Search
Close this search box.

Strategie: eSports a gaming

eSport a gamming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika let probojovala do slovníku největších investorů. V rámci dekády se eSportové turnaje přesunuly z obýváků na pódia stadionů a nejlepší hráči získali možnost stát se milionáři. Proměňuje se ale i samotný herní průmysl, který stále více míří na obrazovky telefonů a odstraňuje nároky na drahá zařízení. Jak sektor eSportu a gamingu aktuálně vypadá a co od něj čekat v následujících letech? A především, má smysl do něj investovat?

Situace v herním průmyslu a eSportu

Za poslední roky se herní sektor posunul raketovým tempem, a to i díky streamovacím platformám jako je Youtube nebo Twitch. Diváci na nich mohou sledovat nejlepší hráče světa soutěžící proti sobě, ale i hrající jen tak. To zvyšuje příjmy celého sektoru, zejména pak díky reklamě, která k mediálnímu vysílání neodlučně patří. Ostatně, to stejné platí i u klasických sportů. Zatímco stadiony mají omezenou kapacitu a vstupenky nenasytí celou poptávku, televizní vysílání tento problém tlumí. Fotbalový zápas tak zhlédne více diváků a sponzoři si rádi připlatí za reklamu s větším dosahem.

Ve zkratce, samotný herní průmysl závisí především na množství hráčů, eSport pak samozřejmě i na počtu diváků. Aby firmy v herním segmentu rostly, potřebují buď více duší, nebo najít způsob, jak na těch stávajících lépe profitovat. Převedeno do jiného zábavního sektoru – aby Netflix dlouhodobě vydělával více peněz, musí získat další předplatitele, nebo stávajícím uživatelům předplatné zdražit. To je způsob, kterým společnost roste a díky kterému mohou profitovat i samotní investoři. Stejný model ostatně platí pro většinu firem v zábavním průmyslu.

Zpátky ke gamingu. Z pohledu „uživatelů“ se mu růst daří a počet hráčů celosvětově stoupá. V roce 2015 překonal 2 miliardy a příští rok bude atakovat miliardy tři. Od roku 2015 do roku 2020 rostl počet hráčů v průměru o 6 % ročně a hry tak v nějaké podobě hraje více než třetina světové populace.

počet hráčů videoher

Ještě strmější růst než samotné hraní her zažívá jejich sledování. V roce 2018 sledovalo podle zprávy společnosti Newzoo streamery necelých 600 milionů lidí. V roce 2021 již přes 720 milionů. To odpovídá růstu o více než 10 % ročně. Podle prognóz by tento růst neměl příliš zpomalovat ani v následujících letech a v roce 2024 překoná počet diváků 900 milionů.

pocet lidí, kteří sledují streamování her

Podobný růst lze pozorovat i u fanoušků esportů. Ještě v roce 2019 sledovalo esporty méně než 400 milionů lidí. O dva roky později je to o 20 % více. Výrazně přitom stoupá i počet esportových nadšenců, kteří sledují herní turnaje pravidelně. Zhruba polovina z nich pak pochází z Asie.

Z pohledu příjmů je to u gamingu poměrně přímočaré. Vydavatelé prodávají samotnou hru, případně vydělávají na mikrotransakcích a reklamách, které jsou součástí. Podle odhadů společnosti IDC měl herní sektor v roce 2020 vygenerovat asi 180 miliard dolarů. Za necelou polovinou příjmů přitom měli stát mobilní hráči a to i bez započtení příjmů z reklam.

příjmy gaming

Herní sektor tak výrazně překonává další zábavní sektory a od roku 2008 přináší více příjmů než hudební a filmový průmysl dohromady. Raketový růst tohoto odvětví přitom nebrzdí a náskok se i nadále zvyšuje.

videohry vs muzika a filmy

Jak ale generuje peníze esport a má vůbec kam růst? Většina příjmů u esportu pochází ze sponzoringu, čím dál tím více ovšem roste význam dalších proudů. Nejvýznamněji rostou v posledních letech příjmy ze streamingu a prodejte digitálních předmětů. Díky těm mohou hráči finančně podpořit svůj tým a získat určitý fanouškovský status v samotné hře. S výjimkou roku 2020, kdy esportové příjmy v souvislosti s pandemií stagnovaly, dochází k nepřetržitému růstu. Mezi rokem 2020 a 2021 by příjmy v esportu měly růstu o 15 % a poprvé překonat hranici 1 miliardy dolarů. Do roku 2024 by příjmy v této oblasti měly vyrůst o dalších 60 %.

zdroje příjmů esport

Ukazuje se, že jak hernímu průmyslu, tak samotnému esportu se daří naplňovat oba způsoby růstu. Kromě samotného počtu lidí se v průběhu času zefektivňují i způsoby, jak ze stávajících fanoušků profitovat a zvyšovat tak své příjmy.

Mimochodem, částečně jako velmi hrubý ukazatel o růstu příjmů v esportu mohou sloužit i peníze určené na výhry v turnajích. Ty v součtu za jednotlivé hry vyrostly z 3,2 milionu dolarů v roce 2010 až na 180 milionů dolarů v roce 2019.

Investice

Čísla a grafy v předchozí části textu ukazují, že herní průmysl spolu s esportem patří mezi nejrychleji rostoucí sektory s obrovským potenciálem. ETF zaměřené na tuto oblast, které je součástí našich strategií, vyrostlo za poslední rok o 20 %, za posledních 5 let pak dokonce o více než 250 % (vzhledem ke kratší historii instrumentu je zde předcházející vývoj syntetizován pomocí podkladového indexu). Přineslo tak podobný výnos jako například technologický sektor (index NASDAQ 100 za posledních 5 let vyrostl o 225 %). Zajímavé je také to, že během posledního výrazného propadu na burze (jaro 2020) klesaly herní akcie podstatně méně než technologické akcie nebo širší americký index S&P 500.

vyvoj instrumentu esports a gaming

Z investičního pohledu představují herní a esportové akcie zajímavou příležitost nabízející potenciálně vyšší výnos na úkor rostoucího rizika. Krátkodobě lze očekávat vyšší volatilitu a nejisté výsledky. Dlouhodobě s růstem v oblasti VR technologií a rozšiřujícího se sociálního aspektu her lze očekávat, že tento segment bude posilovat a akcie obsažených společností také. Jedná se tak o zajímavé doplnění diverzifikovaného portfolia, a to nejen pro aktivní hráče, ale i nehrající investory s větším rizikovým apetitem.

Instrument zaměřený na sektor probíraný v rámci tohoto článku naleznete v Portu strategiích pod názvem „eSports a gaming“.

esports a gaming karta informací

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont

Dovolená bez utrácení

7 rad, jak se vyhnout nadměrnému utrácení na dovolené

Jak maximálně využít své těžce vydělané peníze při cestování? Ať už se jedná o krátký výlet doma, nebo o dlouhé mezinárodní dobrodružství, je snadné se nechat unést okamžikem a nakoupit si nepotřebné věci nebo zbytečně zvýšit výdaje během cestování.