Search
Close this search box.

FinTech Review – Odstřižené Rusko a první evropská Tesla Gigafactory

Výroba aut

Co se událo ve světě FinTech a ekonomiky tento týden?

 

  1. Rusko vypnulo Instagram. V odstávce sociálních sítí v Rusku se tentokrát na řadu dostal Instagram. Ruský cenzurní úřad toto rozhodnutí odůvodnil šířením nenávistných protiruských projevů na síti. Informování o konfliktu jiným způsobem, než prezentují státní média, je v zemi trestné. Jde o další krok v informační izolaci ruských obyvatel, v tomto případě konkrétně o 80 milionů tamějších uživatelů Instagramu.
  2. Rusko chystá obdobu Instagramu, Rossgram. Na vypnutí Instagramu v Rusku rychle zareagovali zdejší podnikatelé. Jako náhradu populární sociální sítě chystají Rossgram. Nová služba má údajně začít fungovat 28. března. Platforma na rozdíl od Instagramu umožní využívat crowdfunding nebo placený obsah.
  3. Na Rusko dopadá internetová blokáda technologických gigantů. Technologický svět se odvrací od Ruska. Kromě internetových služeb se to ukazuje také na odstřižení dodávek hardwaru, například od Intelu nebo Samsungu – tyto firmy se řídí americkými sankcemi. Dodávky online služeb zatím sankce neregulují, společnosti se proto k současné situaci staví individuálně. Server OnlyFans zablokoval účty ruským uživatelům, Microsoft do Ruska nebude prodávat své služby (stávající smlouvy ale dodrží), Rusové si také nemohou zarezervovat ubytování přes Airbnb či Booking, nezaplatí s kartou Visa i MasterCard nebo přes Paypal, služby zde přestal poskytovat rovněž Netflix a mnoho dalších. Na situaci důvtipně zareagoval český designér Václav Kudělka, který upravil loga známých firem v souladu s myšlenkou bojkotu.
  4. Továrna Tesly v Německu začala vyrábět naplno. Po dvou letech může německá Tesla Gigafactory rozjet výrobu elektromobilů na plné obrátky. Zaměstnanci Tesly tuto událost oslaví již příští týden, v úterý 22. března. Zúčastní se i Elon Musk, který při této příležitosti předá nový model Tesla Y třicítce majitelů. Německá fabrika vznikla za pouhé 2 roky a má být schopná vyrábět až půl milionu aut ročně.
  5. Nová auta zdraží o pětinu a počkáme si na ně. Automobilový průmysl zažíval za covidu krušné chvíle. Očekávaný návrat do normálu se ale odsouvá. Válka zapříčinila omezení dodávek dílů potřebných pro výrobu aut a zlepšení situace je v nedohlednu. Nová auta tak podraží až o pětinu, stejně tak se zhruba o 10 % zdraží leasing. Kvůli omezeným dodávkám se také prodlouží čekací lhůty na nová auta, a to až o měsíce.
  6. Benzín prudce zlevňuje. Zkraje tohoto týdne začal poprvé od začátku války na Ukrajině zlevňovat benzín. Šlo o nejvýraznější mezidenní pokles ceny od roku 2010. Průměrná cena Naturalu 95 se z neděle na pondělí snížila o 54 haléřů za litr. Ve stejný čas zlevnila rovněž nafta, a to v průměru o 35 haléřů za litr.
  7. Anonymous Rusům odeslali 20 milionů SMS s pravdou o invazi na Ukrajině. Mezinárodní hackerské hnutí Anonymous rozeslalo ruským občanům miliony zpráv přes SMS, WhatsApp i e-mail. Snaží se tak čelit ruské propagandě, která zakazuje konflikt označovat za invazi či válku, místo toho upřednostňuje označení „ruská vojenská operace“. Většina Rusů proto neví, co se na Ukrajině skutečně děje. Při této příležitosti hackeři také zřídili stránku 1920.in, prostřednictvím níž může kdokoliv Rusům rozesílat zprávy a informovat je tak o současném dění.
  8. Mark Zuckerberg ohlásil, že Instagram letos začne pracovat s NFT. Zakladatel společnosti Meta Mark Zuckerberg představil svou vizi sociální sítě budoucnosti. Ta by měla fungovat jako virtuální svět (metaverse), ve kterém se uživatelé budou pohybovat prostřednictvím virtuální nebo rozšířené reality. Součástí tohoto světa by měla být také NFT využitá například jako oblečení avatarů ve virtuálním metaversu.
  9. Nový jednorožec s českými kořeny, nástupce Socialbakers. Startup Socialbakers se stal v roce 2020 součástí americké společnosti Astute. Obě společnosti se následně spojily do nově vzniklé Emplifi a nyní slaví uzavření investičního kola od amerického investora Sixth Street Growth, po kterém valuace Emplifi překročila hranici miliardy dolarů. Zařadila se tak mezi jednorožce, mezi něž z českých firem patří Rohlík nebo Productboard. Emplifi investici využije na urychlení inovací v rámci své platformy, která propojuje marketing na sociálních sítích, péči o zákazníky a social commerce.
  10. Ve vedení firem zasedne aspoň 40 % žen. Česká vláda podpořila návrh EU o zastoupení žen ve vedení společností obchodovaných na burze. Ženy by podle připravovaných symbolických kvót měly tvořit 40 % (nyní je to v průměru jen 15 %). O zcela závazné kvóty se nicméně nejedná, nová pravidla mají fungovat jako motivace, aby firmy daly při obsazování konkrétní pozice přednost ženě v případě, kdy je rovnocenným kandidátem jako muž.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého spisovatele. Erich Maria