovina Čechů nakupuje převážně online. Z nich téměř polovina nakupuje přes internet vše, co může.
- Zoom se vydává na lov start-upů. V investičním fondu má sto milionů dolarů (E15.cz). Do jednotlivých projektů chce Zoom vkládat 250 tisíc až 2,5 milionu dolarů. Podporovat bude zejména startupy v rané fázi vývoje, které používají technologii Zoomu. Kromě finanční podpory jim firma dá přístup ke svým zdrojům a nástrojům.
- Bitcoin prudce oslabuje, reaguje na možné daňové změny v USA (InvestičníWeb.cz). Z kryptoměnového trhu odteklo během dvaceti čtyř hodin přes 260 miliard dolarů. Cena bitcoinu v pátek klesla pod psychologicky důležitou úroveň 50 tisíc dolarů. Ještě více oslabilo Ethereum, Ripple či Litecoin. Důvodem jsou obavy z avizovaného zdanění kryptoměn v USA.