Search
Close this search box.

#239 – Rusnok zhasíná a odchází

Tento týden byl ve znamení krásného poklesu. Proč krásného? Klesaly ceny komodit! Od platiny přes ropu a zemní plyn až po pšenici, kukuřici nebo oves. Napříč celým spektrem jsme byli svědky poklesu o 5, 10 ale i 15 %.

Naopak akciové indexy pozvolna rostly. Utahování monetární politiky jim ale zatím moc nesvědčí a trhy stále obchází i strašák recese. Bank of England vidí recesi ve Spojeném království příští rok jako téměř nevyhnutelnou.

Pokles cen futures kontraktů

Index S&P rostl o 5,5 %, Euro Stoxx o 2,8 %, FTSE o 2,5 %. Dařilo se i Asii, SSE přidal 1 % a Nikkei rostl o 2 %.

Čína vede v primárních úpisech. Když chce společnost získat další kapitál pro svůj rozvoj, v určité fázi svého vývoje je nejlepší možností upsat akcie na burze. Historicky bylo nejvíce primárních úpisů (IPO) ve Spojených státech, ty ale letos deklasovala Čína se svými úpisy v hodnotě 35 mld. dolarů. I během těch nejtvrdších lockdownů totiž Komunistická strana Číny nelenila. Například do Šanghaje vyslala experty, kteří podle všech informací přes den grilovali kandidáty na IPO na pohovorech a v noci spali na nafukovacích matracích na burze. Hlavní roli hrály při úpisech technologické firmy.

A zatímco se Čína řítí vstříc budoucnosti, Evropa investuje do uhlí. Investice do uhelných zdrojů se mají v EU tento rok zvýšit o 10 %. Důvodem jsou nejisté dodávky plynu ze strany Ruské federace. Plyn je důležitou komoditou, a hlavně Německo z něj vyrábí velké množství elektřiny k doplnění své nestálé energetické sítě.

V Evropě padají dohody. Jenže bohužel nepadají do klína, ale ze stolu. Zvyšující se cena peněz dopadá i na trh tzv. M&A – fúzí a akvizic. Firmám se do nákupů nechce. Po dekádě, kdy transakce rostly jako houby po dešti, přichází čas útlumu. Kvůli aktuální situaci se zatím zrušily dohody v hodnotě asi 25 mld. dolarů.

Padají i těžařské společnosti. Po roce a půl neustálého růstu hodnoty svých akcií zažívají společnosti Exxon MobilChevronConocoPhillips a mnohé další nečekaný pád. Některé z nich ztratily v posledních týdnech i 30 % své hodnoty. Důvodem jsou klesající ceny ropy, které sice krátkodobě nakopla obnovená poptávka v Číně, aktuálně ale převažují obavy z potenciální globální recese. Ta by znamenala nižší poptávku po černém zlatě.

Rostly naopak společnosti v sektoru zdravotnictví, např. Johnson & Johnson (+ 7 %) nebo Pfizer (+ 9 %), a domácích potřeb, např. Procter & Gamble (+ 8,5 %) nebo Colgate-Palmolive (+ 7 %).

Miliarda lidí v metaverse. Takovou budoucnost vidí Mark ZuckerbergPředpokládá, že každý osmý člověk na planetě se bude se svým avatarem procházet po virtuálním světě, sdílet a konzumovat obsah. A samozřejmě také utrácet. Jste na to připraveni?

Odpovědné BNPL. Kup teď a zaplať později je stále více rozšířený koncept. Pokud si ale člověk odkládá splátky, může se mu to pěkně prodražit, a toho, kdo utrácí nad své možnosti, dokonce dostat do problémů. Tomu chce se svou BNPL službou předejít Revolut. Každému totiž stanoví individuální limit pro nákupy na základě analýzy historických pohybů na účtu. Služba zatím běží jen v Irsku.

Máte padáka. Vypadá to, že probíhá sezóna vyhazování. 300 lidí (cca 4 %) vyhodil Netflix, 1100 lidí (18 %) Coinbase a 160 lidí (13 %) opustilo kanadský robo advisor Wealthsimple. Jako důvod bývá často uváděno, že společnosti rostly příliš rychle a nabraly nadbytečný počet zaměstnanců.

Rusnok zvyšuje, zhasíná a odchází. Rada se tento týden naposledy sešla v původním složení a další hlasování už bude pod taktovkou 4 nových členů, včetně nového guvernéra. Úroková sazba se zvýšila na 7 %, tedy o 1,25 p.b. Podle neoficiálních zpráv je ale toto mimořádně vysoké zvýšení také tzv. do foroty, neboť není vůbec jisté, jak bude hlasovat nová rada a existuje obava, že bude chtít sazby snížit.

Jen s odstupem času bude možné soudit, jestli Rusnokovo vedení ČNB naší zemi prospělo. Závěr jeho mandátu byl asi turbulentnější, než čekal, a ani nový guvernér to nebude mít snadné.

Bublina, která (ne)praskne. Česká republika se umístila v čele nelichotivého žebříčku realitních bublin, které mohou splasknout. Agentura Bloomberg vydala srovnání, z něhož vycházíme jako druhý největší adept na splasknutí nafouknutého nemovitostního trhu z vybraných zemí OECD. Pro všechny, kteří ještě nemají vlastní nemovitost by to jistě bylo příhodné, ale společenský tlak, ve kterém je bydlení v nájmu chápáno jako životní nehoda, v kombinaci s velmi nešťastnou legislativou zřejmě vysoké ceny udrží vysoko ještě dlouho.

Co nového v Portu?

Tento týden se spustil IPO společnosti Coloseum a i vy do ní můžete zainvestovat přes naši platformu opPORTUnity. Cena začíná na 246 Kč za akcii a kniha objednávek bude zveřejněna příští týden ve středu.

Nedávno také proběhl Den otevřené garáže, kde jste mohli vidět investiční vozidla Portu Gallery. Akce měla velký ohlas a přišlo několik stovek lidí. Moc děkujeme a budeme se těšit příště!

Vyhráli jsme českou cenu za PR Lemur 2022 společně s agenturou PRAM. Získali jsme ocenění hned ve dvou kategoriích – B2C a Finanční trh a finanční služby, zároveň se náš projekt Index investiční gramotnosti stal i absolutním vítězem.

Včera na Portu Gallery téměř 300 investorů zainvestovalo do Irské whiskey, příští týden se můžete těšit na hodinky Bulgari Octo Finissimo.

Pěkný víkend!


Nenechávejte peníze napospas inflaci

Základem Investiční rezervy je úročená hotovost, jejíž výnos je navázán na základní sazbu ČNB –⁠ aktuálně dosahuje výše 6,5 % p. a.


Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování podstupujeme.


Zvyšování úrokových sazeb a nejvyšší atestace pro Alzu

Končí platnost některých starších bankovek. Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,7 bilionu. Stát chce vyšší dividendu z ČEZ.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace