Search
Close this search box.

#321 – S&P 500 na novém vrcholu

Předním světovým indexům z USA a Evropy se za uplynulý týden dařilo a týden završují v zelených číslech. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vzrostly shodně o 1,2 %. Evropský Euro Stoxx 50 přidává dokonce 4 %. Pozitivně překvapil ale i čínský Hang Seng, který je výše o 4,2 %. Krok neudrželo pouze Japonsko a index Nikkei 225 tak odepsal 0,6 %.

Nová maxima. Všechny 3 klíčové americké akciové indexy S&P 500, Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average dosáhly nových historických maxim. Tlačí je vzhůru býčí nálada, která opanovala investory. Akciím se daří díky vyhlídkám na to, že inflace už je pod kontrolou a ekonomika USA dosáhne na „měkké přistání“. Tedy bez zvyšování nezaměstnanosti a propadu ekonomiky do recese.

HDP nad očekávání. Tempo růstu americké ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí zpomalilo na 3,3 % ze 4,9 % ve třetím čtvrtletí. To je ale přesto pozitivní zpráva. Čekalo se totiž, že největší ekonomika světa vykáže ve čtvrtém čtvrtletí pouze 2% růst. Americké hospodářství tak nadále prokazuje značnou odolnost vůči zvyšování úrokových sazeb, jehož prostřednictvím americký Fed reagoval na růst inflace. Na recesi to tedy opět nevypadá.

hdp-usa

Žádné překvapení. ECB finanční trhy opět nepřekvapila a podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na úrovni 4,5 %. Centrální bankéři potřetí v řadě ponechávají sazby na stejné výši, čímž bojují s vysokou inflací. Ta stále brání vyhlíženému snižování sazeb, když prosincová meziroční inflace vzrostla o půl procentního bodu na 2,9 % proti listopadovým 2,4 %.

ecb-321

Čína roste. V závěru roku 2023 si čínská ekonomika vedla lépe, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt země ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o impozantních 5,2 %, což překonalo předchozí odhady, a jeho růst byl rychlejší než ve třetím loňském kvartálu (+4,9 %). Tento růst je velmi významným ukazatelem, neboť odráží, jak se druhá největší ekonomika světa vzpamatovává z významných výzev, včetně koronavirové pandemie a dalších vnitřních i mezinárodních ekonomických tlaků. Čínské akcie ale zatím mají co dohánět.

Německo uteklo recesi. Německá ekonomika těsně unikla recesi. Německý statistický úřad zveřejnil data o tamějším HDP za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2023. V posledním čtvrtletí poklesla německá ekonomika mezikvartálně o 0,3 %. Třetí kvartál pak byl revidován o desetinu procenta nahoru z -0,1 % na 0,0 %. Nebyla tak splněna podmínka technické recese, kdy se ekonomika mezičtvrtletně propadne alespoň dvě čtvrtletí po sobě. Německo tak uteklo hrobníkovi z lopaty. 

Řecko stále nejzadluženější. Nejvyšší zadlužení v EU  i nadále Řecko, které sice své zadlužení z vysokých hodnot vytrvale snižuje, přesto je na tom s dluhem 166 % HDP nejhůře. Zadlužení přesahující 100 % HDP mají Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Portugalsko. Nejnižší zadlužení mělo na konci 3. čtvrtletí Estonsko. V České republice státní dluh vzrostl na více než 3,21 bilionu korun, tedy 45 % HDP.

zadluzeni-zemi-v-eu

Přístavy jako klenoty. Zájem investorů o přístavy a terminály trvá. V loňském roce jich změnilo majitele 16. Nákup a prodej v odvětví přístavní infrastruktury zaznamenaly od roku 2015 výrazný nárůst. Od té doby dosáhl objem transakcí přibližně 100 miliard USD. Asie a Afrika nabývají na důležitosti, cesta do Evropy by tak mohla ztratit na významu. 

Netflix znovu táhne. Zakončil rok 2023 ve 4. čtvrtletí rekordním růstem počtu předplatitelů. V posledním čtvrtletí roku společnost zvýšila počet svých předplatitelů o 13,1 milionu na zhruba 260 milionů. Největší čistý nárůst byl zaznamenán v regionech Asie a Tichomoří a EMEA. Firmě pomohla hlavně lepší obrana proti sdílení účtů mezi uživateli. 

netflix-321

Gen Z miluje Nike. Nike je posledních 12 letech nejoblíbenější značkou amerických teenagerů. A v Česku to asi nebude jinak. Pro 61 % mladých Američanů z generace Z je Nike první volba mezi teniskami. Druhá nejoblíbenější značka? Converse, kterou vlastní… Nike. Just do it. 

nike-321

Demografie vs. finance. Porodnost klesá a bude se stále více projevovat v globální ekonomice. Demografie se sice mění pomalu a je tak lehké ji ignorovat. Covidová pandemie ale ukázala, že situace je vážnější, než se čekalo. Kvůli ní mnoho párů odkládalo pořízení dětí, což může být přechodný jev. Na druhou stranu k čím dál pozdějšímu založení rodiny existují strukturální důvody jako vysoké náklady na bydlení a školné. 

porodnost

Tesla za (téměř) půl mega. Muskova společnost prý plánuje začít v červnu 2025 vyrábět nový vůz s označením Redwood. Jeho cena by měla startovat na 25 000 dolarech (zhruba 570 000 Kč). Firma tak chce lépe konkurovat benzínovým vozům i levným čínským elektromobilům. Nová řada by se mohla vyrábět v továrně Tesly v Berlíně. Musk ale často termíny nedodržuje, tak uvidíme, kdy se nového vozu dočkáme. 

Buffett opět boduje. Automobilka se sídlem v Šen-čenu BYD se již 12 měsíců po sobě umístila na 1. místě v žebříčku prodejů na domácím čínském trhu. Překonala tak německý Volkswagen, který v zemi žebříčku 15 let dominoval. Firma, do které investoval mimo jiné Warren Buffett, prodala o téměř 30 % více nových vozů než v předchozím roce. Ovládnou čínská elektroauta brzo i Evropu? 

Chceme SMART řízení. Národní ekonomická rada vlády (NERV) předložila návrh 37 opatření, která by měla pomoci k vyššímu dlouhodobě udržitelnému růstu české ekonomiky. Rada proto přináší návrhy, jak otevřít český pracovní trh kvalifikovaným pracovníkům ze zahraničí. Doporučuje také zpružnit zákoník práce, snížit odvody z nízkých mezd, změnit dávkový systém, aby víc motivoval lidi k práci, nebo omezit počet lidí v předlužení.

Co nového v Portu?

V pondělí 29. ledna 2024 od 10:00 se můžete těšit na živý přenos z tiskové konference, kde představíme výsledky nejnovějšího měření Indexu investiční gramotnosti. Jak si Češi vedou v investičních znalostech, představí Radim Krejčí a výsledky okomentují i ambasadoři indexu Lukáš Kovanda, Jana Brodani, Jiří Kovařík, Petr Novotný a Vojta Žižka. Přímý přenos sledujte na našem Magazínu.

Otázky ohledně DIPu zodpovězeny. V úterý jste mohli sledovat náš webinář, kde jsme zodpověděli vaše dotazy ohledně populárního důchodového účtu. Webinář lze zhlédnout i ze záznamu. Pokud vás napadnou další otázky, neváhejte se nám ozvat.

Hezký víkend!


Představení účtu DIP

Představení nového Důchodového účtu DIP

Na webináři jsme obecně představili strukturu DIP účtu, jeho podmínky, výhody a jak si Důchodový účet na Portu založit.

Přejít na rozhovor


dip

Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP

Zhruba třetina Čechů zvažuje odkládání peněz na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP).

Přejít na článek


fintech-review-01-26-tiny

FinTech review – PayPal spouští vlastní AI produkty a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn