Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #10

Boty zesnulého návrháře Abloha se vydražily za půl miliardy

Na přelomu ledna a února proběhla v londýnské aukční síni Sotheby’s dražba 200 párů tenisek od nedávno zesnulého návrháře Virgila Abloha, DJ a výtvarného umělce, který byl od března 2018 uměleckým ředitelem oddělení pánského oblečení luxusní značky Vuitton. Jednalo se o obuv Air Force 1, která vznikla kolaborací značek Louis Vuitton a Nike. Aukce vynesla rekordní částku přes půl miliardy korun, přičemž nejvyšší cenu vynesl pár ve velikosti 5 – zhruba 7,5 milionu korun. Výtěžek z prodeje poputuje do stipendijního fondu Virgila Abloha „Post-Modern“ na podporu vzdělávání nadějných studentů černošského původu.

 

Moto parťák automobilové legendy Fangia je na prodej

Juan Manuel Fangio se dodnes považuje za jednoho z nejlepších závodních jezdců všech dob. Jeho láska k autům ho neopustila ani po skončení profesionální kariéry. Parťákem mu na různých cestách nejčastěji býval Mercedes 300 SL Roadster z padesátých let. Ten je nyní k mání. Vůz zůstal ve vlastnictví rodiny ještě dlouho po Fangiově smrti, díky čemuž vůz zůstal ve velmi dobrém vztahu. Od Fangiovy smrti se s vozem jezdilo jen minimálně, a tak je vůz prezentován prakticky tak, jak jej ikonický závodník zanechal, bez renovace s jakousi „patinou“. Jeho hodnota se dá jen těžko odhadovat – odhad ceny aukční síň sděluje pouze vážným zájemcům.

Česká mincovna vyrazila rekordní zlatou minci za 14 milionů

Mincovna se sídlem v Jablonci nad Nisou získala ražbou český rekord. Mince vyrobená z desetikilového kusu zlata je opatřena speciálním hologramem, který má nejen ochranný, ale i okrasný účel. Autorem českého lva je Asamat Baltaev, momentální hvězda české medailérské scény. Aby mincovna vůbec mohla mince o takové hmotnosti razit, musela si pořídit na zakázku vyrobený lis – jde o jediný hydraulický lis svého druhu na světě. V Jablonci se razí celkem pět desetikilových mincí, přičemž všechny kusy byly předem rezervovány zájemci. Jejich jména zůstala v tajnosti.

 

Výstava Kupkova cyklu Quatre histoires de blanc et noir v Praze

V úterý 15. února proběhla ve smíchovské Galerii Jiří Švestka unikátní jednodenní výstava originálního grafického cyklu Quatre histoires de blanc et noir z dílny Františka Kupky. Cestu na tuto ojedinělou akci našlo mnoho návštěvníků, jak z řad novinářů, tak veřejnosti. Podobných akcí, kde by nejen naši investoři mohli upisované předměty zhlédnout a případně si promluvit s některým se zástupců Portu Gallery, plánujeme v budoucnu více.

Hodinky Czapek & Cie Antarctique LE99 mají nového majitele

Na americkém portálu tickingway.com proběhl v půlce února prodej lehce onošených hodinek Czapek & Cie Antarctique model LE99. Jedná se o totožné hodinky, k jejichž úspěšnému upsání došlo na naší platformě 24. dubna loňského roku. Celková hodnota úpisu tehdy činila 580 000 Kč, což je v přepočtu na dolary (s dnešním kurzem ČNB, 1 USD = 22,82 CZK) 25 416. Oproti počáteční ceně našeho úpisu by to tak představovalo nárůst o téměř 20 tisíc dolarů!

Na co se můžete v březnu na Portu Gallery těšit

V měsíci březnu nás čeká hned pět úpisů. Už ve čtvrtek 3. 3. jsme si připravili úpis drahých kamenů, a to konkrétně lotu 43 kusů zambijských smaragdů. 10. 3. bude následovat další úpis do investičního alkoholu. Nabízený sud jedinečné whisky pochází ze skotské palírny Glenlivet z proslulé oblasti Speyside. Ve druhé polovině března se můžete těšit na knihu vzorů a anulátů bankovek ČNB z 90. let, obrazy Veroniky Holcové a Jana Uldrycha a další filatelistickou sestavu rarit a chybotisků.

Lot 43 kusů zambijských smaragdů

Začátek úpisu: 3. 3. 2022 v 18:00
Cílová částka: 
2 465 000 Kč

Portu Gallery vám poprvé představuje úpis vzácných zambijských smaragdů o 43 kusech a celkové váze 50,43 karátů. Každý kámen z nabízeného lotu je opatřen certifikátem o identifikaci drahého kamene (G.R.S. / T.G.L.). Kvůli stoupající poptávce se za posledních pět let zvýšila cena kvalitních smaragdů téměř o 100 procent a pořád stoupá. Zatímco ještě před několika lety se daly i kvalitní drahokamy najít téměř na povrchu, nyní se musí jít do velkých hloubek a těžba se tím hodně prodražuje. Využijte unikátní příležitosti a diverzifikujte vaše portfolia investováním do výjimečného aktiva s potenciálem dlouhodobého růstu ceny.

Čím jsou Zambijské smaragdy – lot 43 ks unikátní? 

Zambijské smaragdy vznikly před více než 500 miliony let vzácnou kombinací minerálů a tepla z hlubin zemské kůry, díky čemuž jsou východoafrické smaragdy geologicky starší než smaragdy jiného původu. Smaragdová ložiska byla v Zambii nalezena ve 20. letech 20. století, ale komerčně se těžila až v 70. letech 20. století, což se časově shodovalo s rozvojem vyhledávacích a těžebních technik.

Smaragdy patří do tzv. velké trojky a zároveň mezi nejvýnosnější barevné drahokamy. Více než jiné drahokamy je smaragd typický právě svými vnitřními inkluzemi, dutinkami, drobnými prasklinami, které mu dodávají onu nezaměnitelnost. Proto se mu také někdy říká zelený led. Další důležitý faktor – sytost zelené barvy – udává obsah chromu a vanadu. Čím více těchto prvků smaragd má, tím intenzivnější zelená je jeho barva. Nejoceňovanější smaragdy jsou vysoce průhledné, jejichž barva je rovnoměrně rozložena, bez okem viditelného barevného zónování. Barevná škála smaragdů je někdy spojována s umístěním dolu. Například kolumbijské smaragdy mají údajně teplejší a intenzivnější čistě zelenou barvu, zatímco zambijské smaragdy mají žádanější a chladnější modrozelenou barvu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování

Makléř – 7. díl: Projekt Energon

Hlavním makléřem byl jmenován ambiciózní sportovec Mário, jehož řádka přetékala penězi, a Ondra se posunul na uvolněné místo

Je v rámci investování na důchod vhodnější nový DIP, nebo klasické DPS?

Zajistit si lepší stáří chce stále více Čechů. K tomu se snaží motivovat i stát a v rámci snahy zatraktivnit investování na důchod můžeme od nového roku využít tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který se u nás v Portu těší velké oblibě. Je vhodnější investovat na důchod prostřednictvím Doplňkového penzijního spoření (DPS) nebo DIPu?