Search
Close this search box.

Vliv zvyšování sazeb na ekonomiku a akciový trh. Jak se zachovat?

Někteří tvrdí, že vyšší sazby budou z krátkodobého hlediska tlačit akcie dolů, ale nakonec povedou k hospodářskému rozmachu. Jiní se obávají, že zvyšování sazeb uvrhne ekonomiku do recese a v nejhorším případě i do krachu akciového trhu. Pojďme si projít, jaký vliv má vyšší úrok na ekonomiku a akciový trh, a co můžete jako investor udělat, abyste omezili své potenciální ztráty.

Centrální banky stanovují tzv. základní úrokovou sazbu, za kterou si od ní komerční banky půjčují peníze. V USA tuto odpovědnost přebírá Federální rezervní systém (Fed). Pro státy eurozóny určuje úrokovou sazbu Evropská centrální banka (ECB). Komerční banky a jejich sazby pro klienty se poté od sazeb centrálních bank odvíjejí při půjčování dalších prostředků.

Proč se vlastně zvyšuje?

Kdybychom žili v ideálním světě, tak by se inflace konstantně pohybovala mezi 2 až 3 %. Při tomto tempu roste ekonomika zdravým tempem, lidé pracují a mzdy rostou. Svět však není dokonalý, a kvůli mnoha vnějším vlivům máme inflaci tam, kde ji máme. A to je ten důvod.

Problém zkrátka nastává, když inflace překročí svůj cíl. V dnešní době se stalo téměř standardem cílovat inflaci na úroveň 2%, s kterou v přepočtu na ekonomickou výkonnost kalkulují země tvořící třetinu světového HDP. Při překročení cíle přichází na scénu centrální banky a začínají používat svůj hlavní nástroj proti růstu inflace – zvyšování úrokových sazeb.

Vliv vyšších sazeb na ekonomiku

Ekonomika funguje jako stroj a musí být robustní, aby současné zvyšování sazeb přežila, a ten největší stroj na světě se momentálně přehřívá. Inflace v USA je nejvyšší za poslední desetiletí a tak jako u nás, ceny stoupají od potravin až po nájemné. Na trhu práce v USA je přitom neudržitelně těsno - volných pracovních míst je téměř dvakrát více než lidí, kteří práci hledají. To ještě více utvrzuje Fed v domnění, že může zvyšovat, aniž by uvrhl ekonomiku do recese.

Zvýšením sazeb se zvyšují výpůjční náklady pro banky, podniky a spotřebitele. Zdražování peněz podnikům ztěžuje půjčovat si peníze na podporu růstu a jednotlivci, kteří budou čelit vyšším úrokovým sazbám si začnou méně půjčovat a více spořit. Pokud poptávka po zboží a službách klesá, podniky omezují výrobu a propouštějí zaměstnance, což zvyšuje nezaměstnanost. Celkově bude výsledkem těchto opatření zpomalení ekonomiky a časem i nižší inflace. Sazby se naopak snižují, pokud je ekonomika potřeba nastartovat, tak jako během covidové pandemie.

Funkce Evropské Centrální Banky

Pokud např. Fed zpřísní sazby příliš rychle, tak riskuje, že ekonomiku uvrhne do zbytečné a hluboké recese, jako se to stalo v letech 1937-38 s přispěním dalších politických chyb. Zvyšování úrokových sazeb Fedu má také globální důsledky, protože často nutí zvyšovat sazby i centrální banky v rozvojových zemích. Až později se ale dozvíme, zda byl Fed úspěšný - nebo zda donutil ekonomickou mašinerii příliš zpomalit a způsobil recesi.

Vyšší úrokové sazby a akciový trh

Při zvyšování sazeb je akciový trh ovlivňován mnoha faktory včetně hospodářských výsledků podniků a nálady investorů. Nízké úrokové sazby obvykle podporují růst, zisky a ocenění akcií, zatímco vysoké sazby představují pro akcie naopak problém. Důležitý je ale také stav ekonomiky - pokud centrální banky snižují úrokové sazby, protože se ekonomika propadá do recese, může se trh soustředit spíše na pokles a jeho rizika než na výhody uvolněné měnové politiky.

Základním důvodem, proč může být zvyšování sazeb pro ceny akcií nepříznivé, je skutečnost, že vyšší výpůjční sazby mají tendenci snižovat ziskové marže podniků. Vzhledem k tomu, že i jejich zákazníci čelí vyšším výpůjčním nákladům, poptávka po zboží a službách se často snižuje, což jen dále zhoršuje ziskovost podniků.

To se projeví ve všech sektorech akciového trhu. Investor může například vložit své peníze do technologické akcie v domnění, že poroste o 12 % ročně. Když se však zvýší úrokové sazby, prognózy růstu klesnou na 7 % ročně. Tento investor se pak může domnívat, že riziko spojené s možným 7 % výnosem je příliš vysoké, a proto se rozhodne vložit své peníze raději do fixně úročených bondů.

Pokud se takto rozhodne většina investorů, poptávka po akciích logicky spadne. Když klesá poptávka, klesá i cena akcií, která musí spadnout pod určitou cenu, než se pro investory stane opět atraktivní. Důležité je si uvědomit, že ne všechny akcie mohou kvůli zvyšování úrokových sazeb padat. Nějaké společnosti mají dobrou výkonnost i během zvedání úrokových sazeb. Na společnosti, které mají silnou rozvahu a dobře definovaný tok příjmů může mít zvyšování sazeb pouze minimální dopady.

Jedním z odvětví, které z toho těží nejvíce, je finanční průmysl. Zisky bank, makléřských společností, hypotečních společností a pojišťoven se při vyšších úrokových sazbách často zvyšují, protože si mohou účtovat vyšší poplatky za poskytování úvěrů.

Jak je to s dluhopisy?

Dluhopisy jsou na změny úrokových sazeb obzvláště citlivé a mají k ním inverzní vztah. Když úrokové sazby rostou, ceny dluhopisů klesají, protože na trh brzy přijdou nové dluhopisy, které investorům nabídnou vyšší úrokové platby. V reakci na celkově vyšší sazby klesne cena stávajících dluhopisů, aby se jejich relativně nižší úrokové platby staly pro investory atraktivnější. Platí, že s růstem sazeb klesá současná hodnota budoucích plateb plynoucích z dluhopisu, takže klesá vnitřní hodnota dluhopisu a následně i jeho tržní cena, proč?

Cena dluhopisu odráží hodnotu výnosu, který přináší prostřednictvím kupónových (úrokových) plateb. Pokud převládající úrokové sazby (zejména sazby státních dluhopisů) klesají, tak starší dluhopisy, které nabízejí vyšší úrokové sazby, jsou cennější. Investor, který tyto dluhopisy drží, si může účtovat prémii za jejich prodej na sekundárním trhu (trh, kde se uskutečňují obchody s již vydanými cennými papíry).

Případně, pokud převládající úrokové sazby rostou, starší dluhopisy ztrácejí na hodnotě, protože jejich kupónové platby jsou nyní nižší než u nových dluhopisů nabízených na trhu. Cena těchto starších dluhopisů klesá a označují se jako dluhopisy s diskontem (prodává se za cenu nižší než nominální hodnota).

V krátkodobém horizontu mohou rostoucí úrokové sazby negativně ovlivnit hodnotu dluhopisového portfolia. Z dlouhodobého hlediska však mohou rostoucí úrokové sazby ve skutečnosti zvýšit celkový výnos dluhopisového portfolia. Je to proto, že peníze ze splatných dluhopisů lze reinvestovat do nových dluhopisů s vyššími výnosy.

Jak se zachovat?

Období vysokých úrokových sazeb vás během vašeho investičního života může potkat i několikrát. Klíčem k úspěchu je dodržovat správnost chování při propadech na trzích, tedy pasivní investování. Nezbytnou součástí úspěchu je také mít široce diverzifikované portfolio napříč všemi třídami aktiv, které umožní volatilitu, která s vyššími sazbami přichází, co nejlépe zvládat. Tím si zajistíte, že v případě potíží v jednom odvětví budete mít k dispozici další investice.

Je nutné si také také uvědomit, jaké riziko je pro vás ještě přijatelné. Pokud podstupujete větší riziko, než je vám příjemné, vystavujete se riziku, že přijdete o více peněz a riskujete, že učiníte emotivní rozhodnutí, jako je například prodej aktiv, které bude mít značné negativní důsledky pro vaše dlouhodobé bohatství.

Důležité je bezpochyby mít stanovené své investiční cíle. Když budete vědět, proč investujete, pomůže vám to překonat klesající trh, který se často měří v čase (krátkodobý, dlouhodobý…). Poslední věc, kterou chcete jako investor udělat, je vyděsit se a prodat své podíly. Mějte investiční plán, který určuje vaše investiční cíle, časový horizont, toleranci k riziku, a měli byste být schopni přečkat jakoukoli bouři, která vás potká.

Pokud jde o investování, neexistuje žádný univerzální přístup. To co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Nejdůležitější je mít strategii, které jste schopni se dlouhodobě držet. Jen tehdy budete schopni dodržovat ta správná investorská pravidla - dlouhodobost a pravidelnost. O zbytek se můžeme postarat my v Portu. Třeba vám složit portfolio přímo na míru vašich potřeb.

________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je akcie?

Asi každý někdy v životě slyšel pojem akcie. A velká část z vás bude mít ponětí, o