Genius a vizionář, nebo manipulátor a obyčejný lhář? Za Elonem Muskem nezůstávají pouze sladké úspěchy, ale i hořké skandály. Přesto patří mezi nejuznávanější podnikatele tohoto století. V jednom z rozhovorů se přiznal, že pracuje 120 hodin týdně (asi 17 hodin denně) a v práci i často přespává. Přesto si najde dost času na svůj Twitter. Ten je ostatně hlavním zdrojem jeho skandálů. Najde si ovšem Elon Musk čas i na čtení knih?
Asi vás nepřekvapí že ano. Když se ho jeden z reportérů zeptal na to, jak se naučil stavět rakety, odpověděl jednoduše: „z knížek“. Ty ho podle jeho slov formovaly jak v dětství, tak i v dospělosti, a to obzvláště po tom, co se rozhodl nedokončit svůj doktorát z aplikované fyziky na Stanfordské univerzitě. Po dvou dnech totiž dospěl k tomu, že se chce věnovat něčemu jinému. Sázka na podnikání se mu vyplatila a právem tak obývá žebříček 50 nejbohatších lidí světa.
Jakých 10 knih ovšem formovalo Elona Muska nejvíce? To se dozvíte v dnešním článku.
#1 – J. R. R. Tolkien – Pán Prstenů
Své mládí prožil Elon Musk v Jihoafrické republice. Na škole se mu nevyhnula šikana a většinu svého dětství tak prožil v osamění. V té době mu podle jeho slov nejvíce pomohly fantasy a sci-fi knihy. Pán prstenů v něm zanechal obzvlášť silnou myšlenku, že i ten nejslabší se může stát hrdinou zachraňujícím svět. Nezáleží při tom, jestli to po nich chce. Hlavní je to, jestli to sám tak cítí.
#2 – Douglas Adams – Stopařův průvodce po Galaxii
V jednom z rozhovorů Musk řekl, že mezi svým 12. a 15. rokem života trpěl existenční krizí. Přemoct se mu ji podařilo až díky knize Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii. Odnesl si z ní především to, že nejtěžší je zformulovat otázku. Pokud ji dokážete správně a srozumitelně zformulovat, odpověď je už hračka.
#3 – Walter Isaacson – Benjamin Franklin: American Life
V osobě Benjamina Franklina se Elon Musk našel. Podnikatel a vynálezce, který začínal od nuly. Není proto divu, že se Muskovi stal velkou inspirací. Stejně jako on se rozhodl v mládí utéct z domova a možná i díky Bejnaminu Franklinovi se Elon Musk rozhodl zamířit do Spojených států.
#4 – Walter Isaacson – Einstein: Jeho život a vesmír
Kdo další by Muskovi mohl být inspirací než muž, který skrze svou inteligenci a ambice změnil svět. I jeho biografii proto zařadil mezi nejdůležitější knihy, které ve svém životě četl.
#5 – J. E. Gordon – Structures
Jak je možné, že most plný aut nespadne a podle jakých pravidel se staví mrakodrap? Nejen na tyto otázky odpovídá ve své knize vědec J.E. Gordon. Možná proto ji Musk označil za jednu z nejlepších knih, která mu pomohla při spouštění projektu SpaceX. Pokud vás zajímá stavebnictví a inženýrství bez zbytečného množství technických pojmů, zaujme tato kniha nejspíš i vás.
#6 – John D. Clark – Ignition! An Informal History of Liquid Rocket Propellants
V Muskovo doporučeních narazíme i na další více odbornou knihu. V tomto případě ze světa vesmíru a především raket. Kniha, která často popisuje provedené experimenty a jejich výsledky byla podle Muska důležitým zdrojem při zakládání a vedení jeho společnosti SpaceX.
#7 – Nick Bostrom – Superinteligence: Až budou stroje chytřejší než lidé
Umělá inteligence Muska dlouhodobě fascinuje. Jedním z příkladů je projekt OpenAI, který dlouhodobě sponzoruje. Tým složený z počítačů dokázal porazit nejlepší lidský tým v jedné z nejkomplexnějších počítačových her. Často ovšem upozorňuje i na to, že by se nám umělá inteligence neměla vymknout z rukou. Jak by to pak vypadalo? Právě to popisuje knížka Nicka Bostroma, který zkoumá, co by se stalo, kdyby umělá inteligence překonala a potlačila tu lidskou.
#8 – Peter Thiel – Od nuly k jedničce: Úvahy o startupech aneb jak tvořit budoucnost
Opomenout nemohl Musk ani knihu Petera Thiela, se kterým spoluzakládal Paypal. Málokdo disponuje takovými znalostmi a zkušenostmi jako právě on. Sám Elon Musk na adresu autora a knihy prohlásil: „Peter Thiel dokázal založit hned několik společností, které se staly průlomovými a ve své knize ukazuje, jak to udělal“.
#9 – Donald L. Barlett a James B. Steele – Howard Hughes: His Life and Madness
Howard Hughes je často označovaný za jednoho z nejzvláštnějších miliardářů v dějinách lidstva. Kdo jiný by tak mohl být (alespoň v některých ohledech) vzorem pro leckdy neobvykle chovajícího se Elona Muska. Jeho záliba ve všem, co lítá je už asi jen třešničkou na dortu.
#10 – Naomi Orestes a Erik M. Conway: Merchants of Doubt
Na jedné z konferencí doporučil Elon Musk i knihu Merchants of Doubt. Ta popisuje, jak jednoduché je ovlivňovat veřejné mínění, které systematicky odmítá vědecké poznatky. Sám Elon Musk shrnul knihu do jedné věty: „Ti, kteří se snažili popírat negativní důsledky kouření, dnes popírají změnu klimatu“.