Search
Close this search box.

#323 – Tesla dostala kopačky

Na trzích euforie nekončí a indexy nadále pokračují v překonávání svých maxim. S&P 500 za uplynulých 7 dní vzrostl o 0,9 %, Nasdaq Composite dokonce o 1,4 %. Dařilo se i evropskému indexu Euro Stoxx 50, který vzrostl o 1,3 %. Japonský Nikkei 225 přidává 2 % a v zelených číslech tentokrát končí po dlouhé pauze i čínský Hang Seng (+1,4 %).

S&P 500 píše dějiny. Nejznámější Index S&P 500 dnes poprvé v historii překonal hranici 5 000 bodů. Zahrnuje 500 největších společností z USA podle tržní kapitalizace a pokrývá přibližně 80 % tamního akciového trhu. Sice se v něm nachází pouze firmy z USA, ale díky jejich globálnímu působení patří index mezi jeden z nejlepších ukazatelů stavu globální ekonomiky. I přes jeho výkonnost bychom se ale jen na S&P 500 spoléhat neměli. Situace se totiž může kdykoliv otočit. Je tedy nadále důležité mít portfolio dostatečně diverzifikované.

Magnificient 6. Jim Cramer vykopl Teslu z tzv. „velkolepé sedmičky“, a z ní se tak stala pouhá šestka. Akcie velkých technologických společností prosperují a překonávají svá historická maxima. Meta si dokonce po výsledcích připsala na tržní kapitalizaci 204,5 miliardy USD za jediný den, což je nejvíce v historii akciových trhů. Tesla se naopak trápí, od svého maxima ztratily její akcie více než polovinu své hodnoty. Trnem v patě jsou pro Teslu klesající marže, ale i pomalejší expanze.

Indie hybnou silou. Světová ekonomika by měla podle MMF letos vzrůst o 3,1 %, což je o 0,2 p. b. více než předchozí odhad. V roce 2025 by měl růst HDP dosáhnout 3,2 %. Hlavním motorem světové ekonomiky pak má být Indie, která by měla vzrůst o 6,5 %. Eurozóna by měla meziročně citelně zrychlit z 0,9 % v roce 2024 na 1,7 % v roce 2025. Čína má dále zpomalovat a dosáhne nejnižšího růstu za poslední desetiletí, zatímco růst HDP USA má rovněž přibrzdit.

Čínská deflační spirála? Zatímco Západ stále trápí inflace, Čína zažívá deflaci neboli pokles spotřebitelských cen. V lednu meziročně klesla o 0,8 %, což je nejvíce za posledních 14 let. Pokud si říkáte, že je to skvělé, není tomu tak. Deflace má potenciál být nebezpečnější než inflace, protože tlumí výkonnost ekonomiky a zvyšuje hodnotu existujících dluhů. V Číně proto roste tlak na vládu, aby proti hrozící deflační spirále zakročila.

Umělá pomoc Pekingu. U Číny ještě zůstaneme. Ta se totiž zoufale snaží posílit důvěru investorů a uměle zachraňuje tamní akciový trh. Ve středu byl např. odvolán předseda Čínské komise pro regulaci cenných papírů. Čína se také snaží podporovat zadlužené developery, z nichž několik už skončilo v likvidaci. Trhům ale zásahy „pomáhají“. Nákupy akcií čínskými bankami a dalšími institucemi pomohly poprvé v tomto roce přivést toky peněz na čínský akciový trh do kladných čísel.

Vítr > plyn. Výroba elektřiny z plynu a uhlí v EU klesá, zatímco větrná energie nabírá na síle a stala se tak druhým největším zdrojem elektřiny s podílem přibližně 18 %. Na prvním místě zůstává jaderná energetika, která se na výrobě elektřiny podílí čtvrtinou, ale trend u ní je klesající. Výroba solární energie roste podobným tempem jako výroba větrné energie. Je to důsledek začínajícího konce éry fosilních paliv.

OpenAI kvete. Americká společnost OpenAI, která je strůjcem fenoménu ChatGPT, dosáhla v prosinci za podpory Microsoftu obratu 2 miliardy USD. Start-up zaměřený na umělou inteligenci věří, že v příštím roce může tuto částku více než zdvojnásobit. Pomáhá mu k tomu velký zájem firemních zákazníků, kteří chtějí využít jeho technologie k zavedení generativních nástrojů AI na pracovištích. Šéf OpenAI Sam Altman navíc jedná s několika investory o založení nového podniku na produkci čipů.

Amazon dál vládne. Amazon nadále zůstává lídrem v oblasti cloudové infrastruktury s poměrně výrazným náskokem. Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 činil podíl Amazonu na cloudovém trhu 33 %, zatímco o rok dříve to bylo 31 %. Hlavní rival Amazonu Microsoft však pomalu dotahuje a dosáhl rekordního podílu 24 %. Pokud vezmeme v potaz ještě Google Cloud, který má na trhu 11% podíl se dá říct, že tato „velká trojka“ dominuje. Zbytek konkurence se drží v nízkých jednociferných číslech.

PayPal hledá dno. Akcie společnosti PayPal po zveřejnění čtvrtletních výsledků klesly o dalších 11 % a od svého maxima se nyní propadly o více než 80 %. Společnost trápí nárůst konkurence zejména ze strany Google Pay a Apple Pay, což přímo ovlivňuje její ziskové marže. Investory vystrašil zejména výhled společnosti, který oproti loňskému roku nepředpokládá růst zisku. PayPal tak zůstává jednou z posledních společností z kategorie „Big Techs“, která se nedokázala zotavit z předchozích propadů.

Nezaměstnanost vzrostla. Míra nezaměstnanosti se v lednu oproti prosinci zvýšila o tři desetiny na 4 %, a je tak nejvyšší za skoro 3 roky. Podle Úřadu práce ČR bylo ke konci ledna bez práce zhruba 255 tisíc lidí, což je o zhruba 16 tisíc více než v prosinci loňského roku. Nabízených pracovních míst naopak meziměsíčně o 5 tisíc ubylo na 266 783. Nejvyšší nezaměstnanost byla v Ústeckém kraji (6 %), nejnižší naopak v Praze (2,7 %).

Co nového v Portu?

V návaznosti na rozhodnutí České národní banky ze dne 8. 2. o snížení základní úrokové sazby z 6,75 % na 6,25 % dochází od dnešního dne ke snížení úročení hotovostní složky korunové Investiční rezervy o 0,50 procentního bodu. Úročená hotovost v Investiční rezervě tak bude nově úročena 5,75 % p.a.

Hledáte místo, kam uložit peníze, aby se dlouhodobě zhodnocovaly? Využijte Portu portfolia – ta na delším horizontu hravě porážejí inflaci. Peníze do nich můžete přesouvat postupně, například pomocí pravidelných převodů, které k převodům z Investiční rezervy využívá již více jak 3 tisíce našich klientů. Více o pravidelných převodech si můžete přečíst na našem Magazínu.

Pomalu se blíží doba, do kdy podat daňové přiznání za předchozí rok, a tak jsme vám opět vygenerovali daňové výpisy za rok 2023. Nemusíte se bát, výpisy jsou koncipovány tak, aby s nimi zvládl vyplnit daňové přiznání opravdu každý, detailně jsme popsali, co kam vyplnit. Dokument naleznete po přihlášení v sekci Výpisy a potvrzení.

Hezký víkend!


Portu – vše, co potřebujete vědět o daních

Článek shrnuje všechny potřebné informace, vysvětlí, kdy jste od daní osvobozeni a pomůže vám úspěšně proplout mezi nástrahami daňových povinností.

Přejít na článek


Jak drahé je investování „zdarma”?

Řada investičních firem nebo brokerů se často snaží vzbudit dojem, že je investování přes ně „zdarma”, nebo „bez poplatků”. 

Přejít na článek


ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Klíčová 2T repo sazba klesla na 6,25 %

ČNB potvrdila většinová očekávání trhu a přistoupila k razantnějšímu snížení úrokových sazeb.

Přejít na článek


FinTech review – PayPalu se negativita nevyplatila a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak správně diverzifikovat

Diverzifikace je definována jako technika řízení rizika, která kombinuje širokou škálu aktiv v investorově portfoliu