Search
Close this search box.

#51 – Haló, tady Trump, je Si doma?

Vypadá to, že prezident Trump má zájem na oteplování obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Po telefonátu se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem zadal svým ministrům, aby vypracovali návrh na dohodu o obchodu. A prezident Si se na oplátku nechal slyšet, že Čína začne více dovážet ze zahraničí. Vše směřuje k tomu, že listopadový summit zemí G20 bude zábavný.


Zdá se, že Trump je připraven udělat cokoliv, co by zlepšilo jeho vyhlídky na znovuzvolení. A výrazný propad akcií způsobený nekonečnou obchodní válkou by mu vůbec nepomohl – úspory Američanů, resp. jejich bohatství a kupní síla by v takovém případě byly ohroženy.

Podobně motivované mohou být i tlaky Trumpa na americkou centrální banku Fed, která se chystá zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se prezidentovi USA líbí. Právě zveřejněné údaje potvrzují až neskutečnou dynamiku americké ekonomiky

– v říjnu vzniklo v USA 250 tisíc nových volných pracovních míst a to napříč všemi sektory; 

– nezaměstnanost je 3,7 %, což je nejníže od roku 1948;

– od roku 2010 v USA vzniklo 20 milionů nových pracovních míst;

– to znamená ale tlak na růst mezd, které se letos zvýšily o 3,1 %, což je nejrychlejší tempo za posledních 9 let;

– průměrná hodinová mzda dosahuje 27,30 USD, tj. 615 Kč;

– je téměř jisté, že Fed zvýší úroky už v prosinci

Opadnutí obchodního napětí tak možná stojí za tím, že se trhy tento týden otřepaly z předchozích ztrát. Americký index S&P500 posiloval ve 4 posledních dnech a jeho týdenní bilance je + 2,5 %. Ještě lépe na tom je Asie, tokijská burza posílila o 5 procent a hongkongský index Hang Seng dokonce o 7 %.

Problematická a stagnující zůstává Evropa. Dnes budou zveřejněny tzv. zátěžové testy 48 evropských bank. Napětí panuje zejména s ohledem na italské banky.

Jaký je výhled? Tato zpráva nás zaujala až přemrštěným optimismem. Podle stratéga Toma Lee (ex JP Morgan) je býčí trh teprve ve své polovině a růst tak může pokračovat klidně dalších 20 let. Do konce letošního roku by podle něj měly akcie posílit o 10 %.


Apple ve čtvrtek oznámil čtvrtletní výsledky, na které investoři zareagovali negativně. Akcie dnes klesají o 6 % a tržní kapitalizace firmy spadla pod 1 bilion dolarů. Apple oznámil rekordní čtvrtletní zisk ve výši 14,125 miliard dolarů, ale prodal méně iPhonů, než se očekávalo. Zároveň varoval, že prodeje mohou být slabší i v dalším období. Management navíc rozhodl, že do budoucna už nebude zveřejňovat počty prodaných kusů jednotlivých typů svých výrobků (iPhone, iPad, Mac…). To nezní moc pozitivně.

ČNB zvýšila úrokové sazby. Klíčová repo sazba vzrostla o 25 bodů na 1,75 %. Cílem růstu sazeb má být kontrola inflace, mj. prostřednictvím vyprovokovaného posílení koruny. Česká měna k dolaru posílila na 22,50 Kč a k euru na 25,76.

Cena ropy prudce klesá na nejnižší úrovně od června. Rusko výrazně zvýšilo dodávky této komodity na trh. Stejně jako v případě akcií ale za drátky může tahat znovu Trump. Spojené státy totiž povolily osmi zemím nakupovat ropu z Íránu, na který je uvaleno embargo.

Centrální banky nakupují nejvíce zlata za poslední 3 roky, píší FT. Snaží se tak diverzifikovat své rezervy směrem do amerického dolaru. Cena zlata letos oslabila o 7 % a dostala se až pod hladinu 1200 dolarů za unci.

Na světě je první mňoukající platební karta. Na trh ji uvedl start-up Anna, má podpořit obezřetnost při utrácení. Kolik legrace si zakladatelé užili při nahrávání mňoukání se můžete podívat na YouTube.

Bitcoin oslavil 10 let své existence. Názor hlavních hráčů na trhu se přitom na něj nijak nezměnil. Například šéf a předseda představenstva banky JP Morgan Jamie Dimon i nadále tvrdí, že ho bitcoin vůbec nezajímá. Za to “blockchain” technologie, na které bitcoin funguje, je podle Dimona reálná.


Hledáme technologie, které by umožnily ještě více demokratizovat svět investic, např. do veteránů, realit, umění. Jednou z těchto technologií může být tokenizace skrze blockchain, řekl šéf Portu, Radim Krejčí, na konferenci Cashless Future. Věříme, že efektivní investování nemusí být jen pro bohaté.

Hezký víkend!


Test: Kolik snesete rizika?

Pokud nevíte, kam investovat, nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. Mají bohatí rádi více rizika? Otestujte se!


Mýty o finanční nezávislosti

Mohou reálně dosáhnout finanční nezávislosti i „běžní smrtelníci“? Říká vám něco hnutí FIRE? Že ne? Tak to se s předčasným důchodem můžete rovnou rozloučit.


Vývoj vybraných instrumentů (26.10. – 2.11.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 719,10
+2,27%
Euro Stoxx 50
3 215,02
+2,56%
Nikkei 225
22 243,66
+5,00%
Ropa
62,77
-7,13%
EUR/CZK
25,780
-0,31%
Dow Jones
25 254,17
+2,29%
Pražská burza
1 064,56
+3,19%
Bitcoin
6 383,26
-0,58%
Zlato
1 232,80
-0,24%
USD/CZK
22,581
-0,95%

Makléř – 7. díl

Postup znamenal pro Ondru velké změny. Zdědil klienty s potenciálem obchodovat, ne jako v případě prvního Goldova seznamu, kdy šlo prakticky o beznadějné případy. Najednou bylo mnohem snadnější vydělat peníze.


Fintech review – nehostinný hyperloop a nejtmavší hodinky z Česka

Elon Musk začne testovat svůj Hyperloop. Projížďka však může být smrtelná. Nejtmavší hodinky z Česka boří Kickstarter. Nejlepší zemí pro podnikání je Nový Zéland. Jak dopadlo Česko?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme přehled nejdůležitějších novinek,

Fed s úrokovými sazbami nepohnul

Fed na svém květnovém zasedání podle očekávání s úrokovými sazbami nehýbal, a ty tak zůstávají na 23letém maximu 5,25 % až 5,50 %