Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #24

K deseti letům výročí smrti Paula Walkera jde do dražby jeho ikonický Nissan Skyline

Filmová série Rychle a zběsile se stala pevnou součástí popkultury nového milénia a v mnohých vybudovala lásku k rychlým vozům, které si zejména díky body kitu a jiným úpravám držely osobitou tvář. Jedním z nich je Nissan Skyline R34, za jehož volant usedal herec Paul Walker. Tento skutečně zajímavý investiční kus jde nyní do dražby. Výjimečnost vozu spočívá nejen v působení ve snímku, ale i v celé řadě úprav, které do něj zapracoval sám Walker. Svými zásahy v podstatě stanovil předobraz dokonalého Skylinu. O jedinečnosti vozidla tedy není pochyb a jeho aukční cena by mohla vystoupat opravdu vysoko. Pro zajímavost, vůz Skyline GT-R R34 se dnes prodává za sumy okolo čtyř milionů korun, a v případě zachovalých či speciálně upravených kusů může hodnota bez problému překročit i hranici deseti milionů. Dražba bude probíhat od 28. dubna do 5. května v Bruselu.

nissan-skyline2

Umělecké dílo se z expozice v Japonsku vrací po půlstoletí domů

Konkrétně se jedná o skleněný mrak umělce Reného Roubíčka, který byl vystaven v hotelu v lázeňském městě Kirišima na ostrově Kjúšů v Japonsku. Po téměř padesáti třech letech se, z důvodu rekonstrukce hotelu, zdál osud jedné ze stěžejních skleněných plastik úspěšného československého pavilonu na Expo 1970 v Ósace nejistý. Na vedení hotelu se obrátilo české velvyslanectví v Tokiu, které se společně s firmou Lasvit rozhodlo dílo zachránit. Lasvit historické dílo přepraví a po renovaci pravděpodobně vystaví.

T-Rex vydražen za stamiliony korun, paleontologové jsou proti

Fosilie masožravého dinosaura, která se prodala ve švýcarské aukci, je složena z kostí tří různých jedinců, jenž se našly v letech 2008–2013 v amerických státech Montana a Wyoming. Trinity, v překladu trojice, je první kostrou Tyranosaura rexe, která se vydražila v Evropě. Skelet pravděpodobně nejslavnějšího typu dinosaura je 3,9 metru vysoký, 11,6 metru dlouhý a okolo 67 milionů let starý. Po Trinity, která se prodala v přepočtu za stamiliony korun, toužil také nejeden paleontolog. Vydražené kostry v mnoha případech končí v majetku celebrit jako hračky pro děti a vědci tak ztrácejí DNA ke zkoumání. Dražebník ji 8. dubna vyvolal a nakonec odklepl za 4,8 milionu švýcarských franků, což bylo lehce nad hranicí nejnižší možné sumy, za kterou mohla dražební síň položku prodat.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro