Search
Close this search box.

#202 – Robotaxikáři

V prvním říjnovém týdnu se konečně podařilo prolomit nepříznivý trend a většina světových trhů se podívala do zelených čísel. Například americký index S&P 500 je aktuálně asi 3 procenta pod historickými maximy a od začátku roku 17 % v plusu. Pod 20 bodů klesl „index strachu“ VIX. Určité obavy samozřejmě zůstávají, ale řada událostí z uplynulého týdne přinesla potřebnou jistotu.

Důležitou zprávou byla dohoda republikánů a demokratů o prodloužení dluhového stropu do začátku prosince. Americká vláda si tak může půjčovat dál a nehrozí, že ji dojdou peníze. Nutno podotknout, že jde spíše o politické hry a dluhový strop se v historii posouval nejmíň sedmdesátkrát. Uklidňuje se i pandemie a v USA klesl 7denní průměr nakažených pod 100 tisíc denně (na začátku září přes 160 tisíc). Dobrá čísla přinesl také trh práce.

Tento týden tak roste index S&P 500 o 1,2 %. Zhruba 1,5 % přidal i evropský index Euro Stoxx 50. Naopak do červených čísel zamířil japonský Nikkei 225, který 2,5 % ztratil. Nakonec nakouknutí domů – ve famózní jízdě pokračuje pražská burza a index PX posílil i tento týden o 2,8 %. Od začátku roku je přes 30 % v plusu.

Dnes se zveřejňovala důležitá data z amerického trhu práce, a to důležitá v tom ohledu, že se k nim bude ohlížet Fed na listopadové zasedání. Počet nově vytvořených pracovních míst byl slabší než se čekalo, nezaměstnanost naopak klesala rychleji – na 4,8 %. Důvodem je i ukončování bohatých podpor v nezaměstnanosti. Pod pět procent nezaměstnaných sice stále není předpandemická hodnota, ale rozhodně nejde o zklamání, kvůli kterému by Fed rozhodnutí znovu odložil.

Pokud tedy nepřijde něco nečekaného, Fed na začátku listopadu oznámí zpomalení dosavadního nákupu aktiv, a to bez nějaké větší prodlevy mezi rozhodnutím a začátkem. Je to sice první krok k budoucímu navyšování sazeb, trh ale s tímto scénářem počítá a z pohledu akcií by nemělo mít rozhodnutí větší vliv. Stejně tak žádný rozruch nepřinesla ani dnešní čísla, která mohla ovlivnit vývoj jen pokud by skončila hluboce pod očekáváním.

Málokterá profese má budoucnost tak spočítanou jako taxikáři. Firmy se perou v tom, kdo je jako první nahradí a popravdě jsou na dobré cestě. Náskok má zejména startup Cruise, jehož majoritním vlastníkem je společnost GM. Ta představila svůj ambiciózní plán, v rámci kterého do roku 2030 zdvojnásobí tržby a bez Cruise to prostě nepůjde. Startup, který vznikl v roce 2013, předehnal Googlem vlastněné Waymo a před pár dny získal možnost provozovat autonomní taxi i bez „jistícího“ řidiče. Taxíkem to přitom zdaleka nekončí. Autonomní vozy rozváží třeba i potraviny. Obecně tak budoucnost může děsit nejen taxikáře, ale všechny řidiče.

Zatímco většině akcií se ještě zářijové ztráty nepodařilo zcela odmazat, některých firem jako by se pokles nedotkl. Jednou z těchto společností je například Netflix, který v posledních týdnech těží z hitu jménem Squid Game (Hra na oliheň). Ten je na dobré cestě stát se vůbec nejsledovanějším seriálem na platformě a není pochyb, že Netflix úspěch řádně vytěží. Kromě toho akciím pomohla i analytická společnost Cowen, která zveřejnila průzkum, ze kterého vychází, že obsah Netflixu je u amerických konzumentů ze všech streamingových platforem zdaleka nejoblíbenější. Za poslední dva měsíce přidaly akcie firmy přes 20 %.

Cena ropy vystoupala v tomto týdnu na sedmiletá maxima, poté co členové organizace OPEC+ rozhodli, že nezrychlí stávající plán těžby. Zdůvodňují to mimo jiné obavami z další vlny, která by opět ochladila poptávku, ale podobná diskuze je upřímně zbytečná. OPEC představuje kartel, jehož cílem je vydělávat peníze a vysoké ceny ropy jsou prostředkem, jak po pandemické pauze nakrmit hladové státní rozpočty. Alternativa v podobě íránské ropy není na stole (sankce z USA) a jiných možností už moc nezbývá. Zrychlováním těžby by tak členové šli sami proti sobě.

Zbytek světa má z jejich profitu samozřejmě o poznání menší radost a řada států volá po zrychlení těžby. Zdražující ropa totiž působí výrazně proinflačně, no a inflace je aktuálně žhavé téma. Ke konci týdne růst ropy (a dalších energií) trochu korigovalo Rusko, když oznámilo, že je připraveno pomáhat se stabilizací energetických trhů a že počítá s rekordními dodávkami do Evropy, cena ropy se i tak stále drží blízko 80 dolarů.

Forbes zveřejnil aktualizovaný žebříček nejbohatších Čechů a jednoduše řečeno zbohatli takřka všichni. Dohromady má stovka nejbohatších 1,64 bilionu Kč, tedy asi o 350 miliard navíc oproti minulému roku. Největší změna samozřejmě nastala na prvním místě vzhledem k tragickému úmrtí Petra Kellnera. Do první stovky se nově dostal například Tomáš Čupr (26., Rohlík) nebo Jan Bednář (32., ShipMonk). „Vstupenka“ do elitní stovky se letos posunula o miliardu na 2,5 miliardy Kč.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery úspěšně proběhl úpis modrého safíru. I nadále pokračuje úpis investiční medaile z roku 1791 připomínající korunovaci Leopolda II. Příští týden se ve čtvrtek můžete těšit na oblíbenou whisky, tentokrát ale v podobě výjimečné 700ml lahve z proslulé palírny Macallan. Upisovaná whisky zrála více než pět desetiletí v ručně vyrobeném sudu z evropského dubu po sherry ze španělského Jerez De La Frontera.

A příští týden v úterý (18:00) se můžete těšit na webinář, v rámci kterého probereme vývoj na trzích a především u nás v Portu. Věnovat se budeme novinkám, prostor bude samozřejmě také na vaše dotazy. Budeme rádi, když si najdete čas a připojíte se k nám.

Hezký víkend!


Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba sáhnout hluboko do kapsy. Každému je tedy jasné, že je nezbytné mít nějaké finanční prostředky v záloze na „horší časy“. Jak ale zjistit s jak vysokou částkou bychom měli počítat?


Vývoj vybraných instrumentů (1.10. – 8.10.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 408,1
+1,2%
YTD: +17,4%
Euro Stoxx 50
4 095,9
+1,5%
YTD: +14,7%
Nikkei 225
28 048,9
-2,5%
YTD: +2,2%
Ropa
79,4
+4,6%
YTD: +63,5%
EUR/CZK
25,44
+0,5%
YTD: -3,6%
Dow Jones
33 846,5
-2,7%
YTD: +10,6%
Pražská burza
1 329,9
+1,7%
YTD: +29,5%
Bitcoin
47 075,0
+8,9%
YTD: +62,5%
Zlato
1 760,0
+0,6%
YTD: -7,5%
USD/CZK
21,82
+0,6%
YTD: +2,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména několik – Pebble Beach v USA, Saloon Privé ve Velké Británii, Masterpieces na zámku Dyck v Německu a Villa d´Este v Itálii.


FinTech Review – Český NFT rekord a drony od Googlu

Obraz Joea Muczky trhl český bitcoinový aukční rekord. Drony od Googlu doručují nákupy přímo ze střech obchodů. Škoda Auto do konce roku výrazně omezí či zastaví výrobu.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost,

Makléř – 7. díl: Projekt Energon

Hlavním makléřem byl jmenován ambiciózní sportovec Mário, jehož řádka přetékala penězi, a Ondra se posunul na uvolněné místo