Search
Close this search box.

#317 – Rok dvojciferných růstů za námi

Milí investoři, zatímco rok 2022 byl rokem poklesů a nebylo příliš možností, kam se před ztrátami schovat, na rok 2023 budeme vzpomínat v dobrém. Trhy se (jako vždy) zotavily a ti, kteří se řídili našimi radami a pravidelně investovali i v dobách poklesů, se tento rok mohli těšit z dvojciferných výnosů. Dařilo se nejen akciovým trhům, ale i kryptoměnám nebo zlatu. Doba růstu cen dluhopisů pak ještě přijde.

Jsme zároveň rádi, že jste s námi prožili rok, během kterého jsme překonali řadu důležitých milníků. Je nás už více než 240 tisíc a pod správou máme přes 26 miliard Kč. Za to vám patří velké díky. Vážíme si vaší důvěry a těšíme se na další roky společného investování.

Dobrou náladu na finančních trzích vyvolával úspěšný boj centrálních bank s inflací. Ta klesla v USA na 3,1 % a v eurozóně na 2,4 %, což jsou již hodnoty blízké cílovým 2 %. Jelikož se růst spotřebitelských cen dostává pod kontrolu, centrální banky získávají prostor pro snížení úrokových sazeb už v prvním pololetí 2024.

Důležité je ale to, že se potvrdila očekávání investorů ohledně tzv. měkkého přistání ekonomiky. Tím je dosažení snížení inflace bez vyvolání recese a výrazného růstu nezaměstnanosti. Hospodářství USA prokázalo velmi vysokou odolnost a roste silněji, než se čekalo. Eurozóna i celá EU sice trochu balancuje na hraně recese, ale ta by měla být maximálně jen velmi mírná. Vyhlížené snížení sazeb by mohlo ekonomickou aktivitu zase oživit. 

Globální akciový index MSCI World si od začátku roku připsal 22,1 %. Akciovému světu ale vládly technologické akcie, jejichž index Nasdaq Composite vzrostl o 45,3 %, těsně následovaný japonskými akciemi reprezentovanými indexem Nikkei 225 s výnosem 30,1 % a americkým indexem S&P 500 s výnosem 25,1 %. Panevropský index Euro Stoxx 50 si připsal 19,4 %. Zaostávaly rozvojové trhy, které byly taženy dolů především čínskými akciemi. Hang Seng odepsal za rok 15,3 %.

Rok 2023 můžeme označit i jako návrat velkých technologických společností. Po hrozivém roce 2022 letos největší technologické firmy na akciovém trhu vládly, za což vděčí hlavně rozmachu umělé inteligence. Nvidia si připsala neskutečných 239 %, Meta 198 %, AMD 132 %, Amazon 79 %, Netflix 66 %, Microsoft Alphabet 57 % a Apple 55 %. Za zmínku stojí také akcie kryptoburzy Coinbase, které si připsaly 427 %.

Dluhopisům se začalo dařit až v závěru roku, kdy klesající inflace a nižší ekonomická aktivita vyvolaly tlak na ukončení cyklu zvyšování sazeb. Výnosy na amerických i globálních dlouhodobých dluhopisech začaly klesat a k ním inverzní ceny dluhopisů tak začaly růst.

Docela se dařilo také zlatu, jehož cena se zvýšila skoro o 13 % na 2 076 USD za jednu unci a dosáhla nového historického maxima. Na úrovni poblíž dvou tisíc dolarů však byla cena zlata již v roce 2020 a od té doby spíše kolísala. Tlak na zhodnocení zlata ale nevyvíjela pouze inflace, ale také trvající válka na Ukrajině a nový konflikt mezi Izraelem a Hamásem.

Mnozí investoři se letos vrátili k ochotě riskovat, což ukázaly nejen akcie, ale především kryptoměny. Takzvané virtuální zlato, Bitcoin, si od začátku roku připsalo 158 %, čemuž přispěly vyhlídky na schválení bitcoinového ETF společnosti BlackRock a blížící se halving, po kterém cena zpravidla roste.

Rizikem zůstává druhá největší ekonomika světa Čína, kterou trápí velké problémy v oblasti nemovitostí a slabé spotřeby. Vrásky na čele investorům vytváří také vysoké deficity jednotlivých vlád v západním světě.


Jak se dařilo Portu?


Dvouciferně rostly nejen světové indexy, ale také naše Portu portfolia. Portfolio 10 s nejvyšší rizikovostí letos vzrostlo o 25,2 % a o 0,1 procentního bodu překonalo prestižní index S&P 500. Krok ale dokázala držet i opatrnější portfolia. Portfolio s rizikovým stupněm 5 připsalo za uplynulý rok 22,9 %, zatímco nejkonzervativnější Portfolio 1 vzrostlo o 19,7 %.

Věříme, že rok 2024 bude nadále přát vyváženým diverzifikovaným portfoliím. Stejně jako před rokem, kdy na finančních trzích převládal pesimismus a mnozí varovali před finanční apokalypsou, jsme vyjádřili jediné přesvědčení – trhy se vzpamatují, tak jako vždy předtím. Nyní bychom rádi připomněli, že to, jaký bude rok 2024, není tak důležité, protože pokud někdo investuje dlouhodobě a pravidelně, úspěšné výsledky se dostaví.


Co jsme za rok stihli?


I přes mohutný růst akciových trhů jsme v Portu nezaháleli a vylepšovali naše služby pro vaše pohodlí. Představili jsme několik novinek, mezi ty hlavní patří:

Dlouhodobý investiční produkt (DIP): 5. ledna 2024 spouštíme Dlouhodobý investiční produkt, který vám umožní zajistit se na stáří podle svého, za státní podpory a daňového zvýhodnění.

Vlastní licence obchodníka s cennými papíryOdštěpujeme se od své mateřské společnosti WOOD & Company Financial Services a staváme se samostatnou společností. Kromě samostatnosti získáme hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro vás se ale nic nemění.

Mobilní aplikace v novém kabátě: Vylepšili jsme naši mobilní aplikaci, abychom zajistili pohodlnější a přehlednější užívání Portu na vašich zařízeních. Nový design a optimalizace přinášejí ještě lepší uživatelský zážitek. Stáhněte si ji na iOS nebo Android.

Eurová investiční rezerva: Spustili jsme eurovou verzi našeho nejkonzervativnějšího produktu Investiční rezerva, který využívá úročenou hotovost spolu s investičními nástroji tak, aby chránila vaše úspory při co nejmenší rizikovosti. Aktuální výše úročení je 3,5 % p.a.

Pravidelné převody: V reakci na vaši poptávku jsme představili novou funkcionalitu, která umožní zadávat příkaz k automatickému převodu prostředků z vaší Peněženky nebo Investiční rezervy do portfolií a dalších investic. Pravidelný převod si můžete nastavit na měsíční nebo i týdenní bázi.

Portu Magazín: Vylepšili jsme náš blog a už nějakou dobu všechny aktuality, vzdělávací články, analýzy, stejně jako naše podcasty a video obsah najdete v Portu Magazínu. Doufáme, že se vám nový design líbí a pokud je navíc něco, co byste na Magazínu rádi viděli, nebojte se nám dát vědět. 

Redesign Portu Gallery: Přepracovali jsme design webu Portu Gallery, abychom vám umožnili ještě snadnější procházení a nákup sběratelských předmětů.

Úspěšný úpis děl Alfonse Muchy: Úspěšně jsme upsali unikátní sbírku děl Alfonse Muchy za celkem 270 milionů korun, která obsahuje přes 400 kusů originálních artefaktů tohoto velikána secese.

WOOD Realitní fond: V březnu jsme na platformě opPORTUnity nabízející nevšední investiční příležitosti představili realitní fond WOOD & Co. Realitní OPF, pomocí kterého můžete investovat do komerčních nemovitostí s podporou expertů.

Kontinuální obchodování na trhu START: V rámci opPORTUnity jsme pro zájemce o český trh zavedli možnost kontinuálního obchodování na trhu START. Pro investory na opPORTUnity se tak zjednodušilo a zrychlilo obchodování s akciemi v naší nabídce.

Jsme rádi, že jste si na vaší investiční cestě vybrali právě nás a že vás v budování vašich finančních cílů můžeme podporovat. Děkujeme za důvěru a těšíme se na další společné investiční úspěchy!

Šťastný nový rok!


deglobalizace

Nastal po desetiletích globalizace čas na deglobalizaci?

Globalizace je v posledních desetiletích významnou hnací silou hospodářského růstu.  Nastal nyní čas na deglobalizaci?

Přejít na článek


FinTech review – Google umožní ukládat data o poloze a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý

Top 3 podle Zuzany Mory

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

portu-uspesne-zhodnocovat

Jak na Portu úspěšně investovat?

Finanční trhy jsou volatilní a vaše investice se proto může dostat do ztráty. Co je potřeba udělat, aby byla vaše investice na Portu úspěšná?

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont a nechat pracovat