Search
Close this search box.

#20 – Mr. Roboto

Evropská unie si vyjednala dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Čína zatím takové štěstí nemá, navíc prezident Trump pracuje na dalším plánu, jak omezit čínské výrobky. Chce zavést cla na dovoz technologických výrobků z Číny v objemu až 60 miliard dolarů. A co je nejvíce zarážející, má jít o omezení dovozu “citlivých” technologií z oblastí umělé inteligence, robotiky, bezdrátových technologií a počítačů. Cílem opatření je zabránit tomu, aby Čína dominovala technologickému pokroku na úkor Američanů. Trump si proto vysloužil přezdívku Mr. Roboto.

Podle zprávy Oxford University je sice Čína ještě pozadu s vývojem umělé inteligence, ale díky absenci důrazných zákonů na ochranu dat se její vývoj v této oblasti může akcelerovat. V neregulovaném prostředí mají vývojářské firmy širší pole působnosti. Například čínská aplikace WeChat zpracovává 7 miliard fotek denně, což je obrovský zdroj dat využitelný pro rozpoznávání obličejů nebo třeba samořiditelná auta.

Umělá inteligence se bohužel bez masivního sběru dat neobejde, problémem je jejich možné zneužívání. Jako například Facebookem. Akcie sociální sítě tento týden propadly o více než 10 %, nejvíce od roku 2012, poté, co se provalilo zneužívání dat zhruba 50 milionů uživatelů v kauze Cambridge Analytica. Asi nejhorší na tom je, že lidé z firmy o celém problému už nějaký ten čas věděli a jenom doufali, že se celou situaci podaří ututlat. Po 3 letech vyšla celá pravda najevo a jakoby to nestačilo, ukázalo se, že uniklá data byla využita v už tak kontroverzní volbě amerického prezidenta. Mark Zuckerberg se ve středu za vše hluboce omluvil, ale pokles hodnoty akcií to nezastavilo. Bude tak muset vymyslet jiný způsob, jak znovu obnovit důvěru uživatelů a investorů. Motivaci má dobrou, protože každá ztráta Facebooku znamená propad jeho osobního jmění, za jediný den Mark zchudl o 5 mld. dolarů.

Naopak, kdyby měly počítače více dat, nemusel by možná autonomně řízený vůz od Uberu zabít v neděli v USA člověka. Testování v ostrém dopravním provozu bylo sice po nehodě zastaveno, ale zřejmě bude pokračovat.

Obavy z obchodních válek tlačí akciové trhy na nižší úrovně, index S&P500 oslabil za týden o 3,8 %, britský FTSE o 3,4 % a německý DAX o 3,7 %. Panevropský index Euro Stoxx 600 se propadá na roční minimum. Krom Facebooku utrpěly největší ztrátu američtí průmysloví giganti, jako je výrobce letecké techniky Boeing, či strojírenská společnost Caterpillar. Štěstí, že aspoň někdo ještě akcie nakupuje – investiční šéf banky Credit Suisse Michael Strobaek se domnívá, že býčí trh ještě neskončil.

Ačkoliv vždy se najdou výjimky, další zpráva potvrzuje, že aktivní řízení portfolia přináší tím horší výsledky, čím je investiční horizont delší. Společnost S&P Dow Jones Indices ve svém nejnovějším reportu za rok 2017 odhalila, že až 96,5 % aktivně řízených amerických akciových fondů nedokáže v 10letém horizontu porazit index trhu. U evropských aktivních fondů se šplhá toto procento v 10letém horizontu až na 98,9 %. Další dobrá zpráva pro příznivce Portu a pasivního investování celkově.

Nejlepším městem pro bydlení je už 9 let v řadě Vídeň. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku společnosti Mercer. Praha skončila nejlépe ze všech měst střední a východní Evropy na již tradičním 69. místě. O 3 příčky nahoru se posunula Bratislava a na aktuálním 80. místě pomalu dohání hlavní město Česka. Na posledním, 231. místě, skončil již po desáté Bagdád a zůstává tak nejhorším místem pro bydlení.

Hezký víkend!


Jak odejít do důchodu ve 30

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám může prodloužit čas strávený v práci o několik let. A naopak, každá trvale ušetřená koruna vás může posunout výrazně blíže k důchodu.


Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod. Po kontroverzi kolem Facebooku, která se týkala nakládání s osobními daty uživatelů, ztratil přes 6 % svého majetku.


Vývoj vybraných instrumentů (16.3. – 23.3.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 647,70
-3,79%
Euro Stoxx 50
3 315,06
-3,56%
S&P / TOPIX 150
1 340,77
-4,08%
Ropa
65,27
+4,58%
EUR/CZK
25,405
-0,04%
Dow Jones
24 058,35
-3,56%
Pražská burza
1 110,07
-0,76%
VWO
46,68
-2,45%
Zlato
1 353,70
+2,71%
USD/CZK
20,586
-0,39%

Top 10 Fintech zpráv týdne

Mozek na cloudu, jednorázová virtuální karta od Revolutu, Dropbox a Spotify na newyorské burze, neschopnost aktivně řízených amerických fondů překonat index, odvetná cla pro Američany, nebo posilující koruna komplikující život českým exportérům.


Investice do marihuany

Kromě tradičních investičních instrumentů, jako jsou akcie a dluhopisy, započala i v tomto odvětví doba ETF. Na investičním trhu se nyní nachází přibližně 10 ETF zaměřených na trh s marihuanou. Historicky prvním ETF, který pokrýval tuto kategorii průmyslu, byl Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

poradci

Nejdražší rada je špatná rada

Již přes 9 let sledujeme prakticky nepřetržitý růst na americkém trhu akcií. Rok 2018 je o něco bouřlivější