Search
Close this search box.

#326 – Samurajové povstali

Akciové indexy se v závěrečném únorovém týdnu vyvíjely smíšeně. Index S&P 500 vzrostl o 0,2 %, zatímco technologický Nasdaq Composite přidal 0,7 %. Mírně vzrostl evropský Euro Stoxx 50 (+0,4 %). Dařilo se japonskému Nikkei 225, který po 34 letech znovu okusil maxima a za posledních 7 dní vzrostl o 2,1 %. Čínský Hang Seng naopak odepsal 0,8 %.

Inflace v eurozóně klesá. Inflace v eurozóně v únoru klesla o 0,1 p. b., což je méně, než se čekalo, meziročně potom na 2,6 % z lednových 2,8 %. Jádrová inflace (bez potravin a energií) klesla o 0,3 p. b. na 3,3 %. Podle Eurostatu snížení inflace pomohl zejména meziroční pokles cen energií o 3,7 %. V únoru naopak o 4 % meziročně zdražily potraviny, alkohol a tabák. Nejvyšší inflaci mělo Chorvatsko (4,8 %), nejnižší pak Lotyšsko (0,7 %). Nižší pokles inflace se pravděpodobně projeví v měnové politice ECB, která by tak mohla oddálit snižování úrokových sazeb.

Samurajové povstali. Po dlouhých 34 letech dosáhl japonský index Nikkei 225 nových maxim. Od roku 2023 připsal více než 50 %, čímž předstihl americké, evropské i trhy rozvojových zemí. Japonským akciím se daří, protože zemi nezasáhla vysoká inflace a centrální banka se tak nemusela uchýlit ke zvyšování úrokových sazeb. Díky uvolněné měnové politice došlo k prudkému oslabení jenu, který přispěl k lepšímu výkonu japonských akcií tím, že podpořil exportéry. Růstu tamních akcií ale přispěly třeba i Buffettovy investice.

Bitcoin is back. Nejznámější a nejstarší kryptoměna Bitcoin ve středu překonala hranici 64 000 USD za minci a mířila ke svému historickému maximu z listopadu 2021. “Nejdražší” byl zatím Bitcoin za cenu přes 69 000 USD a k této metě mu tak chybí jednotky procent. Jenom letos přitom už získal přes 40 %, za poslední rok pak úctyhodných více než 160 %. Za znovu získanou popularitou stojí především v lednu spuštěná bitcoinová ETF. Kumulativní čistý příliv peněz do těchto fondů činil přes 6 miliard USD. 

Další rekord pro Nvidii. Nvidia si po posledních výsledcích připsala největší denní přírůstek tržní kapitalizace v historii akciových trhů (247 miliard USD). Tím překonala nedávný rekord z 2. února, který zaznamenala Meta s 197 miliardami USD. Všechny největší denní přírůstky se udály v posledních 4 letech a všechny mají na svědomí Big Tech společnosti Nvidia, Meta, Microsoft, Apple a Amazon. Z Nvidie se po úspěšných výsledcích rázem stala 4. nejhodnotnější firma. Předběhla Amazon i Alphabet a šlape na paty i třetí Saudi Aramco.

Pohoda, klídek. Globální indikátor stresu od Bank of America právě pokořil své hodnoty z dubna 2021 a ukazuje nejnižší finanční stres od začátku pandemie v únoru 2020. Fed dosáhl téměř dvojího úspěchu, tedy ekonomiky s plnou zaměstnaností a nízké a stabilní inflace. To vše s hlavní úrokovou sazbou 5,5 %, která je nejvyšší od roku 2000. Jinými slovy, 5,50 % NENÍ stresující sazba. Ukazatel globálního finančního stresu říká, že trhy se těší nejmenšímu stresu za poslední čtyři roky.

Reddit míří na burzu. Sociální síť Reddit s více než 500 miliony uživateli chce v březnu vstoupit na newyorskou burzu. Firmě se nedaří přehoupnout do ziskovosti, i přesto, že minulý rok snížila čistou ztrátu na přibližně 90 milionů USD a meziročně zvýšila tržby o 21 %. Reddit umožňuje uživatelům připojit se k on-line skupinám podle jejich zájmů, ale komerčně stále zaostává za jinými sociálními sítěmi jako Facebook, Instagram nebo X. V uplynulém čtvrtletí síť navštěvovalo v průměru 73,1 milionu uživatelů denně.

Google omezuje Gemini. Googlu se v oblasti AI příliš nedaří a byl donucen vypnout generování lidských postav u své umělé inteligence. Ukázalo se totiž, že nejnovější verze jejich AI (mezitím přejmenovaná z Bard na Gemini) generuje rasově a genderově rozmanité obrázky lidí, které s historií úplně nesedí. Google následovně čelil několika obviněním, že se historii pomocí tohoto nástroje snaží přepsat.

Chatbot > 700 lidí. Klarna uvedla, že její chatbot využívající umělou inteligenci (AI) zvládne vyřídit dvě třetiny všech chatů se zákazníky. Virtuální asistent přitom získává hodnocení spokojenosti zákazníků na stejné úrovni jako lidé. Společnost Klarna se ve svém oznámení pochlubila, že AI asistent odvádí práci odpovídající práci 700 zaměstnanců na plný úvazek. Chatbot tak dokáže řešit řadu různých úkolů včetně vrácení peněz, zrušení objednávky a dokonce i reklamace.

Nejziskovější společnosti. Žebříček nejziskovějších společností světa ovládla Saudi Aramco následovaná Big Techy, Buffettovou Berkshire Hathaway a největšími bankami světa. Ropný gigant Saudi Aramco vygeneroval v posledním roce zisk 120,6 miliardy USD. Hranici 100 miliard překročil i Apple. V první desítce najdeme i další členy Magnificent 7, a to Microsoft, Alphabet a Metu. Z evropských firem má zastoupení pouze britská HSBC.

Apple se vzdal auta. Druhá nejcennější společnost světa Apple vzdala výrobu vlastního samořiditelného elektromobilu. Vyplývá to z personálních změn ve firmě, ze kterých je zřejmé, že s výrobou elektrovozidel už společnost nepočítá. Část z přibližně 2 000 zaměstnanců bude prý nově pracovat na jiném projektu. Na jakém? Hádáte správně – umělé inteligenci. 

Zoomni na růst. Pandemickému zlatíčku Zoom výrazně zpomalil růst tržeb. Dokonce tak výrazně, že na jejich meziroční zvýšení je potřeba si “zoomovat,” aby jste si ho všimli. Poskytovatel videokonferenční platformy se během pandemie těšil z více než 300% růstu, ale v posledním fiskálním roce zpomalil na 3 %. Reakce trhů? Od maxim z roku 2020, kdy se akcie vyšvihly na 559 USD, se akcie Zoom propadly o 87 % na 71 USD.

První evropský Big Tech? Francouzský startup Mistral je na scéně teprve 9 měsíců, ale jeho hodnota už přesahuje 2 miliardy USD. Zaměřuje se na umělou inteligenci, čímž přilákal investici od Microsoftu a spolupracuje například i s Nvidií. Nový model Mistralu přistupuje k AI odlišným způsobem než běžné jazykové modely a je levnější. Stál 20 milionů eur, zatímco ChatGPT od OpenAI více než 100 milionů USD.

Ekonomika ČR klesla. Česká ekonomika podle ČSÚ loni meziročně klesla o 0,4 %, zatímco v roce 2022 vzrostla o 2,4 %. Vývoj ekonomiky za celý loňský rok podle ČSÚ negativně ovlivnily nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob, zatímco pozitivní vliv měly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a také zahraniční poptávka. U domácností výdaje na konečnou spotřebu loni klesly o 3,1 %, u vládních institucí byly o 3 % vyšší.

Co nového v Portu?

Důchodový účet (DIP) na Portu láká čím dál více investorů. Evidujeme už téměř 6 000 účtů. Trochu pomalejší rozjezd zaznamenáváme u zaměstnavatelů. Podle našich informací jejich příspěvkům brání třeba i dohody s odbory, které je potřeba přejednat. Takže držíme všem našim investorům – zaměstnancům palce.

Hezký víkend!


Japonské akcie po 34 letech opět na maximech

Japonské akcie září. Hlavní japonský index Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let a překonal hranici 39 000 bodů.

Přejít na článek


investice-jednoduse-5-tiny

Investování jednoduše #5: Proč je důležitá finanční rezerva a jak si ji vytvořit?

Život je plný výzev, které mohou ovlivnit naše životy a pohodlí. Součástí každého finančního plánování by proto měla být finanční rezerva.

Přejít na článek


fintech-review-03-01-tiny

FinTech review – AI Chatbot Klarny odvede práci za 700 lidí a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za uplynulých deset let.