#287 – Na akciové frontě klid

V týdnu na přelomu května a června se dařilo americkým a asijským akciím, na druhou stranu v Evropě převládla medvědí nálada. Index S&P 500 si připsal 1,2 %, technologický index Nasdaq Composite vzrostl o 1,5 %, evropský Euro Stoxx 50 odepsal 0,5 %. Na růst z předchozích týdnů navázal japonský index Nikkei 225, který přidal 2 %. Mírného růstu se dočkal i čínský Hang Seng se ziskem 1,1 %.

Na akciové frontě klid? Rok 2023 je z pohledu akciových trhů zatím klidný. Index S&P 500 zaznamenal svůj nejprudší jednodenní pokles o pouhá 2 %. V loňském roce by se jednalo až o 24. nejhorší den. Při srovnání s rokem 2020, kdy během jednoho dne index klesl o 12 %, jde jen o nepatrnou změnu. Zároveň nejsme letos svědky vysokých nárůstů. Bude platit přísloví „klid před bouří“, nebo „pomalu ale jistě vpřed“? My věříme v to druhé.

pokojné trhy

Dluhový strop USA navýšen. Američtí politici se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA. Ačkoli se dohoda rodila dlouho, není velkým překvapením, že k ní došlo. Pokud by se tak nestalo, USA by se ocitly v platební neschopnosti. Američané zvyšují svůj dluh od roku 1917, a to i v poměru k HDP, což je klíčový ukazatel. Od roku 1970 se tento poměr zvýšil z 35 % na 129 %. Pro srovnání, v Česku byl v roce 2022 státní dluh na úrovni 42,9 % HDP.

debt

Dobré zprávy z Evropy. Meziroční inflace v eurozóně klesla ze 7 % v dubnu na 6,1 % v květnu, což je nejnižší hodnota za poslední rok a půl. Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, klesla výrazněji, než odhadovali analytici, a to z dubnových 5,6 % na 5,3 %. Nezaměstnanost v květnu klesla na 6,5 %, což je nejnižší úroveň v historii. Evropa se zatím s inflací vyrovnává nad očekávání dobře, vyhráno ještě ale není. 

Levná ropa. Americká lehká ropa WTI se tento týden obchodovala za 67,5 USD za barel a dostala se tak na své dvouměsíční minimum. Ropa zlevnila zejména díky slabší poptávce ze strany největšího dovozce ropy Číny, kde v květnu došlo na další pokles aktivity v továrnách a zpomalení ve službách a stavebnictví.

kD6U6-v-voj-ceny-americkej-ropy-wti

Evropské lithium. Portugalsko je blíže k produkci v největším dole na lithium v západní Evropě. Země je již nyní největším evropským producentem lithia, to se však zatím nepoužívá v automobilovém průmyslu. Pokud bude projekt nakonec schválen, bude těžba pro EU důležitá při přechodu na elektromobilitu. Za největší ložisko lithia je považován Cínovec v Česku, kde by těžba mohla začít koncem roku 2026.

V létě levně do Turecka? Turecká měna se propadla na rekordní minimum vůči dolaru poté, co v tamních volbách opět zvítězil dosavadní prezident Erdogan. Ten totiž i přes velmi vysokou inflaci v zemi razí politiku snižování úrokových sazeb. To je v naprostém rozporu s tím, co říká většina ekonomů. Slabá turecká lira je naopak dobrou příležitostí pro české turisty.

asa

Kurz turecké liry k české koruně, zdroj: Google Finance

Hlavní město krypta. Příští týden se Praha stane top destinací pro krypto nadšence z celého světa. V rámci akcí ETH Prague a BTC Prague příští týden dorazí Vitalik Buterinzakladatel kryptoměny Ethereum, nebo proslulý investor do Bitcoinu Michael Saylor. Objeví se i Satoshi Nakamoto, o němž se spekuluje, že Bitcoin vynalezl.

Splaskne realitní bublina? ECB varovala, že ceny nemovitostí v eurozóně mohou začít nekontrolovatelně klesat. Vysoké úrokové sazby způsobují, že nemovitosti jsou pro kupující nedostupné a pro investory neatraktivní. Pozitivní na druhou stranu je, že silný trh práce snižuje riziko nesplácení hypoték.

Vzestup robo-advisory. Takzvané robo-investiční platformy, mezi které patříme i my v Portuzažívají v posledních letech doslova boom. Od roku 2017 se množství peněz, které mají pod správou, celosvětově zvýšilo o 1378 % na 2,8 bilionu USD. Zářná budoucnost pravděpodobně čeká tento obor i v dalších letech a my jsme rádi, že lidé investují chytřeji než dříve.

robo advisory

Ziskovost automobilek klesá. Zisk EBIT největších automobilek se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil pouze o 6 %, zatímco tržby vzrostly o 19 %. Ziskové marže tak klesly z 9 % na 8 % a očekává se, že tento trend bude pokračovat. Odvětví již netrápí nedostatek součástek a automobilky by měly začít snižovat ceny, aby zvýšily prodeje. Nejvyšší ziskovost vykazuje Mercedes, následovaný značkami BMWKia Tesla.


Bilionová Nvidia. Tržní kapitalizace čipového giganta Nvidia v průběhu týdne překonala hranici 1 bilionu dolarů a stala se tak 6. nejhodnotnější společností světa. Za jeden týden předběhla MetuTeslu i Buffettovu Berkshire Hathaway. Nvidia těží z vysoké poptávky po čipech díky rozmachu umělé inteligence. Nemusíte se obávat, akcie Nvidia jsou v našich portfoliích zastoupeny v rámci ETF na index S&P 500 a růst vám neunikl.

Česká ekonomika klesla. Hrubý domácí produkt Česka v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 0,4 %. V porovnání s posledními třemi měsíci roku 2022 se HDP nezměnil. Meziroční pokles HDP ovlivnily hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností, lidé tedy utrácejí méně než před rokem. To, co řada z nás tuší, tak potvrzují i statistici.

hdp_cr

Co nás čeká v příštím týdnu?


Následující týden se dozvíme stav žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA, na než bude přihlížet zejména Fed, který bude 14. června rozhodovat o sazbách. Z eurozóny dorazí data ohledně HDP za první letošní kvartál a vývoj indexu PPI, který sleduje změnu cen v průmyslu. Ve čtvrtek se dozvíme květnovou míru nezaměstnanosti v Česku.


Co nového v Portu?

Tento týden se hlavní novinky udály u Investiční rezervy. Od 1. června je totiž hotovost úročená 6,6 % p.a. u Odvážnější i Opatrnější varianty. U Opatrnější varianty ještě narostlo zastoupení úročené hotovosti až na 99,50 %. Nyní tedy můžete úročit ještě větší část peněz a s větším úrokem. Třešničkou na dortu je potom úplně nová varianta, a to EUR verze s úrokem 2,75 % p.a. Více si můžete přečíst v našem článku.

Pěkný víkend!


Japonský akciový trh po 3 dekádách opět zazářil

V roce 2023 máme ve světě investic zatím nečekaného vítěze – japonské akcie.

Přejít na článek


Ceny nemovitostí v České republice

Jak se od roku 2010 změnily ceny nemovitostí ve světě a v ČR

Nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích světa se zdá, že ceny nemovitostí neustále rostou.

Celý článek najdete zde


fintech-review-06-02

FinTech review – Facebook a Instagram jako zdroj podvodů při online nákupech a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Celý článek najdete zde


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému