Search
Close this search box.

Nenosíte v peněžence poklad? Nejvzácnější peníze v oběhu

mince portu

Víte o tom, že některé mince a bankovky, které nosíte v peněžence, mají možná vyšší hodnotu? Zatímco některé kousky jsou jen o několik procent cennější, hodnota jiných může i několikanásobně přesahovat jejich nominální hodnotu. Nemusí se při tom jednat o nedávno vydané dvacetikoruny, na které se stály hodinové fronty. Cenné mohou být i peníze, u kterých byste to vůbec neřekli.

Jak je to možné? Numismatici (sběratelé mincí) a notafilisté (sběratelé bankovek) sbírají neobvyklé mince a bankovky, lišící se například výrobní vadou, nebo nízkým vyrobeným množstvím. Často se přitom řídí jednoduchým pravidlem. Čím méně takových mincí existuje, tím vyšší pro ně mají hodnotu.

Nejčastějším požadavkem sběratelů je pokud možno bezchybná kondice mincí a bankovek s nulovou známkou použití v oběhu. To zpravidla znesnadňuje nalezení opravdu hodnotné mince. Přesto, za pokus to stojí.

Nejvzácnější mince a bankovky

Nejvzácnějšími mincemi a bankovkami jsou paradoxně ty, které jsou nějakým způsobem vadné. Nemáme teď na mysli bankovky potrhané, nebo pomalované. Máme na mysli mince a bankovky, které ke své chybě přišly již ve výrobě a nedopatřením se dostaly do oběhu.

Pravděpodobně nejznámějším příkladem je část dvousetkorun vydaných v roce 1993. Přesněji jde o několik desítek bankovek, které mají ochranný pásek opatřený nápisem „Republique du Zaire„. Přesné množství vydaných bankovek není známo a pravděpodobnost nalezení některé z nich v oběhu je nižší než výhra v loterii. I proto jsou sběratelé ochotni za tuto bankovku zaplatit i několik set tisíc Kč.

Dalším známým příkladem je nepovedená desetikoruna z roku 1993. Bohužel ne každá. Pokud se vám v peněžence podařilo jednu nalézt, nemáte ještě zdaleka vyhráno. Jedná se pouze o tisícovku zkušebních mincí vyražených v mincovně v Hamburgu. Vyznačují se neobvykle malými písmeny „KČ“, které ve vrchní části protíná svislá čára. Jejich cena se pohybuje v závislosti na opotřebenosti kolem 10 000 Kč.

Obrázek 1: Vzácná desetikoruna z roku 1993 – na obrázku vlevo (zdroj)

desetikoruna

Třetí raritou je opět desetikoruna. Tentokrát z roku 2000. V roce 2000 bylo vyraženo okolo desíti milionů desetikorun s motivem milénia (hodinový strojek). Ty vzhledem k vysokému množství nemají žádnou sběratelskou hodnotu. Ve stejném roce však bylo vyraženo i 25 000 kusů desetikorun s klasickým motivem brněnského Petrova. A právě těch si sběratelé mincí vzhledem k omezenému množství považují. V závislosti na opotřebenosti se cena těchto mincí může pohybovat okolo 500 Kč.

Další vzácné mince a bankovky

Relativně vzácných mincí a bankovek je v oběhu celá řada. Jak je to možné?

S mincemi je to poměrně jednoduché. Česká národní banka vyrobí každý rok určité množství mincí. Některé roky se jedná o miliony mincí, jiné roky o pouhé tisíce. A právě ročníky, ve kterých je vyrobeno neobvykle nízké množství mincí, jsou pro sběratele podstatně vzácnější. Orientační ceny takovýchto mincí můžete nalézt na stránce sberatel.com, případně vyhledáním mince na aukčním serveru Aukro.cz. Ceny těchto mincí se pohybují řádově ve stovkách korun.

Obrázek 2: Počty mincí z obecných kovů vyrobených v jednotlivých letech (zdroj)

cnb vyroba minci

S bankovkami je to už o něco složitější. Avšak i mezi nimi existují cenné kusy, na které lze při každodenním placení narazit. Ceněné jsou zejména bankovky z roku 1993, které byly Českou národní bankou staženy z oběhu, ale i přesto na ně lze ojediněle narazit. Podrobnější seznam vzácných sérií naleznete například na tomto odkazu, případně můžete využít kapesního seznamu, který naleznete na konci článku.

Nutno znovu připomenout, že jak mince, tak bankovky mají hodnotu především v nepoškozeném stavu bez výraznějších známek používání. Pokud na takovou minci nebo bankovku narazíte, nemusíte jí hned prodávat. S největší pravděpodobností bude s ubývajícím množstvím v oběhu stoupat i cena těchto unikátů. Takto uchovaný nález může v poměrně krátké době i zněkolikanásobit svou hodnotu.

Investice do mincí

Pravděpodobnost nalezení vzácných mincí a bankovek v oběhu je velmi malá. Přesto může být občasné zkontrolování peněženky zajímavým zpestřením dne. Ojedinělé bankovky a mince, stejně jako mnoho jiných sběratelských předmětů, mají svou sběratelskou hodnotu. Ta není stálá a postupem času se (obvykle) zvyšuje. Investice nejen do klasických mincí a bankovek může být zajímavou diverzifikací vašeho portfolia.

Problémem však zůstává nízká likvidita sběratelských předmětů, které nelze prodat okamžitě za rozumnou cenu. V Portu nabízíme likvidnější investice do cenných papírů, které můžete prodat kdykoliv za aktuální tržní cenu.

Pokud vás však sběratelské investice zajímají, nezapomeňte i nadále sledovat náš blog. Chystáme pro vás hned několik novinek!

Kapesní seznam od Portu

Pokud vás náš článek zaujal a dočetli jste se až sem, máme pro vás malý dárek. Kapesní seznam cenných mincí a bankovek, který můžete vytisknout a dát do peněženky. Seznam můžete stáhnout po kliknutí zde.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn