Search
Close this search box.

#125 – Bernie 2024?

Americký trh má za sebou nejlepší týden od roku 1974. Vzhledem k tomu, že na americké burze se stejně jako na většině světových burz dnes neobchoduje, tak to tak i zůstane. Od pomyslného dna (23. března 2020) posílil americký index S&P 500 o 25 %. Podobný růst zažíváme i ve zbytku světa. Všichni přitom víme, že aktuální krize se ještě zdaleka neblíží konci. Spíše stojíme na začátku. Proč tedy trhy rostou?

Důvodů nalezneme hned několik. Hlavní hybnou silou je klesající počet nově nakažených ve většině států světa. Alespoň tedy ten relativní, na který média rády zapomínají. Nepřináší nám totiž naší potřebnou denní dávku strachu a obav.

Klesající trend můžeme ovšem sledovat i v absolutních číslech – většina zemí je za pomyslným vrcholem a jak v počtu denních případů, tak v počtu úmrtí se připravuje na cestu dolů. To vše samozřejmě za existence extrémních opatření – moudřejší o dlouhodobějším trendu budeme až poté, co dojde k jejich (alespoň částečnému) rozvolnění.

K růstu trhů přispívá i „štědrost“ jednotlivých vlád a centrálních bank. Například americký Fed rozhodl o uvolnění dalšího 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky. Centrální banka Spojených států tak chce novou finanční injekcí pomoct především malým a středním podnikům.

Situace se příliš neliší ani v Česku. Zatímco rok zpátky vedli poslanci plamenné diskuze o každé miliardě v rozpočtu, nyní jede kohout státních financí na plno. Sám premiér Andrej Babiš slíbil ve včerejším mimořádném projevu „tisíc miliard“, které vláda pro ekonomiku uvolní. Tak snad se je zas nějak podaří najít. Pomoct v tom případně může ČNB, která od vlády dostala zelenou (mimo jiné) k tomu, aby mohla nakupovat více státních dluhopisů.

Zpátky k rostoucím trhům – svou roli sehrálo i odstoupení levicového kandidáta na prezidenta Spojených států Bernieho Sanderse. Ten byl ještě na konci února považován za nejpravděpodobnějšího soka Donalda Trumpa v listopadových volbách. Po tzv. superúterý ovšem začaly jeho preference klesat a převahu získal Joe Biden. Poslední naděje upíral Sanders k debatám, které byly jeho silnou stránkou. Ty ovšem kvůli koronavirové epidemii neprobíhají a 78letému kandidátovi tak nezbylo nic jiného, než se stejně jako před čtyřmi lety svého snu vzdát.

Časopis Forbes zveřejnil svůj pravidelný žebříček nejbohatších lidí světa. Do něj se částečně promítly i dopady aktuálního poklesu na trzích. Z více než 2000 dolarových miliardářů ztratila asi polovina alespoň část svého jmění. Do žebříčku se dostalo i 8 Čechů, v čele s Petrem Kellnerem – ten je ve světě 68. nejbohatší. Na prvním místě se drží zakladatel Amazonu Jeff Bezos, následovaný Billem Gatesem. Hlavní změnou je tak bronzová medaile, kterou získal Bernard Arnault s rodinou (vlastník koncernu LVMH, který má pod sebou luxusní značky jako Louis Vuitton či koňak Hennessy).

Poprvé v historii tak v první trojce není legendární investor Warren Buffett. Krom toho, že plní svůj slib rozdat 99 % jmění na charitativní účely, tak má většinu aktiv v podobě akcií své společnosti Berkshire Hathaway. Ta stejně jako řada firem klesala.
Na konci minulého týdne překvapil Buffet investorský svět, když se rozhodl odprodat akcie aerolinek Delta Air Lines a Southwest Airlines. Podíly v nich přitom dokupoval ještě na konci února. Zdá se, že u amerických aerolinek tak očekává dlouhodobější pokles.

Ostatně žádný dlouhý růst jsme nemohli sledovat ani u ceny ropy. Ta sice v minulém týdnu posílila o 25 %, nyní ale opět klesá. (Video)setkání členů OPEC a dalších těžařů ropy vyústilo v dohodu o snížení produkce o 10 až 11 milionů barelů denně. Trh ovšem očekával razantnější škrty a cena ropy tak zamířila dolů. Podle analytiků by se poptávka po ropě měla kvůli koronaviru zmenšit až o 35 milionů barelů denně.

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey bere boj proti koronaviru do vlastních rukou. Rozhodl se proto vložit miliardu dolarů (čtvrtinu jeho majetku) do charitativního fondu Star Small. Doufá, že tímto krokem inspiruje ostatní, aby udělali něco podobného. Tak snad.

Mimochodem, pokud spadáte mezi osoby samostatně výdělečně činné, které mají nárok na 25tisícovou podporu, můžete si o ní od včerejšího večera požádat. Formulář naleznete na stránkách Finanční správy a případně podmínky na stránkách MF ČR.

Hezký velikonoční víkend!


Jak vyhrát jakoukoliv debatu o finančních trzích?

Určitě jste už někdy zažili a znáte dohady o tom, které aktivum je výnosnější více, které méně. Naštěstí existuje několik pouček, kterých se mohou investoři držet a které jim mohou při investování pomoci.


Vývoj vybraných instrumentů (3.4.- 10.4.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 789,8
+12,1%
YTD: -13,6%
Euro Stoxx 50
2 892,8
+8,6%
YTD: -22,8%
Nikkei 225
19 498,5
+9,4%
YTD: -17,6%
Ropa
22,8
-19,7%
YTD: -62,7%
EUR/CZK
26,950
-2,3%
YTD: +5,9%
Dow Jones
23 719,4
+12,7%
YTD: -16,9%
Pražská burza
840,1
+8,5%
YTD: -24,7%
Bitcoin
6 915,6
+3,1%
YTD: -3,6%
Zlato
1 752,8
+6,5%
YTD: +15,1%
USD/CZK
24,758
-3,0%
YTD: +9,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Okamžité platby za chvíli a megakoncert z domova

Za zprávy se platí, rozhodl úřad ve Francii. Google se mu podřídí. Na virtuálním koncertu ‚Jeden svět společně doma‘ na podporu WHO vystoupí Lady Gaga či Billie Eilish


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním za svými cíli

Portu přidává novou funkci v podobě nástroje plánování portfolia. Investorům se otevřela možnost takzvaného „goal-based“ investování,

Uprava_portfolii_na_miru

Plánované změny v Portfoliích na míru

Základním principem Portu, jak je popsán v investiční metodice, je hybridní přístup k investování. Nad rámec klasického pasivního přístupu, který je založený na investování do široce diverzifikovaného portfolia nízkonákladových instrumentů a následného dlouhodobého držení bez provádění jakýchkoliv změn, zapojuje Portu do správy portfolií lidský faktor.

Investice do zlata

Nejlepší a roky prověřená investice do zlata! Ale…

Docela často se stává, že někdo v diskuzi o investování začne s nadšením mluvit o cihličkách nebo slitcích zlata či stříbra – vlastně fyzických drahých kovech obecně. Lidé si v sobě nesou představu, jak je taková forma investování výhodná a správná.