Search
Close this search box.

#328 – Inflace na cíli

Světové indexy završily týden smíšeně. S&P 500 přidal 0,1 %, Nasdaq Composite naopak ztratil 0,3 %. Evropský Euro Stoxx 50 dále překonává maxima a vzrostl o 1 %. Japonský Nikkei 225 druhý týden ustupuje ze svých maxim a odepsal 2,5 %. Čínský Hang Seng vzrostl o 2,25 %.

S&P 500 se neohlíží. Nejznámější světový index S&P 500 už více než rok (268 obchodních dní) nezaznamenal pokles o 2 %. Od roku 1950 se to stalo pouze patnáctkrát . V minulosti se celkem sedmkrát stalo, že index neklesl o 2 % po dobu 500 obchodních dní a čtyřikrát dokonce neklesl o 2 % po dobu 700 obchodních dní v řadě. Býčí nálada v plném proudu.

Inflace v USA odolává. Inflace v USA v únoru vzrostla o 0,1 p. b. na 3,2 %, zatímco se čekala stejná hodnota jako v lednu, tedy 3,1 %. Nová inflační data za únor tak potvrzují, že Fed ještě v boji s ní nemá vyhráno. Trhy navzdory vyšší hodnotě zareagovaly pozitivně a po zveřejnění zprávy rostly. Mírně klesla jádrová inflace, ve které není započítán vývoj kolísavých cen energií a potravin. V únoru se snížila na 3,8 % z lednových 3,9 %.

Já, robot. Nejdřív zvládali fyzické úkoly, teď roboti rozumí tomu, co říkáme, a podle toho reagují. Minulý měsíc robotický startup FigureAI oznámil spolupráci s OpenAI na vývoji modelu umělé inteligence šitého na míru robotům – a první výsledky, o které se včera podělil, ohromily komunitu AI. Robot dokáže vidět a popsat, co se nachází před ním, třeba podá člověku jablko, když ho požádá o něco k jídlu. Vysvětlí, proč podal člověku jablko, a zároveň třídí odpadky do koše.

USA inovuje, Čína kopíruje, EU reguluje. Éra Divokého západu v odvětví AI se možná chýlí ke konci. EU odhlasovala přijetí prvního významného právního předpisu o umělé inteligenci na světě. Návrh zákona upravuje zavádění nových produktů umělé inteligence ve 27 členských zemích, ale také poskytuje výchozí bod pro ostatní vlády, které chtějí podobná pravidla zavést později. OpenAI, Google a další vývojáři generativní umělé inteligence budou například muset předávat údaje o tom, jak jejich modely fungují.

Bitcoin spekulanty nezajímá. Za současným růstem Bitcoinu podle všeho nestojí spekulanti. Jejich podíl na obchodování je už přibližně od roku 2022 stabilní. Růst ceny Bitcoinu mají na svědomí především velcí správci majetku, o jejichž bitcoinová ETF je enormní zájem. Za cenovými pohyby Bitcoinu tak už nestojí spekulanti, ale hlavní roli hrají běžní dlouhodobí investoři.

Stinná stránka AI. Po celém světě stoupá počet podvodů, které nějakým způsobem využívají umělou inteligenci. Například na Filipínách vzrostl počet pokusů o podvod s využitím AI meziročně o 4 500 %, v Česku poté „pouze“ o 660 %. Tzv. deepfakes jsou čím dál přesvědčivější a bude to ještě horší. AI tak kromě velkého pokroku s sebou přináší i řadu problémů. 

Tekutá smrt miláčkem investorů. Společnost Liquid Death (Tekutá smrt) je miláčkem nejen na sociálních sítích, ale i VC investorů. Firma získala dalších 67 milionů USD, čímž se její ocenění vyšplhalo na 1,4 miliardy USD a společnost se tak stala bájným start-upovým jednorožcem. Na tento příběh si vzpomeňte, až si příště nebudete jisti, zda je váš podnikatelský nápad dostatečně radikální nebo inovativní. Liquid Death to dokázala prodejem vody v plechovkách.

Americký TikTok nebo zákaz? Podle nově přijaté legislativy v USA může být sociální síť ve Spojených státech zakázána. Tamní zákonodárci se bojí, že prostřednictvím aplikace má Peking přístup k osobním údajům o Američanech. Zákon vyžaduje, aby se čínská mateřská společnost ByteDance během následujících 6 měsíců vzdala TikToku. V USA se mezitím dala dohromady skupina investorů v čele s bývalým ministrem financí USA Mnuchinem s cílem TikTok odkoupit. Boj mezi USA a Čínou pokračuje.

Adidas v červeném. Německý výrobce sportovního oblečení vykázal první ztrátu za více než 30 let. Společnosti se hromadí neprodané zásoby, což souvisí i s problémovou kolekcí tenisek Yeezy. Adidas vykázal za rok 2023 čistou ztrátu 14 milionů eur, což je daleko od čistého příjmu 638 milionů eur, kterého dosáhla v roce 2022, a ještě dále od 2,2 miliardy eur na něž dosáhla rok předtím. Take it easy nebo Yeezy?

Boeingu přibývá problémů. Kontrola ve společnosti Boeing prokázala závažné nedostatky ve výrobním procesu letounu 737 Max. Právě tento model letadel se v roce 2019 dvakrát zřítil a zabil 346 lidí. Problémy se objevovaly i poté. Kontroloři Federálního úřadu pro letectví (FAA) zjistili, že z 89 provedených auditů Boeing 56 testů prošel a 33 jich nezvládl. Akcie společnosti reagovaly prudkým poklesem a od svého maxima se obchodují o 60 % níže.

Rekordní dividendy. Společnosti po celém světě vyplatily v loňském roce akcionářům rekordní dividendy ve výši 1,66 bilionu USD, což je o 5,6 % více než před rokem. Poprvé se v čele studie umístily dvě technologické společnosti (Microsoft a Apple). Před rokem 2014 se do první desítky nedostala žádná technologická společnost. Téměř polovinu nárůstu dividend za poslední rok přinesly banky, kterým se v prostředí vysokých úrokových sazeb daří.

Inflace na cíli. Meziroční míra inflace v ČR v únoru podle ČSÚ klesla o 0,3 p. b. na 2 %. Snížení inflace pomohlo zejména zpomalení meziročního cenového růstu cen potravin a nealkoholických nápojů, proinflačně se naopak vyvíjely ceny bydlení, kdy ceny nájemného v únoru meziročně vzrostly o 6,8 %. Ze 41 sledovaných evropských států měla ČR 8. nejnižší inflaci a oproti údajům z ledna jsme si o 2 příčky polepšili. Nejnižší inflaci mělo v únoru Lotyšsko (0,4 %), nejvyšší Rusko (7,6 %).

Minoritní akcionáři ČEZu se bouří. Menšinoví akcionáři ČEZu sepsali petici proti jednání vlády. Zdá se, že trpělivost přetekla potom, co ministr financí Zbyněk Stanjura ohlásil ukončení tzv. windfall tax (daň z mimořádných zisků) v letošním roce za nereálné. Akcionáři se cítí poškozeni kroky vlády a tvrdí, že mají dlouhodobě negativní vliv na hodnotu akcií. Podle nich vláda bezprecedentně podrývá důvěru v kapitálové trhy, stabilitu podnikatelského prostředí a právní stát. Vládě a managementu poslali minoritní akcionáři i otevřený dopis.

Šlágr nabízí akcie. Provozovatel hudební televize Šlágr nabízí ve svém vysílání akcie společnosti Šlágr klub. Ty prezentuje jako bezpečnou investici krytou zlatem. Akcie ale nejsou obchodované na burze a investor si tak nemůže zkontrolovat, jak se jim daří a ani je nemůže snadno prodat. Jedná se poměrně o nátlakový marketing, na webu Šlágru je například odpočet, který ukazuje, kdy končí prodej akcií společnosti se slevou. Jedním slovem bizár.

Co nového v Portu?

Jste s Portu spokojeni? Vyberte svůj nejoblíbenější finanční produkt hlasováním v nominačním kole Ceny veřejnosti soutěže Zlatá koruna 2023 a pomozte nám do finále! Hlasovat můžete do 24. března. Děkujeme!

Hezký víkend!


fksp

Odměny z FKSP lze čerpat i na dlouhodobý investiční produkt (DIP)

Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) umožňuje čerpat peníze v rámci zaměstnaneckých příspěvků i na DIP.

Přejít na článek


Novinky na Portu Gallery: Inzertní plocha a online převody

Investoři na Portu Gallery mají nově možnost nabízet či poptávat dříve upsané předměty na nové Inzertní ploše v rámci platformy.

Přejít na článek


duchody

Češi berou nadprůměrné důchody. Za nejvyššími musíme do Norska

Finanční příprava na důchod se stává čím dál větším tématem. Důchodové systémy čelí několika problémům, na které je potřeba hledat řešení.

Přejít na článek


Vizionářská tvorba protikladů skláře a malíře Vladimíra Kopeckého

Setkání čisté geometrie s živelnou expresivní abstrakcí. Taková je tvorba jednoho ze zásadních představitelů českého současného umění. 

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vítězství v soutěži elegance

Kde se skutečně setkává forma s funkcí? Není nutné chodit daleko, unikáty najdeme i v naší bohaté automobilové