Search
Close this search box.

Fintech review – nehostinný hyperloop a nejtmavší hodinky z Česka

fintech review

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. ČNB počtvrté v řadě zvýšila úrokové sazby, banky zdraží hypotéky. Základní úroková sazba v ČR povyskočila o další čtvrtinu na 1,75 procenta. Důvodem je oslabující koruna společně s inflací pohybující se nad dvouprocentním cílem. Na zvýšení prakticky okamžitě reagovali největší poskytovatelé hypoték, kteří oznámili zvýšení jejich úrokových sazeb. Podle guvernéra ČNB, Jiřího Rusnoka, se s největší pravděpodobností jedná o poslední navýšení tohoto roku. Vzhledem k nastávající obměně bankovní rady však existuje možnost, že se dočkáme i prosincového zvýšení na dvě procenta.
  2. Nejlepší zemí pro podnikání zůstává Nový Zéland, Česko je na 35. místě. Česká republika se umístila na 35. místě v žebříčku nejlepších zemí pro podnikání. Pohoršila si jak oproti minulému roku (30. pozice), tak oproti tomu předminulému (27. pozice). První místo obsadil již tradičně Nový Zéland, následován Singapurem a Dánskem. Poslední skončilo Somálsko. Slovensko, se kterým se rádi srovnáváme, skončilo na 42. pozici. Největší problémy dělá českým podnikatelům zahájení podnikání (115. pozice) a získání stavebního povolení (156. pozice). Právě v podmínkách pro získání stavebního povolení je Česko na stejné úrovni jako třeba Niger.
  3. E-shopy s jídlem měly o státním svátku žně. Zavřené obchody jim přivádějí zákazníky. Den vzniku Československa, který slavíme 28.října, je jedním z osmi dní, kdy velké obchody musí zavřít. Z toho profitují malé prodejny (pod 200 metrů čtverečních) a v poslední době především internetové obchody s potravinami. Například e-shop Rohlik.cz zaznamenal o 50 % více nových registrací oproti běžnému dni. Tržby bořily rekordy u většiny potravinových e-shopů nezávisle na lokaci.
  4. Neomezené stahování aplikací za předplatné. Google zvažuje novinku v Obchodě Play. Google s největší pravděpodobností zvažuje nasazení předplatného v Obchodě Play. Jedná se o reakci na nepříliš uspokojivé výsledky placených aplikací a her. Špatná prodejnost je problém, na který Google hledá již nějaký čas lék. Uživatelé Androidu, na rozdíl od majitelů iPhonů, totiž necítí potřebu aplikace kupovat. Tím Google, který si z každého prodeje bere provizi, připravují o důležitý zdroj příjmů. Novinka je zatím spíše ve stavu spekulací, a není proto jisté, kdy a jestli vůbec se Play Pass dočkáme.
  5. Facebook používá dvě a čtvrt miliardy lidí. Zvýšil zisk o stovky milionů, příjmy ovšem rostly nejpomaleji za 6 let. Sociální síť Facebook patří mezi firmy, které v tomto týdnu oznamovaly své výsledky. Zatímco zisk společnosti překonal očekávání analytiků, počet měsíčních aktivních uživatelů i příjmy společnosti překvapily spíše negativně. Hodnota akcií, především v prvních hodinách, silně kolísala a nakonec se ustálila o necelé 3 procenta výše než před zveřejněním výsledků. To je však pouze slabou náplastí na vývoji v uplynulých 3 měsících. Od konce července poklesla hodnota Facebooku o 30 procent a nic nenasvědčuje rychlému zotavení.
  6. Nehostinný hyperloop: cestujícím hrozí nebezpečí jako ve vesmíru. V polovině prosince spustí Elon Musk testovací provoz tunelu pod Los Angeles. Přiblíží tak lidstvo budoucnosti, ve které se budeme dopravovat v podzemních kapslích v rychlostech přesahujících 1 000 km/h. Dopravní experti však tvrdí, že stále existuje mnoho technických aspektů, které je nutné vyřešit. Tím pravděpodobně nejpalčivějším problémem jsou případné nehody, které se v praxi rovnají okamžité smrti cestujících.
  7. Praha vs. Atény aneb pohled na dva opačné póly trhu práce EU. Zajímavý pohled na nezaměstnanost z pohledu ekonoma Martina Slaného. Sleduje nezaměstnanost napříč Evropskou unií, kde na jedné straně stojíme my, jakožto premiant v oboru a na straně druhé Řecko, kterému se nedaří vymanit z krize. I přes to, že můžeme a ještě nějakou dobu budeme moct sledovat Řeckou agónii a v klidu se plácat po zádech nad nejlepšími výsledky v rámci EU, může se situace relativně rychle obrátit. Extrémně nízká nezaměstnanost přispívá k rychlému růstu mezd, který nekoresponduje s růstem produktivity. To může mít (a má) neblahý vliv na naši konkurenceschopnost.
  8. Česká firma Chronotechna vybrala za 10 minut na výrobu nejtmavších hodinek půl milionu korun. Zatímco Kickstarterem prošlo již mnoho českých projektů, těch opravdu úspěšných bylo jen několik. S jistotu však můžeme říct, že nejtmavší hodinky od české společnosti Chronotechna, se mezi ty úspěšné zařadí. Skromný cíl, vybrat 21 557 dolarů, se společnosti podařilo naplnit během neuvěřitelných 10 minut a po třech dnech kampaně má tato česká firma k dispozici již více než 160 tisíc dolarů. Za nejtmavší hodinky, pohlcující 99,9 % světla, zaplatíte aktuálně něco málo přes 10 000 Kč.
  9. Češi mají podle Světové banky čtrnáctý nejlepší lidský kapitál na světě. Řadí se po bok Britů a předběhli Švýcary. Z 157 států světa mají Češi 14. nejvyšší lidský kapitál. První místo obsadil Singapur. V Evropě si nejlépe vedou severské země v čele s Finskem. Zatímco se nám nepodařilo překonat Německo (11.) nebo Rakousko (12.), podařilo se nám překonat například Švýcarsko (20.), Francii (22.), nebo Slovensko (40.). Světová banka mimo jiné poukazuje na to, že investice do lidského kapitálu je důležitá pro růst celkové ekonomiky.
  10. Dáte si silné, či radši plné? Označení českých piv se radikálně mění, dvanáctky končí. Od prosince se dočkáme nového označení českých piv. Největším rozdílem je přejmenování svrchně kvašených 11° a 12° piv, které již nebudou ležáky, ale plná piva. Označení ležáky tak zůstane jen (klasičtějším) spodně kvašeným pivům. Stejně tak dojde k přejmenování speciálních piv, které se od prosince budou označovat jako silná piva. I přesto, že změna v značení vstoupí v platnost již na konci tohoto roku, budou mít pivovary na změnu etiket čas až do konce roku 2019.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených