Search
Close this search box.

Představujeme tematické investování

Investujte do tematických srategií

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující transparentně investovat do témat a trendů, které odpovídají lidským cílům, hodnotám i přesvědčení. Již dnes mohou investoři jít na www.portu.cz a založit si svou první tematickou strategii.

Tematické strategie jsou složeny investičním týmem odborníků WOOD & Company z pečlivě vybraných instrumentů, které splňují přísná finanční kritéria. Kombinují akciovou, dluhopisovou i komoditní složku tak, aby odpovídala vybraným motivům nebo zaměření. Z palety aktuálně dostupných 12 tematických strategií mohou investoři lehce vybrat tu, které nejvíce věří. Na své si přijdou konzervativní i agresivnější investoři, ale také například ti, kteří při svém investování rádi zohledňují sociální aspekty.

Tematické strategie Portu jsou jedinečnou možností, jak mohou investoři zhodnocovat svůj majetek a současně vědět, že své peníze umístili do toho, na čem jim záleží. Mezi aktuálně nabízenými tematickými strategiemi naleznou například následující:

Technologický pokrok – investice do moderních technologií, které mění svět. Strategie se rovnoměrně zaměřuje na sektory informačních technologií, automatizace, kybernetiky, 3D tisku, autonomních systémů, digitální bezpečnosti, ale také například biotechnologií. Díky rozšiřující se digitalizaci napříč všemi odvětvími i mnohým hrozbám s tímto trendem spojeným mají technologické společnosti velký potenciál. Investuje se do IT gigantů, ale i menších specializovaných společností. Celou strategii také vhodně doplňuje i biotechnologický sektor. Společnosti v této sféře využívají biotechnologie například ve farmakologii, bioinženýrství nebo i zemědělství. Věříte-li, že rozmach technologií bude nadále hýbat celým světem, je tato strategie pro vás!

Odpovědná budoucnost – záleží vám na budoucnosti naší planety? Nám v Portu také, a proto jsme připravili investici, se kterou můžete zainvestovat do sociálně odpovědných společností – tedy těch, které dbají jak na enviromentální, tak sociální politiku. Společnosti mající negativní vliv na životní prostředí v této strategii nenajdete.

Sociální odpovědnost již dávno není doménou jen vyspělých zemí, a proto jsou součástí investice odpovědné společnosti ze všech koutů světa, ať už více, či méně rozvinutých. Část peněz v rámci investice také putuje do energetických společností zaměřujících se na obnovitelné zdroje – vodu, vítr a slunce. A protože voda je to nejcennější, co tahle planeta má, malá část investice míří i do ní a společností, které se úpravě a nakládání s vodou věnují.

Zdraví především – také byste si přáli mít zdravý a spokojený život – a to nejen teď, ale i po šedesátce, sedmdesátce… ? Tyto společnosti nám umožňují takové přáni splnit. Zkrátka se jedná o investici do společností, které nám pomáhají žít déle a lépe. Zaměřují se jednak na inovativní zdravotnictví využívající moderní technologie, farmacii a využití biotechnologií, ale také například na rozšiřující se potřeby stárnoucí populace.

Rozvojové trhy –  Čína, Indie, Brazílie, Indonésie, Turecko nebo Tchaj-Wan – země, které patří mezi dvacítku největších ekonomik světa, ale stále je řadíme mezi rozvojové. Tyto země mohou nabídnout zajímavé výnosy při trochu vyšší rizikovosti. Ta je však vyvažována zařazením jak akciové, tak dluhopisové složky. Za účelem zhodnocení vaší investice strategie zajímavě kombinuje jak úrokové a dividendové příjmy, tak i atraktivní růst hodnoty společností, jako třeba Alibaba, Tencent nebo Samsung.

Růstové sektory – unikátní mix těch nejvíce pokrokových odvětví. Diverzifikovaná investice napříč sektory, které mají vysoký růstový potenciál. Finanční instituce, technologické společnosti, zdravotnické a farmaceutické firmy, ale třeba i automobilky – ty všechny rozsáhle inovují a ve velkém investují do vývoje. Dobře vědí, že budoucnost na nich bude ve velkém stát. Podílejte se svou investicí na tvarování těchto sektorů a vydělejte na tom.

Evropská rovnováha – vyvážená investice na kontinentu, kde jsme doma, a do společností, které všichni dobře známe. Ať už se podíváme na ty největší britské, německé, francouzské, italské nebo španělské společnosti napříč různými sektory, všechny v této strategii naleznete. Kromě těch je investice obohacena i o společnosti středo- a východoevropského regionu, včetně například českých společností obchodovaných na pražské burze. Akciovou agresivitu pak balancuje dluhopisová složka, která zastupuje pětinu investice a snižuje tak celkové riziko.

Asie-Pacifik – vyšlete svou investici na druhou stranu světa, do zemí tygrů, draků, ale třeba i klokanů. Dominantním hráčem je zde Japonsko, ale část peněz poputuje i do Jižní Koreji, Austrálie, Singapuru, na Nový Zéland a dalších exotických destinací. Asijsko-pacifická oblast nabízí unikátní mix různých kultur, ekonomik ale i sektorových oblastí. Tato strategie zachycuje kus toho dobrého z každé z nich a přináší vám je do vašeho Portu.

Akciové nebe – komu se za posledních 5 let dařilo nadmíru dobře? Byly to ty světově největší a nejsilnější společnosti. Takové, které nás denně obklopují a udávají globální trendy. Ryze akciová strategie se zaměřuje na ty vyspělé ekonomiky, které vyrostly v posledních letech nejvíce. Geograficky diverzifikuje mezi Amerikou, Evropou i Japonskem.

Vyvážený mix – hledáte opatrnější investici? Pak je pro vás tento vyvážený mix. Jedná se o strategii, která nabízí na Portu nejširší diverzifikaci vaší investice. Zainvestujete tak doslova po celém světě  – do akcií, vládních i korporátních dluhopisů, ale také do více než 20 komodit včetně zlata, stříbra nebo ropy. S touto strategií zkrátka nejde udělat „krok vedle“.

Balancovaný růst – investice, kterou se zaměříte jen na růst hodnoty. Skvělá volba pro ty, kteří hledají takovou strategii, která nevyplácí žádné dividendy nebo úroky, ale rovnou je reinvestuje zpět, aby maximalizovala hodnotu investice. Navíc jsou světové akcie do části strategie vybírány chytrou – tzv. smart beta – metodou, která identifikuje ty s velkým potenciálem dosahovat lepších výsledků než ostatní na trhu. Kromě akciové složky je strategie doplněna i o menší dluhopisovou a komoditní část, která vylepšuje celkovou diverzifikaci a snižuje riziko.

Věříme, že i vy jste v naší nabídce tématických strategií našli tu pravou.  A nezáleží na tom, jestli to jsou auta, tenisky, nebo kečup. Důležité je, jestli je vám to odvětví sympatické a vidíte v něm potenciál.

——————————————————-

Portfolio od Portu nebo raději vlastní strategii?

Tématické investování je vhodné pro investory, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností. Začátečníkům nebo investorům, kteří se nechtějí o nic starat, doporučujeme začít s našimi portfolii na míru – o investici se totiž kompletně stará Portu. Pokud si věříte nebo chcete investovat více podle sebe, můžete využít tematické strategie. Každopádně ať už začnete s Portu portfoliem na míru nebo Portu strategií, později můžete přidávat další portfolia a strategie a různě je kombinovat. Celkem můžete mít až 10 Portu portfolií s různým investičním profilem, cílem i časovým horizontem, a až neomezeně vlastních Portu strategií.

——————————————————

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

DIP - jak vyuzit Portu na duchod

Jak naplno využít důchodový účet Portu

Pokud jste si právě založili důchodový účet (DIP) u Portu a zajímá vás, jak s jeho pomocí začít investovat na stáří a využít všech jeho výhod, jste tu správně. V následujícím článku vám ukážeme několik tipů, které vám pomohou s využíváním vašeho důchodového účtu naplno. 

Představení strategie: Rozvojové trhy

Představení strategie: Rozvojové trhy

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených