Search
Close this search box.

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

apple

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od dubna tohoto roku začne v Itálii fungovat občanský příjem pro chudé obyvatele (žijící v Itálii alespoň 10 let). Každý Ital, který se do projektu zapojí a který bude na příjem mít nárok, dostane od státu měsíčně až 780 euro (20 000 Kč). Teda není to tak úplně jednoduché. Osoby, které se do programu dobrovolně zapojí, budou muset v prvních šesti měsících přijmout nabídku práce ve vzdálenosti až 100 km. V následujících měsících až do vzdálenosti 250 km. Program má napomoct především Italům žijícím na chudém jihu. Někteří se však obávají, že podmínky nahrávají organizovanému zločinu, který bude vytvářet příležitosti pro zneužívání systému.
  2. Největší ekonomiky v roce 2030: Sedm rozvojových zemí, jediná evropská (Aktuálně.cz). Podle nejnovějšího odhadu narazíme v roce 2030 v žebříčku deseti největších ekonomik (podle HDP založeného na paritě kupní síly) hned na 7 rozvojových zemí. Čína má předběhnout dosud vedoucí USA již v příštím roce a do roku 2030 se před americkou ekonomiku dostane i ta indická. Jediným evropským zástupcem má být Německo, držící se poslední, desáté pozici.
  3. Zpoždění vlaku i cenu jízdenky přímo v mapě. Ropid integroval dopravní info do Googlu (Aktuálně.cz). Google mapy, které již nějakou dobu nabízejí trasy za využití hromadné dopravy, čeká další vylepšení. Tentokrát v podobě dat od organizátora pražské dopravy, Ropid. Cestující tak budou přes Google mapy moc zjistit odjezd tramvaje, včetně doporučené jízdenky, nebo i mimořádnosti jako je zpoždění vlaků, či přerušení metra.
  4. Nejlepší země pro byznys: vede Británie, USA se propadly (Forbes.cz). I přes nejistou budoucnost Velké Británie je tamní podnikatelské prostředí jedním z nejatraktivnějších na světě. Jedním důkazem mluvícím za všechny je obhájená první pozice v žebříčku nejlepších zemí pro byznys. Česká republika se umístila na 29. pozici mezi Estonskem a Itálií. Žebříček uzavírá spolu s dalšími africkými zeměmi Středoafrická republika.
  5. Apple hledá dno. Analytici a investoři dávají od kdysi nejhodnotnější americké firmy ruce pryč (Info.cz). Americký výrobce, známý především díky svým iPhonům se začíná Wall Streetu znelibovat. Zatímco v letech 2010 až 2012 doporučovalo 90 procent všech analytiků nákup akcií Applu, v aktuálním roce je to méně než 50 procent. Akcie Applu klesly již více než o třetinu ze svého maxima a v tržní kapitalizaci společnost spadla z vrcholu až na 4. místo. Před Apple se dostal Microsoft, Amazon a Alphabet.
  6. Nejvýnosnější kov roku 2018 dál boří rekordy (E15.cz). V roce 2018 většina aktiv prodělávala. Zářnou výjimkou je palladium. Se svou cenou pohybující se okolo 1330 dolarů za unci zaznamenalo palladium více než 25% růst. S rostoucí cenou palladia a klesající cenou „konkurenční“ platiny se čím dál tím více mluví o nahrazení palladia v automobilovém průmyslu. To je však podle samotných výrobců velmi obtížné.
  7. Srovnávač akčních cen od Seznamu Kupi.cz expanduje pod novým názvem Kupino do tří dalších zemí (Czechcrunch.cz). Úspěšný srovnávač akčních cen, do kterého v roce 2014 vstoupil investičně i podílově Seznam.cz, zahájil expanzi na tři další evropské trhy. V Německu, Rakousku a Polsku bude srovnávač cen Kupi.cz vystupovat pod názvem Kupino a expanze do dalších zemí se zdá být jen otázkou času.
  8. Julius Meinl prodal Grand hotel Evropa na Václavském náměstí zakladateli Exim Tours (E15.cz). Perla secesní architektury, která prochází rekonstrukcí opět změnila svého majitele. Tím nejnovějším je podnikatel Ferid Nasr, zakladatel cestovní kalendáře Exim Tours. Podle něj je investice do hotelu Evropa splněným snem, který však nemá příliš dobrou investiční návratnost. Přestavbu komplikuje především jeho umístění v centru města, které s sebou nese mnoho omezení.
  9. V roce 2018 přibylo na českých silnicích téměř 1 000 elektromobilů (ElektrickéVozy.cz). Počet nově registrovaných elektromobilů v Česku loni stoupl o 82 procent! V absolutních hodnotách šlo o necelou tisícovku nově registrovaných. Osobní elektrické vozy však tvoří stále méně než 0,4 % všech registrovaných automobilů. Více než čtvrtinový podíl na českém poli elektrických vozů má Volkswagen Golf.
  10. Jak moc naplnilo za 20 let euro plány, s nimiž vzniklo (Peak.cz)? Letošním rokem oslavujeme 20 let od zavedení bezhotovostního eura (hotovostní, tak jak ho známe, bylo zavedeno až 2002). Společná měna přinesla řadu nesporných výhod. Přesto je stále velké množství slibů, které se euru nepodařilo naplnit. Euro mělo přispět ke zmírnění rozdílů mezi zeměmi. Bohužel se ukázalo, že společná měna neměla na růst HDP, inflaci, či nezaměstnanost žádný výraznější vliv. I proto nové země se zavedením společné měny příliš nepospíchají.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 7. díl: Projekt Energon

Hlavním makléřem byl jmenován ambiciózní sportovec Mário, jehož řádka přetékala penězi, a Ondra se posunul na uvolněné místo

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik vůbec prvního