Search
Close this search box.

#341 – Recese nebude, zrychlujeme

Ty nejvýznamnější akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly. Dobrá nálada ovládla USA, když si index S&P 500 připsal 1,4 % a technologický Nasdaq Composite 3,1 %. Naproti tomu se evropské akcie propadaly a index Euro Stoxx 50 odepsal 4,1 %. Na směru se neshodly ani indexy v Asii, když japonský Nikkei 225 vzrostl o 0,3 %, ale čínský Hang Seng se snížil o 2,3 %.

Inflace klesá, trhy rostou. Meziroční inflace v USA v květnu dosáhla na 3,3 %. Jednalo se o 0,1 p. b. nižší hodnotu než v dubnu a současně i nižší hodnotu, než se kterou počítaly trhy. Tento nepatrný rozdíl potěšil investory a odstartoval vlnu dobré nálady u amerických akcií. Nová maxima v tomto týdnu opakovaně překonaly jak nejznámější akciový index S&P 500, tak technologický index Nasdaq Composite.

Fed zatím vyčkává. Americká centrální banka na svém středečním zasedání v souladu s očekáváními trhy nepřekvapila a ponechala úrokové sazby na stávajícím rozmezí 5,25 až 5,5 %. Nová prognóza zveřejněná po dvoudenním zasedání ale naznačila mírný optimismus. Americká inflace je i nadále na cestě zpět k 2% cíli Fedu, což umožní určité uvolnění měnové politiky ještě v tomto roce. 

Malé akcie na startu. V reakci na nižší inflaci v USA vyskočil o 3 % i index menších společností Russell 2000. Nadále však zaostává za nejznámějšími indexy, když v letošním roce získal pouze 1,3 %. To se však může změnit po prvním snížení úrokových sazeb v USA, které se očekává v září. Menší společnosti mají tendenci výrazně překonávat akcie velkých společností v období 6 až 12 měsíců po prvním snížení sazeb.

Recese nebude, zrychlujeme. Šance, že klíčové světové ekonomiky (USA, EU a Velká Británie) spadnou do recese, klesla na 30 % (nejméně za 2 roky). Místo recese nás čeká rychlejší hospodářský růst. Světová banka zvýšila svůj odhad letošního růstu světového HDP z 2,4 % na 2,6 %. Zlepšení je způsobeno především příznivým vývojem v USA. Bezpečnostní pás ale zatím nepotřebujeme, tempo růstu je stále nižší než desetiletý průměr před covidem (3,1 %).

Eurovolby otřásly trhy. Volby do Evropského parlamentu poslaly dolů francouzské akcie i euro. Francouzský index CAC 40 ztratil během týdne 3,8 % kvůli drtivému vítězství tamní krajní pravice a následnému rozhodnutí prezidenta Macrona vypsat předčasné parlamentní volby. V reakci na to oslabila i společná evropská měna, která se vůči dolaru propadla na nejnižší úroveň za poslední měsíc.

Made in China za 38 %. EU po vzoru USA zvýší cla na elektromobily vyrobené v Číně. Dočasná přirážka bude činit 38,1 % pro nespolupracující automobilky a 21 % pro spolupracující. Čína je podezřívána z toho, že dotuje výrobce neadekvátními subvencemi, zaplavuje trhy levnými modely a vytlačuje z trhu konkurenci. Přesto se největší evropské automobilky proti tomuto rozhodnutí ohradily a obávají se odvetných opatření ze strany Číny.

S&P 10. Deset největších společností podle tržní kapitalizace táhne výkonnost indexu S&P 500 většinu času už od počátku pandemie. Nyní je ale rozdíl ve výkonnosti největší v historii. Představuje 2 100 bodů z aktuální hodnoty indexu, která činí 5 425 bodů. A nebýt žhavého investičního tématu umělé inteligence, které dominuje Wall Street, mohl být index S&P 500 v současnosti o 20 % níže. Jak už ale minulost ukázala, situace se může kdykoliv otočit. O tom, proč je potřeba diverzifikovat a nespoléhat ani na celý index S&P 500, jsme psali zde.

Jablíčková inteligence. Apple se konečně přestal vyhýbat umělé inteligenci a představil Apple Intelligence. Podle šéfa firmy Apple má být snadno použitelná, osobní a bezpečná a má kombinovat lokální nástroje s „privátním AI cloudem“ i ChatGPT. Apple s AI sice přišel pozdě, ale obecně nemá ve zvyku věci uvádět hned. Firma si raději počká a na trh pustí až řešení, které je podle ní nejlepší pro většinu uživatelů. 

Apple díky novinkám představeným na své vývojářské konferenci znovu zaujal místo nejhodnotnější společnosti světa. Ještě minulý týden přitom byl na třetím místě, když firmu předstihla Nvidia. To už ale znovu neplatí a Apple díky růstu hodnoty svých akcií o 11 % za posledních 5 dní předstihl jak výrobce čipů, tak dalšího technologického giganta Microsoft. Všechny tři firmy jsou nyní ohodnoceny každá na více než 3 biliony USD. 

Musk opakovaně zuří. Šéf automobilky Tesla v reakci na applí novinku zuřil na své sociální síti X (Twitter). Musk chce iPhony zakazovat svým zaměstnancům i návštěvníkům jeho firem. Svá zařízení od Applu prý budou muset nechat u vstupu, kde budou uložena ve Faradayově kleci. Elon má strach, že se citlivá data dostanou do nesprávných rukou, což je sice oprávněná obava, Apple Intelligence má ale být integrována přímo v telefonu a data by se tak nikam posílat neměla.

CEOs mají být skromní. Norský státní investiční fond, který drží významný podíl v řadě veřejně obchodovaných společností, v loňském roce hlasoval proti více než polovině odměn CEO v USA, které přesahovaly 20 milionů USD. Fond varoval, že tyto odměny nejsou v souladu s dlouhodobým vytvářením hodnoty pro akcionáře. Naposledy byl proti tučné odměně pro Elona Muska, ale akcionáři nakonec odměnu ve výši 56 miliard USD schválili. Poslední slovo však bude mít soud. 

Norsko našlo poklad. Severský stát objevil největší evropské ložisko kovů vzácných zemin o hmotnosti 8,8 milionu tun, z toho 1,5 milionu tun využitelných v elektromobilech a větrných turbínách. Tento nález v komplexu Fen, 200 km jihozápadně od Osla, posiluje soběstačnost Evropy a podporuje její zelenou transformaci. EU cílí do roku 2030 na 10% těžbu těchto kovů v regionu, k čemuž chce Rare Earths Norway přispět.

Inflace v ČR klesá. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v květnu dosáhl na 2,6 %. Klesl o 0,2 p. b. více, než se čekalo na 2,6 %, v dubnu přitom byla meziroční inflace 2,9 %. Meziroční růst cen zpomalil především kvůli změnám cen potravin a nealkoholických nápojů. Meziročně naopak vzrostly ceny služeb spojených s bydlením. Větší než očekávaný pokles inflace zvyšuje šance na to, že ČNB na svém příštím zasedání sníží základní úrokovou sazbu o 0,5 p. b. na 4,75 %.

9jl5x-v-voj-esk-inflace-a-2t-repo-sazby-nb

Co nového v Portu?

Jsme rádi, že se nám dostává pozitivní zpětná vazba na náš nový zjednodušený sazebník, který vstoupil v platnost 1. května. Řada z vás v návaznosti na tyto změny do svých investic přesunula další finanční prostředky, díky čemuž dosáhnete na nižší poplatek. Vaše peníze v Portu tak mohou pracovat efektivněji, než kdyby ležely ladem. A nezapomeňte, že k přesunům v rámci Portu můžete využít i funkci pravidelné převody, díky kterým můžete řídit zhodnocování financí ještě efektivněji.

Hezký víkend!


financi-rezerva

Jak vysoká má být finanční rezerva a co dělat, když ji máte dostatečnou

Finanční rezerva je klíčovým prvkem zdravého finančního plánování. Jaká je ale její správná výše?

Přejít na článek


Inflace v ČR v květnu dosáhla 2,6 %. ČNB tak může pokračovat ve snižování sazeb

Meziroční míra inflace v ČR v květnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 2,6 %, což bylo o 0,3 p. b. méně než v dubnu.

Přejít na článek


FinTech review – Apple spouští službu Tap to Cash a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy

cryptocurrencies

#11 – Bitcoin za milion dolarů

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn