Search
Close this search box.

#73 – Jdeme do prodloužení

Celých 6 hodin – tak dlouho trvalo vyjednávání, které skončilo nabídkou evropských lídrů Therese May odsunout odchod Velké Británie z EU. Nyní má čas do 31. října, aby přesvědčila parlament schválit její dohodu – tu již EU znovu k projednávání neotevře. Donald Tusk však současně na ostrovy vzkázal, ať časem rozhodně neplýtvají. Na to ale asi stejně moc prostoru nebude – kromě parlamentního vyjednávání musí Británie do 4. června zorganizovat volby do Evropského parlamentu. Prodloužení tak bude pravděpodobně velmi náročné pro všechny strany a odhadovat další vývoj je čirou spekulací. Snad jen nakonec nepřijde na řadu i trestné střílení.

Britské ani evropské akcie na novou situaci výrazně nereagovaly. Dle analytiků Société Générale trhy aktuálně „zírají s otevřenou pusou“ a neví, co dělat.

Podobně v nedohlednu, jako Brexit, je také historicky první černá díra, kterou se vědcům podařilo vyfotit. Zachycení této 53 milionů světelných let vzdálené „díry“ je dle expertů velkým pokrokem pro lidstvo i vědu – potvrzuje se tak Einsteinova více než 100 let stará teorie relativity.

Nůžky se rozevírají – ve světě mizí střední třída. Dle nejnovější studie OECD, je pro mladou generaci stále složitější stát se součástí střední třídy – tedy skupiny obyvatel, která vydělává mezi 75 – 200 % mediánu mzdy. V Česku to odpovídá rozmezí 20 800 – 55 400 Kč měsíčního příjmu. Zatímco z generace „baby boomers“ patřilo celých 70 % dvacátníků do střední třídy, z dnešních mileniálů je to globálně pouze 60 %. ČR je na tom o něco lépe.

Žít je stále dražší. Průměrný příjem roste velmi pomalu a hlavně pomaleji než náklady na život. Možná až překvapivě pomalu například v porovnání s cenami nemovitostí. Posuďte sami:

Xerox vstává z mrtvých. Společnost, která se kvůli svému zaslepení prodejem tiskáren dává za učebnicový příklad toho, jak NEnakládat se svými vynálezy (PC, myš, grafické uživatelské rozhraní, Ethernet), se pravděpodobně poučila ze svých chyb a zažívá v tomto roce opět boom. Od ledna vyrostly její akcie již o 70 %, což ji zařadilo mezi špičku nejlepších roku 2019. Dle informací prochází společnost transformací a chce se stát inovativním hubem po vzoru Google.

Společnost Disney spustí v letošním roce rodinný televizní streamovací kanál Disney+. Ve čtvrtek svůj plán, jak konkurovat Netflixu, představila analytikům z Wall Street ve svém kalifornském sídle. Pomoci jí mají především úspěšné filmy a seriály vlastní produkce.

Jídlo a kafe Australanům až domů doručí dron. V Canbeře tuto službu po letech testování v úterý spustila společnost Wing, vlastněná Googlem. Kvůli velkému hluku z dronů však místní zas až tak nadšení nejsou.

Uber je od úterka další firmou nabízející sdílený pronájem městských koloběžek v Evropě. Svůj provoz zahájil v Madridu, kde již operuje 21 jiných společností v této oblasti! Zda bude chtít konkurovat například i v Praze s firmou Lime zatím není jisté.

Vesmírný úspěch a neúspěch. Zatímco čtvrteční test Muskovy rakety Falcon Heavy proběhl úspěšně a i všechny tři pomocné rakety zdárně dosedly zpět na zem, izraelský pokus dobít měsíc nevyšel. Ve stejný den se izraelská soukromá vesmírná loď pokoušela dosednout na povrch měsíce avšak kvůli poruše motoru se těsně před dosednutím bohužel zhroutila.

Máte hodně kryptoměn a rádi byste s nimi platili například v obchodech za nákup? Kryptosměnárna Coinbase přišla ve Velké Británii s řešením – dá vám ke svému účtu debetní platební kartu. Za každou platbu, respektive směnu kryptoměn na fiat měnu, která platbě vždy předchází si naúčtuje poplatek 2,5 %.

Nejbohatší muž Evropy, Bernard Arnault, majitel LVMH, zbohatl za letošní rok již o 430 miliard korun. Prodeje kabelek mu jdou letos lépe, než se čekalo. Na žebříčku nejbohatších lidí planety se tak posunul na třetí místo, hned za Jeffa a Billa z Amazonu respektive Microsoftu.

Daří se i portfoliím Portu – průměrný rizikový profil 5 zhodnotil své prostředky klientům od začátku roku o 10 %.

Hezký víkend!


Platit kryptoměnou by měla zvládnout i vaše babička

„Blockchain se dá využít v jakékoliv situaci, kde nechcete, aby chod online služby/hry/burzy ovládala jediná centrální entita,“ říká Josef Hazi, spoluzakladatel blockchainového fondu Zeroline.


Makléř – 23. díl: Epilog

Největší makléřská firma v Praze se nečekanou finanční operací na hraně zákona znovu dostala do rukou spoluzakladatele Arnolda Golda. A co mladý a úspěšný makléř Ondřej Dohnal?


Vývoj vybraných instrumentů (5.4.2018 – 12.4.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 906,27
+0,47%
Euro Stoxx 50
3 449,60
+0,06%
Nikkei 225
21 870,56
+0,29%
Ropa
64,04
+1,52%
EUR/CZK
25,62
+0,04%
Dow Jones
26 380,84
-0,17%
Pražská burza
1 103,22
+1,58%
Bitcoin
5 071,44
+1,03%
Zlato
1 296,10
0,04%
USD/CZK
22,633
-0,73%

Fintech Review – Zima přichází na HBO, Uber na burzu

Uber vstupuje na burzu. Český Motionhub je nejlepším startupem regionu. Číňané chtějí zakázat těžbu kryptoměn a kupují méně škodovek.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě ono pravidlo vám