Search
Close this search box.

#339 – Rekordní Nasdaq

Indexy si poslední květnový týden daly oddech a zmírnily své měsíční zisky. S&P 500 za uplynulý týden odepsal 1,5 %. Na nová maxima se dostal technologický Nasdaq Composite, ale nakonec ztratil 1,6 %. Nedařilo se ani evropskému Euro Stoxx 50, který ztratil 0,9 %. Čínský Hang Seng odepsal 2,8 %, zatímco japonský Nikkei 225 0,4 %.

Osobní spotřeba klesá. Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), který nezahrnuje náklady na potraviny a energie a který Fed bedlivě sleduje, v dubnu zpomalil meziměsíčně svůj růst na 0,2 % oproti 0,3 % v březnu. Poslední údaj preferovaného indikátoru inflace Fedu tak ukázal, že inflace USA v dubnu zpomalila podle souladu s očekáváním Wall Street. O krok blíže ke snižování úrokových sazeb.

Inflace v eurozóně vzrostla. Míra inflace v eurozóně v květnu mírně zrychlila svůj růst na 2,6 % z dubnových 2,4 %, což je o 0,1 p. b. více, než se čekalo. Zdražily zejména služby a potraviny, mírně k celkovému růstu opět přispěly také energie. Rychlý odhad neobsahuje údaje za celou Evropskou unii, nejsou v něm tedy ani data za Českou republiku. Podle šéfky ECB je ale inflace pod kontrolou a neměla by tak mít na očekávané snižování sazeb větší vliv.

Který region poroste? Jeden z největších správců aktiv, společnost Vanguardočekává, že v příštích 10 letech se bude více než USA dařit ostatním vyspělým zemím, ale třeba i rozvíjejícím se trhům. Odhady jim ale v minulosti moc nevycházely. V roce 2020 očekával růst trhu v USA pro příštích 10 let v rozmezí 3,5 až 5,5 % ročně. Od roku 2020 to zatím ale bylo 12,3 % ročně. Do roku 2030 je sice ještě čas, ale na špatnou dekádu to nevypadá.

To samé platí i pro výkonnost světových akcií, které měly za USA podle Vanguardu od roku 2015 zaostávat, ale opak je pravdou. Výnos globálních akcií byl od roku 2015 přibližně 4,3 % ročně, zatímco v USA to bylo 12,6 %. Nikdo neví, jak se trhy budou vyvíjet v příštích letech, a proto je důležité dodržovat nejdůležitější pravidlo. Diverzifikovat, nespekulovat a investovat dlouhodobě.

Malým akciím se nedaří. Index Russell 2000, reprezentující 2000 malých firem, s letošním výkonem 2,7 % zaostává a stále se obchoduje 15 % pod maximem z roku 2021. Naopak indexy S&P 500 a Nasdaq dosahují rekordních hodnot s výnosem 11,9 % a 15,3 %. Malé firmy zaostávají kvůli drahému financování v prostředí vysokých úrokových sazeb. Firmy v indexu musí do roku 2029 refinancovat 75 % svého dluhu, který činí 832 miliard USD.

Banky inkasují. Zisk amerických bank v prvním čtvrtletí vzrostl o téměř 80 % na více než 64 miliard USD. Výsledky výrazně ovlivnil vývoj zisků velkých bank, které na rozdíl od konce minulého roku nezatížily poplatky do Fondu na ochranu vkladů. Federální úřad pro ochranu vkladů však zároveň oznámil, že seznam problémových bank se v prvním čtvrtletí rozšíří na 63 subjektů z 52 ve čtvrtém kvartálu 2023.

Rekordní Nasdaq. Technologický akciový index Nasdaq Composite poprvé v historii překonal hodnotu 17 000 bodů. Za poslední měsíc si index připsal až 6,5 %, což ukazuje na dominanci technologického sektoru. Index podpořily zejména akcie Nvidie, které reagovaly na silné finanční výsledky a novinky o startupu xAI. Za posledních 5 let si Nasdaq Composite připsal přibližně 124 %, zatímco Nvidia 3163 %.

Technologický sektor je v porovnání s jinými odvětvími výrazně dražší (pohledem na ukazatel P/E), ale vývoj za posledních 20 let ukazuje proč. Ziskovost  IT společností prudce roste, zatímco zisky ostatních společností rostou pomaleji nebo stagnují. Růst cen akcií nakonec vždy následuje zisky společností. Minulé výnosy ale nejsou zárukou budoucích a v příštích letech může přijít řada na jiné odvětví.

Musk nabírá kapitál. Kontroverzní vizionář Elon Musk získal od investorů dalších 6 miliard USD pro svůj startup xAI zaměřený na umělou inteligenci. Peníze plánuje využít na uvedení svých prvních produktů na trh, rozvoj infrastruktury a vývoj nových technologií. Součástí plánů je i vybudování nového superpočítače, který má spojit 100 tisíc čipů od Nvidie. Na to reagovaly akcie Nvidie dalším růstem o 6 %.

Ropa jako základ? Norsko očekává letos rekordní investice do těžby ropy a plynu, které by mohly dosáhnout 21,6 miliardy eur. Norsko získalo velkou část svého bohatství právě z těžby fosilních paliv a příjmy z ní tvoří také základ státního investičního fondu, který má hodnotu 1,4 bilionu eur. Rekordní investice do těžby ropy a plynu ale mohou být v přímém rozporu s přechodem na zelenou ekonomiku.

EU vyčkává. Rozhodnutí o případných clech na čínské elektromobily padne až po volbách do Evropského parlamentu. Brusel prověřuje čínský systém podpory domácí výroby elektrických aut a zvažuje zavedení zvláštních cel na jejich dovoz po vzoru USA. Spojené státy nedávno oznámily zvýšení cel na dovoz čínských elektromobilů z 25 na 100 % a podobný krok chtějí prosadit i evropské automobilky.

Africké bohatství. V roce 2023 žilo 56 % afrických milionářů a přes 90 % miliardářů v pěti zemích: Jižní Africe, Egyptě, Nigérii, Keni a Maroku. Jižní Afrika vedla s 37 400 milionáři, následovaná Egyptem a Nigérií. Johannesburg pak byl městem s nejvyšším počtem jednotlivců s vysokým čistým jměním před Kapským Městem a Káhirou. Za poslední desetiletí pak opustilo Afriku 18 700 milionářů, většinou do Velké Británie, USA a Austrálie. 

ICQ končí. Po 28 letech ukončuje činnost revoluční komunikační síť ICQ, na kterou pamatuje mnoho z nás. Její uživatelé mohli být na počítači neustále v kontaktu se svými přáteli a dopisovat si s nimi dlouho do noci či poměřovat síly v chytlavých hrách, které služba obsahovala. Podle šéfa společnosti síť ještě v roce 2010 používaly dva miliony Čechů.

Křetínský kupuje Royal Mail. 500 let starou britskou poštu Royal Mail, kterou zakládal už Jindřich VIII., a ve které pracuje 140 tisíc lidí, má na dosah český miliardář Daniel Křetínský. Britští pošťáci hrozí stávkou, ale šéfové firmy a ministr financí se tváří vlídně. Cena se odhaduje na 3,5 miliardy liber, tedy zhruba 100 miliard Kč. Křetínský sází na to, že v budoucnu poroste počet online nákupů.


Co nového v Portu?

Od úterý 28. května 2024 dochází ke změně u vypořádání obchodů akcií a ETF provedených v USA. Nově se transakce vypořádají v režimu tzv. T+1, k vypořádání proběhlých obchodů dochází již následující den po jejich realizaci na burze. Jedná se o čistě technickou změnu a ze strany klientů Portu nejsou třeba žádné kroky.

Pěkný víkend!


Akciové trhy překonávají maxima, jak se zachovat?

Akciové trhy lámou rekordy, co to znamená pro běžného investora? Je nutné reagovat a blíží se korekce?

Přejít na článek


Experimentální díla Patrika Hábla prodává Christie’s i Sotheby’s

Jeden z předních současných českých umělců, Patrik Hábl, se ve své tvorbě pohybuje na pomezí experimentální malby a grafiky.

Přejít na článek


Změny ve vypořádání akciových transakcí v USA. Klienti Portu nic řešit nemusí

V úterý 28. května 2024 dochází ke změně u vypořádání obchodů akcií a ETF provedených v USA. 

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 9. díl: Propouštění

Ondru překvapila skvělá organizace propouštění. Fungovalo tak, jako všechno ostatní v Gold & Company – efektivně, chladně a