Search
Close this search box.

#287 – Na akciové frontě klid

V týdnu na přelomu května a června se dařilo americkým a asijským akciím, na druhou stranu v Evropě převládla medvědí nálada. Index S&P 500 si připsal 1,2 %, technologický index Nasdaq Composite vzrostl o 1,5 %, evropský Euro Stoxx 50 odepsal 0,5 %. Na růst z předchozích týdnů navázal japonský index Nikkei 225, který přidal 2 %. Mírného růstu se dočkal i čínský Hang Seng se ziskem 1,1 %.

Na akciové frontě klid? Rok 2023 je z pohledu akciových trhů zatím klidný. Index S&P 500 zaznamenal svůj nejprudší jednodenní pokles o pouhá 2 %. V loňském roce by se jednalo až o 24. nejhorší den. Při srovnání s rokem 2020, kdy během jednoho dne index klesl o 12 %, jde jen o nepatrnou změnu. Zároveň nejsme letos svědky vysokých nárůstů. Bude platit přísloví „klid před bouří“, nebo „pomalu ale jistě vpřed“? My věříme v to druhé.

pokojné trhy

Dluhový strop USA navýšen. Američtí politici se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA. Ačkoli se dohoda rodila dlouho, není velkým překvapením, že k ní došlo. Pokud by se tak nestalo, USA by se ocitly v platební neschopnosti. Američané zvyšují svůj dluh od roku 1917, a to i v poměru k HDP, což je klíčový ukazatel. Od roku 1970 se tento poměr zvýšil z 35 % na 129 %. Pro srovnání, v Česku byl v roce 2022 státní dluh na úrovni 42,9 % HDP.

debt

Dobré zprávy z Evropy. Meziroční inflace v eurozóně klesla ze 7 % v dubnu na 6,1 % v květnu, což je nejnižší hodnota za poslední rok a půl. Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, klesla výrazněji, než odhadovali analytici, a to z dubnových 5,6 % na 5,3 %. Nezaměstnanost v květnu klesla na 6,5 %, což je nejnižší úroveň v historii. Evropa se zatím s inflací vyrovnává nad očekávání dobře, vyhráno ještě ale není. 

Levná ropa. Americká lehká ropa WTI se tento týden obchodovala za 67,5 USD za barel a dostala se tak na své dvouměsíční minimum. Ropa zlevnila zejména díky slabší poptávce ze strany největšího dovozce ropy Číny, kde v květnu došlo na další pokles aktivity v továrnách a zpomalení ve službách a stavebnictví.

kD6U6-v-voj-ceny-americkej-ropy-wti

Evropské lithium. Portugalsko je blíže k produkci v největším dole na lithium v západní Evropě. Země je již nyní největším evropským producentem lithia, to se však zatím nepoužívá v automobilovém průmyslu. Pokud bude projekt nakonec schválen, bude těžba pro EU důležitá při přechodu na elektromobilitu. Za největší ložisko lithia je považován Cínovec v Česku, kde by těžba mohla začít koncem roku 2026.

V létě levně do Turecka? Turecká měna se propadla na rekordní minimum vůči dolaru poté, co v tamních volbách opět zvítězil dosavadní prezident Erdogan. Ten totiž i přes velmi vysokou inflaci v zemi razí politiku snižování úrokových sazeb. To je v naprostém rozporu s tím, co říká většina ekonomů. Slabá turecká lira je naopak dobrou příležitostí pro české turisty.

asa

Kurz turecké liry k české koruně, zdroj: Google Finance

Hlavní město krypta. Příští týden se Praha stane top destinací pro krypto nadšence z celého světa. V rámci akcí ETH Prague a BTC Prague příští týden dorazí Vitalik Buterinzakladatel kryptoměny Ethereum, nebo proslulý investor do Bitcoinu Michael Saylor. Objeví se i Satoshi Nakamoto, o němž se spekuluje, že Bitcoin vynalezl.

Splaskne realitní bublina? ECB varovala, že ceny nemovitostí v eurozóně mohou začít nekontrolovatelně klesat. Vysoké úrokové sazby způsobují, že nemovitosti jsou pro kupující nedostupné a pro investory neatraktivní. Pozitivní na druhou stranu je, že silný trh práce snižuje riziko nesplácení hypoték.

Vzestup robo-advisory. Takzvané robo-investiční platformy, mezi které patříme i my v Portuzažívají v posledních letech doslova boom. Od roku 2017 se množství peněz, které mají pod správou, celosvětově zvýšilo o 1378 % na 2,8 bilionu USD. Zářná budoucnost pravděpodobně čeká tento obor i v dalších letech a my jsme rádi, že lidé investují chytřeji než dříve.

robo advisory

Ziskovost automobilek klesá. Zisk EBIT největších automobilek se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil pouze o 6 %, zatímco tržby vzrostly o 19 %. Ziskové marže tak klesly z 9 % na 8 % a očekává se, že tento trend bude pokračovat. Odvětví již netrápí nedostatek součástek a automobilky by měly začít snižovat ceny, aby zvýšily prodeje. Nejvyšší ziskovost vykazuje Mercedes, následovaný značkami BMWKia Tesla.


Bilionová Nvidia. Tržní kapitalizace čipového giganta Nvidia v průběhu týdne překonala hranici 1 bilionu dolarů a stala se tak 6. nejhodnotnější společností světa. Za jeden týden předběhla MetuTeslu i Buffettovu Berkshire Hathaway. Nvidia těží z vysoké poptávky po čipech díky rozmachu umělé inteligence. Nemusíte se obávat, akcie Nvidia jsou v našich portfoliích zastoupeny v rámci ETF na index S&P 500 a růst vám neunikl.

Česká ekonomika klesla. Hrubý domácí produkt Česka v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 0,4 %. V porovnání s posledními třemi měsíci roku 2022 se HDP nezměnil. Meziroční pokles HDP ovlivnily hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností, lidé tedy utrácejí méně než před rokem. To, co řada z nás tuší, tak potvrzují i statistici.

hdp_cr

Co nás čeká v příštím týdnu?


Následující týden se dozvíme stav žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA, na než bude přihlížet zejména Fed, který bude 14. června rozhodovat o sazbách. Z eurozóny dorazí data ohledně HDP za první letošní kvartál a vývoj indexu PPI, který sleduje změnu cen v průmyslu. Ve čtvrtek se dozvíme květnovou míru nezaměstnanosti v Česku.


Co nového v Portu?

Tento týden se hlavní novinky udály u Investiční rezervy. Od 1. června je totiž hotovost úročená 6,6 % p.a. u Odvážnější i Opatrnější varianty. U Opatrnější varianty ještě narostlo zastoupení úročené hotovosti až na 99,50 %. Nyní tedy můžete úročit ještě větší část peněz a s větším úrokem. Třešničkou na dortu je potom úplně nová varianta, a to EUR verze s úrokem 2,75 % p.a. Více si můžete přečíst v našem článku.

Pěkný víkend!


Japonský akciový trh po 3 dekádách opět zazářil

V roce 2023 máme ve světě investic zatím nečekaného vítěze – japonské akcie.

Přejít na článek


Ceny nemovitostí v České republice

Jak se od roku 2010 změnily ceny nemovitostí ve světě a v ČR

Nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích světa se zdá, že ceny nemovitostí neustále rostou.

Celý článek najdete zde


fintech-review-06-02

FinTech review – Facebook a Instagram jako zdroj podvodů při online nákupech a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Celý článek najdete zde


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Možnosti výpočtu výnosu portfolia

Pro každého investora je důležité mít možnost sledovat vývoj svého portfolia, aby mohl posoudit, jestli se jeho investice