Search
Close this search box.

#313 – Miliarda eur pod správou pokořena

Akciové trhy se v posledním listopadovém týdnu vyvíjely smíšeně. Americký S&P 500 vzrostl o 0,1 %, zatímco technologický Nasdaq Composite je níže o 0,5 %. Evropský index Euro Stoxx 50 kopírující vývoj 50 největších společností z Evropy připsal 0,8 %. Japonský Nikkei 225 uzavírá se ztrátou 0,6 %. Čínský Hang Seng klesnul o výrazných 4,2 %.

Listopadová otočka. Uplynulý měsíc byl pro akciové trhy příznivý a akciové indexy rostly. Americké akciové trhy žene výše hlavně optimismus, že americká centrální banka (Fed) už brzy přistoupí ke snižování sazeb. Index S&P 500 vzrostl v listopadu o 7,8 %. Technologický Nasdaq Composite si připsal dokonce 8,9 %. Podobná je situace i v Evropě, Evropská centrální banka by mohla začít snižovat úrokové sazby už na jaře. Index Euro Stoxx 50 získal v listopadu 7,1 %.

Balancované portfolio 60/40 je zpět. Povedený listopad na trzích hrál do karet i tradičnímu portfoliu 60/40. To je složeno ze 60 % z akcií a 40 % z dluhopisů. Právě uplynulý měsíc byl pro toto portfolio tím nejlepším za posledních třicet let, podle Bank of America v listopadu získalo 9,6 %. Podle té samé Bank of America je ale portfolio 60/40 přežité. Investoři s delším časovým horizontem by totiž v současnosti měli zvýšit expozici svého portfolia vůči akciím. S ohledem na to jsou sestavena také portfolia v Portu.

Inflace padá k cíli. Míra inflace v eurozóně v listopadu meziročně klesla na 2,4 %, zatímco odhady počítaly s poklesem na 2,7 %. Inflace v zemích eurozóny je tak na nejnižší úrovni od července 2021. Hospodářský růst eurozóny je navíc o něco slabší, než se předpokládalo, což zvýrazňuje dopady utažené měnové politiky na výkon ekonomiky. To vše by mohlo znamenat, že Evropská centrální banka začne snižovat své úrokové sazby už na jaře.

inflace-listopad

Tvrdé přistání nebude. OECD zhoršila letošní výhled růstu globální ekonomiky o 0,1 p. b. na 2,9 %. Příští rok má tempo růstu ještě více zpomalit na 2,7 %. Důležité ale je, že globální ekonomika se má vyhnout „tvrdému“ přistání. V celosvětovém měřítku OECD očekává, že růst v rozvíjejících se ekonomikách bude lepší než v průmyslových zemích. V USA prognózu letošního růstu zvýšila na 2,4 % z původních 2,2 %.

Stagflace taky nebude. Anualizovaný růst reálného HDP USA ve třetím čtvrtletí 2023 zrychlil na 5,2 %, což představuje nejrychlejší tempo růstu od čtvrtého čtvrtletí 2021. Před sedmi měsíci přitom zveřejněné odhady růstu HDP vyvolaly obavy ze stagflace. Ty jsou však nyní zažehnány. Možná ještě důležitější je, že silnou zprávu o HDP doprovázel další nízký nárůst cenového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je hlavní ukazatel inflace Fedu.

Dluhopisy vrací úder. Americké dluhopisy zaznamenaly nejlepší měsíční výkonnost za téměř 40 let. Výhled na možnost brzkého snižování úrokových sazeb americkým Fedem tlačí dolů úroky u dluhopisů. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů, který koncem října dosáhl maxima kolem 5 %, se vrátil zpět na 4,35 %. A když klesají výnosy dluhopisů, roste jejich cena. To dokládá Bloomberg U.S. Aggregate Bond Index, který vzrostl v listopadu o 4,91 %. 

Sazby vs. small caps. Od doby, kdy Fed začal zvyšovat sazby, klesají malým společnostem zisky. Vyšší náklady na kapitál zatěžují totiž nejvíce ty společnosti, které mají velký dluh, nízké krytí a slabé nebo dokonce žádné příjmy. Vzhledem k tomu, že Fed udrží sazby na vysoké úrovni nejméně do poloviny roku 2024, bude trend do té doby asi pokračovat. Pak ale přijde snižování sazeb a situace se může otočit. Je proto důležité mít v portfoliu zastoupené nejen velké společnosti, ale i ty menší.

David vs. Goliáš. Podle Bank of America jsouakcie s malou tržní kapitalizací (small caps) ve srovnání s akciemi s velkou tržní kapitalizací (large caps) stále relativně levné. Small caps tak mohou být atraktivní volbou pro dlouhodobé investory, kteří chtějí diverzifikovat svá investiční portfolia. Vy se však bát nemusíte, ETF na small caps jsou stabilní součástí našich Portu portfolií

Svět se loučí s legendou. V úterý se investiční svět dozvěděl smutnou novinu. Ve věku 99 let zemřel legendární investor Charlie Munger, místopředseda představenstva Berkshire Hathaway, parťák a přítel Warrena Buffetta. Munger byl známý vlastnostmi, které jsou v investování velmi blízké i nám, a to trpělivost, vytrvalost, pokora i nadhled. 

Bard nabírá na síle. Google oznámil, že jeho chatbot s umělou inteligencí Bard nyní dokáže odpovídat na otázky týkající se videí na YouTube. Řekněmě, že hledáte recept na koláč s olivovým olejem. Barda se nově můžete také zeptat, kolik vajec na takový koláč vyžaduje recept v prvním videu. Před touto nejnovější aktualizací bylo možné rozšíření YouTube pro Barda použít pouze k vyhledávání konkrétních videí.

Mozkové implantáty. Společnost Neuralink, kterou založil Elon Musk a která vyvíjí implantovatelné čipy schopné číst mozkové vlny, získala podle zprávy pro Komisi pro cenné papíry a burzy od investorů dalších 43 milionů USD. Na transakci se podle podání podílelo dvaatřicet investorů. Neuralink byl založen v roce 2016 a vyvinul zařízení podobné šicímu stroji, které je schopno implantovat ultratenká vlákna do mozku. 

Kdo je nemocný muž Evropy? Česká ekonomika v letošním 3. čtvrtletí klesla meziročně o 0,7 %, mezičtvrtletně byl pak hrubý domácí produkt (HDP) nižší o 0,5 %. Německý deník Bild nedávno označil naši zemi za nemocného muže Evropy. Samotné Německo ale na tom není o moc lépe. V zemi roste počet krachujících podniků a HDP Německa se v celém letošním roce podle odhadu sníží o 0,4 %. Problémy Česka navíc ve velkém pramení z navázanosti na německou ekonomiku. Čechy naštěstí může těšit alespoň nejnižší nezaměstnanost v EU. 

Dostupnější hypotéky? Česká národní banka zmírnila pravidla pro poskytování hypoték. Od ledna už banky nebudou muset uplatňovat limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Od ČNB je to ale smíšený signál. Na jednu stranu to umožní více žadatelům dosáhnout na hypotéku. Na stranu druhou tím mizí ochranný mechanismus, který zabraňoval nadměrnému zadlužení žadatelů. Častěji tak hrozí, že lidé nebudou schopni hypotéku splácet. 

Co nového v Portu?

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou. Jsme tak zase o krok blíž našemu dlouhodobému cíli demokratizovat investování v Česku i za hranicemi. Důvěry našich investorů si moc ceníme, děkujeme. 

Hezký víkend!

1 mld. eur Portu


Vánoční dárek Portu

Darujte bohaté Vánoce: 4 tipy na originální dárky

Připravili jsme pro vás praktický přehled nápadů na dárky ze světa investic.

Přejít na článek


Investování jednoduše: #2 Proč začít investovat?

Investování se stále více dostává do popředí. Není divu, stává se totiž stále dostupnějším pro běžné lidi.

Přejít na článek


fintech-review-12-01-tiny

FinTech review – platební karta pomáhající nevidomým a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového