Search
Close this search box.

Představení společnosti AMD: Jak 1 žena zachránila obra

Lisa-cr

Generální ředitelka společnosti Advanced Micro Devices (AMD) se postarala o jeden z největších obratů v historii Silicon Valley, který za méně než 10 let zvýšil cenu akcií skomírajícího výrobce polovodičů více než třicetkrát. Momentálně se připravuje na boj v oblasti umělé inteligence (AI) v rámci přicházející revoluce.

AMD je dnes všeobecně známou a uznávanou společností. Ve skutečnosti je třetím nejhodnotnějším výrobcem čipů a nachází se také mezi 50 nejhodnotnějšími společnostmi na světě. S tržní hodnotou kolem 200 miliard dolarů je i před takovými společnostmi jako Toyota, Intel, Netflix nebo Walt Disney.

Byznys model

AMD dnes vyvíjí a navrhuje širokou škálu čipů pro různé perspektivní odvětví jako cloud, superpočítače, 5G, umělá inteligence (AI), inteligentní systémy, hraní, simulace, vizualizace nebo internet věcí (IoT). Klíčovými produkty podniku jsou čipy s vysokým výpočtovým výkonem AMD Ryzen a Epic, grafické čipy AMD Radeon a Instinct a na adaptivní výkon AMD Virtex, Zynq, Versal a Kintex.

V praxi najdete čipy AMD často ve svých noteboocích, osobních počítačích, herních konzolích PlayStation nebo Xbox, resp. v datových centrech, kde se vyskytují informace uložené v cloudu.

Vzhledem k tomu, že podnikání společnosti AMD v posledních letech kvete, rychle rostou i tržby a zisky společnosti, a v konečném důsledku i její akcie. Nicméně v případě AMD to nebylo vždy tak růžové. Naopak v roce 2014 byl americký výrobce čipů na pokraji zhroucení.

Na okraji

Před nástupem Lisy Su do čela společnosti AMD čelila společnost velkým problémům, které začaly už na přelomu 21. století. Firma ztrácela podíl na trhu a po finanční krizi v roce 2009 musela oddělit svůj výrobní závod od vývoje čipů. V roce 2013 byla dokonce nucena prodat a následně si pronajmout své podnikové prostory v Texasu.

V té době Intel dominoval na trhu notebooků, Qualcomm a Samsung si rozdělili nový byznys se smartphony a Nvidia vyhrávala na poli grafických karet. AMD byla považována za trvale druhořadého hráče. Situace došla tak daleko, že firma musela propustit čtvrtinu zaměstnanců a některá její cenná aktiva se již prodávala na součástky. Ztráty se hromadily, příjmy stagnovaly nebo klesaly. Analytici nazývali společnost neinvestovatelnou a její akcie se propadly na úroveň kolem 2 USD.

Zvrat

Zvrat nastal až v roce 2014, kdy převzala vedení AMD na pozici generální ředitelky Lisa Su (dále jen Lisa). Ta kombinuje technického génia s lidskými dovednostmi a obchodním důvtipem, což plně využila při své cestě za úspěchem.

Krátce po jejím nástupu klesl podíl AMD na trhu serverových čipů na 0,5 %, přičemž dříve byl téměř většinový. Lisa se rozhodla upřednostnit před vývojem „starých technologií“ novou čipovou architekturu s názvem Zen. Tento krok se vyplatil, když byl v roce 2017 uveden na trh. Zen měl o 50 % rychlejší výpočetní výkon než předchozí produkty firmy, což byl velký pokrok a také signál pro zbytek trhu a zákazníky.

Nebylo to však jen o vývoji. Lisa strávila první roky budováním vztahů, i když společnost AMD neměla žádné čipy na prodej. Proslavil ji příběh, když strávila 4 hodiny jízdou autem uprostřed sněhové bouře, aby okouzlila generálního ředitele Hewlett Packard.

Pod novým vedením, s výkonnějšími produkty a lepší vizí, firma čekala na svoji příležitost. Ta přišla po chybách rivala. Intel zpožďoval výrobu, Apple se rozhodl nepoužívat jeho čipy ve svých telefonech a zaostával i ve vývoji. Lisa situaci využila a uzavřela dohody s výrobci elektroniky Lenovo a Sony. Připojily se také důležité dohody s Google a Amazon, které utrácejí miliardy USD na datová centra.

Jak se daří AMD v současnosti?

AMD je dnes opět na výsluní. Od nástupu Lisy v roce 2014 se firmě mezi lety 2015 a 2022 podařilo příjmy zvýšit čtyřnásobně na 23,6 miliardy USD. Podnik se také dokázal vyhrabat ze ztrát a v posledních letech je vysoce ziskový.

Z neinvestovatelné společnosti se během několika let stal nový mazánek Wall Street a akcie postupně vzrostly z úrovně 2 USD v roce 2015 na téměř 130 USD. To představuje 65násobek.

Roční příjmy Intelu ve výši 63 miliard USD stejně tak jako zisky nadále převyšují čísla AMD. Avšak pod vedením Lisy ale AMD rychle získává podíl na trhu na úkor konkurenta, a to zejména v oblasti čipů pro datová centra, který je v současnosti nejrychleji rostoucím segmentem zákaznického odvětví.

V oblasti grafických karet dnes dominuje Nvidia, která ovládá 84 % trhu. Podíl AMD je přibližně 12 % a stoupá, zatímco Intel se nachází na posledním místě se 4 %. Tyto údaje se vztahují pouze k samostatným dodávkám GPU a přídavných grafických karet, s výjimkou integrované a vestavěné grafiky. Pokud zahrneme integrovanou a vestavěnou grafiku, Intel má 71 % trhu, Nvidia 17 % a AMD 12 %.

Podle zprávy společnosti Mercury Research se AMD daří zvyšovat svůj podíl i v oblasti dodávek procesorů (CPU) z 28,5 % na 31,3 %, zatímco podíl Intelu klesl z 71,5 % na 68,7 %.

Vlna AI

Lisa dokázala v technologickém světě téměř nemožné, předběhla Intel a nyní má před sebou další odvážný cíl. Sesadit z trůnu Nvidii. Ta na rozdíl od Intelu, jehož příjmy za 3 roky poklesly o 12 % na 63,1 miliardy USD, se nachází v mnohem lepší pozici. Nvidia totiž neohroženě vede nabídku čipů, které jsou základem pro generativní umělou inteligenci. V současném „boomu“ kolem umělé inteligence se jedná o velmi lukrativní trh s obrovským potenciálem.

Investoři si to plně uvědomují, a proto cenu akcií Nvidie katapultovali do nových výšin a společnost překonala bilionovou hodnotu jako 8. společnost v historii. AMD se však bude snažit utrhnout si kus z velkého koláče pro sebe. Pod vedením Lisy se výdaje na výzkum a vývoj zvýšily téměř čtyřnásobně na 5 miliard USD, což je prakticky tolik, kolik firma vygenerovala tržeb, když ji převzala.

Proti Nvidii bojuje AMD i akvizicemi. V minulém roce koupila za 48,8 miliard USD společnost Xilinx, která vyrábí programovatelné procesory urychlující činnosti. Za zmínku stojí také akvizici společnosti Pensando za 1,9 miliardy USD, která posílí nabídku AMD pro datová centra.

Potenciál a konkurenční výhody

Investory na společnosti AMD může upoutat několik věcí, na které se blíže podíváme.

  • Lisa Su –⁠ Úspěšný příběh jedné ženy, která obrátila osud firmy, který připomínal plavbu Titanicu, ukazuje, že je AMD ve správných rukou.
  • Rostoucí trh –⁠ Kromě tradičních odvětví kolem PC a notebooků jsme svědky nástupu nových technologií. Trh s datovými centry by měl nadále rychle růst a potenciál umělé inteligence může být dalším zdrojem růstu.
  • Široké portfolio produktů –⁠ AMD není závislá na jednom produktu, ale díky vyšším výdajům na vývoj a akvizicím se jí podařilo diverzifikovat příjmy.
  • Kapitálová náročnost a postavení na trhu –⁠ Celosvětový trh s procesory a grafickými čipy ovládají v podstatě 3 firmy. Jejich hegemonii díky nahromaděným zkušenostem a patentům v dohledné době prakticky není možné narušit. Pokud se o to někdo pokusí, musí si připravit miliardy.

Rizika

Klíčová rizika investice do AMD:

  • Konkurence –⁠ Intel sice udělal drahé chyby, ale nelze ho zcela odepisovat, a Nvidia je ve výborné kondici. Přestože na trhu jsou v podstatě jen 3 společnosti, konkurenční boj je stále intenzivní a ukázalo se, že chyby mohou každého přijít draho. V minulosti na to doplatila i AMD.
  • Technologičtí giganti –⁠ Google, Amazon a Apple investují do vývoje vlastních čipů. Podobný plán má také Meta. Jak jsme již zmínili, dohnat desetiletí dlouhý vývoj „čipového triumvirátu“ bude velmi obtížné a představuje to určitou míru rizika.
  • Cykličnost –⁠ Čipy a procesory jsou používány v elektronice a jiných technologiích. Jejich prodej závisí na tom, zda ekonomika zažívá dobré nebo špatné časy. V minulém roce jsme byli například svědky jednoho z největších propadů prodeje PC a notebooků v historii, což ovlivnilo výsledky AMD a jejích konkurentů.

Závěr

Záchrana společnosti AMD pod vedením Lisy Su se zapsala do historie jako jeden z největších zvratů. Firma má všechno potřebné k tomu, aby tento úspěšný příběh pokračoval, ale jak to nakonec dopadne, uvidíme až později. Akcie AMD mohou představovat zajímavou volbu pro investory, kteří věří technologiím a hledají růstové příležitosti.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Webinář Portu

Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta Žižka, který se