Search
Close this search box.

FinTech Review – Rostoucí konkurenceschopnost Česka a chmelové EKG

Platební karta s braillovým písmem

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Inflace na Slovensku je nejvyšší za 22 let. Spotřebitelské ceny na Slovensku v květnu zrychlily tempo růstu, míra inflace tak vystoupila na 12,6 procenta a dosáhla maxima od června roku 2000. Spotřebitelské ceny stoupaly dvouciferným tempem už třetí měsíc v řadě, v dubnu inflace činila 11,8 procenta. Na Slovensku nadále rostou ceny potravin, pohonných hmot a energií. Výrazněji si zákazníci museli připlatit i v restauracích a kavárnách, dále za ubytovací služby a také za oděvy a obuv.
  2. Caixabank vydává kartu pro zrakově postižené. Hlavní rozdíl oproti ostatním kartám Visa spočívá v tom, že identifikační číslo (PAN) je v Braillově písmu. Karty také používají zářezy, které zákazníkům pomáhají správně je umístit do POS terminálů a bankomatů. Uvedení karty na trh začne zkušební verzí pro vybrané zákazníky v madridském regionu.
  3. Comgate nabízí platby Twisto Pay. Platební brána Comgate nově nabízí na e-shopech třetí možnost odložené platby. Vedle Mallpay a PlatímPak je to Twisto Pay. Služba bude přístupná pro více než 12 000 e-shopů, které využívají tuto platební bránu. Kupující tak mohou volit mezi platbou kartou, bankovním převodem, QR platbou nebo právě jedním ze tří poskytovatelů odložených plateb.
  4. Plzeňský Prazdroj chce ochranné senzory na rostlinách. Na šesti farmách v žatecké oblasti odborníci instalují na rostliny přístroje, které označují jako chmelové EKG. Cílem je uvnitř rostlin monitorovat elektrické impulzy. Jde tak zjistit, jak chmel reaguje na změny počasí, množství vláhy i živin v půdě. Česko je po Spojených státech a Německu třetím největším producentem chmele na světě, nestálost počasí má však vliv na kolísavost produkce.
  5. Tchaj-wan podpoří české startupy. Tchajwanský fond Taiwania Capital plánuje investovat 200 milionů dolarů do startupů ze střední a východní Evropy. Investiční fond bude fungovat v následujících deseti letech a až osmdesát procent všech investic bude směřovat pouze do tří zemí – České republiky, na Slovensko a do Litvy. Fond se zaměřuje na hlavní strategická odvětví jako polovodiče, biotechnologie, letectví a kosmonautiku, finanční technologie, elektromobily a laserovou optiku.
  6. Pale Fire Capital pomáhaji oživit portál Groupon. Jana Barta a Dušan Šenkypl z investiční skupiny Pale Fire Capital vložili do globálního slevového portálu Groupon miliardy korun (přibližně 2,8 miliardy dolarů). Teď jako největší akcionáři s 21,9 procenty míří do představenstva firmy. Tuzemští investoři tak budou mít ještě větší vliv na další směřování společnosti. V Grouponu chtějí nasadit ozdravnou kúru po vzoru Slevomatu.
  7. Kurz forintu rekordně oslabil. Maďarský forint v pondělí oslabil na rekordní minimum, když kurz klesl na 400 forintů za euro. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu ztratil forint přes devět procent své hodnoty. Negativními faktory, které oslabují forint, jsou obavy investorů, že snahy maďarské centrální banky na zkrocení inflace nebudou úspěšné, a také spory maďarské vlády s Evropskou unií.
  8. Další banky se chtějí přidat ke sdílení bankomatů. Další bankou, která by se chtěla stát členem nově vznikajícího bankomatového uskupení, je UniCredit Bank. K připojení by tak mohlo dojít v řádu týdnů. Zájem o zapojení do sdílené sítě projevila také Air Bank. Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.
  9. Americká centrální banka zvýšila svou základní sazbu. Americká centrální banka (Fed) zvýšila základní sazbu podle očekávání analytiků o 0,75 procentního bodu, tedy do pásma 1,50 až 1,75 procenta. Zvýšení základního úroku je největší od roku 1994. Míra inflace za květen ve Spojených státech překvapivě vystoupila na 8,6 procenta, ačkoliv analytici se domnívali, že vrcholu dosáhla už v dubnu, kdy činila 8,3 procenta.
  10. Česko se v žebříčku konkurenceschopnosti dostalo na zatím nejlepší místo. Dánsko vede letošní žebříček konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD. Z první pozice sesadilo Švýcarsko, které je letos druhé. V hodnocení zabodovalo i Česko, které postoupilo o osm míst na 26. příčku. Je před Maďarskem (39.), Slovenskem (49.) i Polskem (50.).

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme